Магнус Корт

дански велосипедист

Магнус Корт Нилсен (дански: Magnus Cort Nielsen; р. 16 јануари 1993) — дански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.[1]

Магнус Корт
Корт на Трката на Фјордовите 2014
Лични податоци
Цело имеМагнус Корт Нилсен
Роден16 јануари 1993(1993-01-16)(31 г.)
Борнхолм,  Данска
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Специјалист за класици
Професионални клубови
2012

2013-2014
2014
2015-2017
2018-
Тим Конкордија Форсикринг-Химерланд
Тим Култ Енерџи
Орика-ГринЕЏ (стажант)
Орика-ГринЕЏ
Астана
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
2 поединечна етапа (2018, 2022)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2016)

Еднодневни трки и класици

Класика де Алмерија (2017)
Последна промена
6 април 2019

Кариера

уреди

Во јуни 2014 година, Орика-ГринЕЏ објавиле дека потпишале тригодишен договор со Корт, почнувајќи од сезоната 2015.[2] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016,[3] каде ги освоил осумнаесеттата[4] и дваесет и првата етапа.[5] Било потврдено дека ќе вози за Астана во сезоната 2018.[1] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[6] На 22 јули 2018 година ја освоил петнаесеттата етапа на Тур де Франс откако бил од бегство скоро цел ден. Корт нападнал на 8 километри на крајот и завршил во бегство заедно со Бауке Молема и Јон Изагире, но бил најбрз на завршниот спринт и ја освоил својата прва етапа на Тур де Франс.[7]

Достигнувања

уреди
2011
1. Краен пласман Завод Миру
1. Етапа 3б
1. Етапа 4
1. Национално јуниорско друмско првенство
3. Краен пласман Низ Истра
2012
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Пост Куп Одер
3. Тендер ГП
2013
1. Рандерс ГП
1. Вејен ГП
1. Етапа 6 Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 1 Трка околу Покраината Лиеж
3. Трка околу Фландрија за младинци
3. Химерланд Рунт
9. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2014
1.   Краен пласман Ронде де л’Ез
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1.   Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Химерланд Рунт
1. Дестинејшн Тај
1. Рингерике ГП
1. Етапа 1 Трка околу Данска
2. Краен пласман Трка на Фјордовите
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
5. Класик Волта Лимбург
6. Трка околу Франкфурт под 23 години
2015
4. Национално друмско првенство
10. Краен пласман Трка околу Данска
10. ГП Западна Франција
2016
Вуелта а Еспања
1. Етапа 18
1. Етапа 21
2. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 2
5. ГП Импанис-Ван Петегем
7. ГП ди кантон д'Аржови
9. ГП Бруно Бегели
2017
1. Класика де Алмерија
1. Етапа 3 Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Класик Лондон-Сари
10. Гран Премио Бруно Бегели
2018
1. Етапа 15 Тур де Франс
1. Етапа 5 БинкБенк Тур
1. Етапа 2 Тур де Јоркшир
1. Етапа 4 Трка околу Оман
2. Краен пласман Трка Дубаи
1.  Пласман за млад возач
8. Милано-Санремо
2019
1. Етапа 4 Париз-Ница

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 68
  Вуелта 133 126

Резултати од класиците

уреди
Монумент 2015 2016 2017 2018
Милано-Санремо 11 8
Трка околу Фландрија 102 53 30 20
Париз-Рубе 132 43 СО СО
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Класични трки 2015 2016 2017 2018
Омлоп Хет Ниусблад  — 69 16 23
Курне-Брисел-Курне  — 96 27 СО
Страде Бјанке 34  —  —  —
Дварс дор Вландерен  — 43  — 14
Е3 Харелбеке  — СО 24 34
Гент-Вевелгем СО СО СО 24
Класик Лондон-Сари 59  — 2

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Cort signs two-year deal with Astana“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 7 август 2017. Посетено на 1 јануари 2018.
  2. „Орика-ГринЕЏ потпиша договор со новиот професионалец Корт за три години“. Cyclingnews.com. Future plc. 18 јуни 2014. Посетено на 11 февруари 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „Vuelta a Espana: Cort Nielsen wins stage 18“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 септември 2016. Посетено на 8 септември 2016.
  5. „Vuelta a Espana 2016: Stage 21 Results“. Посетено на 11 септември 2016.
  6. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.
  7. http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-15/results/

Надворешни врски

уреди