Франческо Гаваци

италијански велосипедист

Франческо Гаваци (италијански: Francesco Gavazzi; р. 1 август 1984) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ГВ Шимано-Сидермек.[1]

Франческо Гаваци
Гаваци на Енеко Тур 2009.
Лични податоци
Цело имеФранческо Гаваци
ПрекарГава
Роден1 август 1984(1984-08-01)(39 г.)
Морбењо,  Италија
Висина1,72 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГВ Шимано-Сидермек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2007–2011
2012–2014
2015
2016-
Лампре-Фондитал
Астана
Саутист Про Сајклинг
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2011)

Еднодневни трки и класици

Копа Агостони (2010)

Други

Тритико Ломбардо (2010)
Последна промена
6 април 2018

Кариера уреди

Во 2012 година, Гаваци учествувал на Трката околу Пекинг и ја освоил кралската етапа до Кинескиот Ѕид. Како дополнување на тешкотиите на етапата, квалитетот на воздухот бил сметан како „тешко загаден“ од локалните власти.[2] Гаваци го спречил нападот на возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген и ја освоил етапата.[3] Неговите постојани пласмани на другите етапи го сместиле на второто место во генералниот пласман зад Тони Мартин (Омега Парма-Квик Степ).[4] Меѓутоа, победата во Пекинг била единствената победа на Гаваци во текот на трите години во Астана[5] и во ноември 2014 година било објавено дека потпишал едногодишен договор со Вини Забу за сезоната 2015.[6]

Достигнувања уреди

2005
6. Трофео Банка Пополаре Пива
2006
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Џиро дела Тоскана
1. Етапа 4 Џиро д’Италија под 26 години
1. Трофео Униделта
1. Трофео Спортиви ди Брига
1. Џиро дел Канавезе - Трофео Спортиви Валпергезе
2. ГП Фолињано - Трофео АВИС
3. Европско друмско првенство под 23 години
4. Светско друмско првенство под 23 години
5. ГП Палио дел Речото
5. Трофео Алчиде де Гаспери
6. Копа дела Паче
7. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
8. Гран Премио Инда - Трофео Арас Фратини
2007
3. Јапонски куп
2008
5. Јапонски куп
5. Трка околу Полска
7. ГП Нобили Рубинетери
8. Меморијал Пантани
9. Меморијал Чимури
2009
4. Национално друмско првенство
5. Џиро ди Тоскана
10. Трка околу Полска
10. Енеко Тур
2010
1. Етапа 3 Трка околу Баскија
1. Копа Уго Агостони
2011
1. Етапа 18 Вуелта а Еспања
1. Етапа 5 Трка околу Баскија
Волта а Португал
1. Етапа 6
1. Етапа 10
2012
2. Краен пласман Трка околу Пекинг
1. Етапа 3
5. Трофео Лаиквелја
5. Друивенкурс - Оверејсе
7. Краен пласман Средоземна трка
2013
6. Краен пласман Трка околу Белгија
2014
3. Трофео Сера де Трамунтана
5. Трофео Муро-Порт д’Алсудија
8. ГП Кантон Аргау
10. Гран Премио Чита ди Камаиоре
2015
2. Трофео Лаиквелја
2. Гран Премио ди Лугано
4. Краен пласман Трка околу Хајнан
10. Класик Волта Лимбург
2016
1. Етапа 2 Волта а Португал
1. Меморијал Марко Пантани
2. Гран Премио дела Коста Етруски
3. Тре Вали Варезине
3. Копа Уго Агостони
5. Трофео Лаиквелја
5. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
7. Краен пласман Тур ди О Вар
8. Краен пласман Тур ди Лимузен
8. Копа Сабатини
10. ГП Бруно Бегели
2017
3. Краен пласман Тур ди Лимузен
3. Гран Премио дела Коста Етруски
3. Класик Сид Ардеш
6. Трофео Лаиквелја
7. Краен пласман Трка околу Турција

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 84 69 58
  Тур 105 84
  Вуелта 58

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Fatta l'Androni Sidermec per il 2018: è Bisolti l'ultimo rinforzo“ [Androni Sidermec complete for 2018: Bisolti is the last reinforcement]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 28 ноември 2017. Посетено на 5 јануари 2018.
  2. „Лош воздух во Пекинг“. The Inner Ring. WordPress. 8 октомври 2012. Посетено на 11 октомври 2012.
  3. Вокер, Ли (11 октомври 2012). „Гаваци го спречи Боасон Хаген во етапна победа во Пекинг“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Посетено на 11 октомври 2012.
  4. „Tony Martin claims Tour of Beijing crown as Steve Cummings wins finale“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Agence France-Presse. 13 октомври 2012. Архивирано од изворникот на 2012-10-15. Посетено на 13 октомври 2012.
  5. „Егор Силин, Франческо Гаваци и Јакопо Гварниери се придружуваат на екипата за сезоните 2012 и 2013“. astana.lu. Астана. 22 август 2011. Посетено на 1 јануари 2012.[мртва врска]
  6. „Кратки вести: Гаваци во Нери Сотоли“. Cyclingnews.com. 8 ноември 2014. Посетено на 27 ноември 2014.

Надворешни врски уреди