Матија Катанео

италијански велосипедист

Матија Катанео (италијански: Mattia Cattaneo; р. 25 октомври 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ГВ Шимано-Сидермек.[1]

Матија Катанео
Катанео на Гран при де Фурмие 2014
Лични податоци
Цело имеМатија Катанео
Роден25 октомври 1990(1990-10-25)(33 г.)
Алцано Ломбардо,  Италија
Висина1,82 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГВ Шимано-Сидермек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007–2008
2009–2012
2012
Фор 3-Милрам (јуниор)
Ботоли Рамонда Норделетрика
Лампре-ИСД (стажант)
Професионални клубови
2013–2016
2017-
Лампре-Мерида
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Џиробио (2011)
Последна промена
6 април 2018

Како аматер, Катанео го освоил Џиробио во 2011 со екипата Ботоли. Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[2]

Достигнувања

уреди
2009
1. ГП ди Поџана
2010
9. Копа дела Паче
2011
1. Краен пласман Џиробио
1. ГП Каподарко
1. ГП ди Поџана
Џиро Сиклистико Песке Нетарине ди Ромања
1. Пролог
1. Етапа 3
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2012
1. Руота д’Оро
2. Трофео Франко Балестра
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
10. Трофео Пива Банка Пополаре ди Виченца
2017
2. Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Етапа 3
2. Класик Сид Ардеш
4. Краен пласман Тур де л’Ен
5. Национално хронометарско првенство
6. Џиро дел’Апенино
7. Краен пласман Трка околу Словенија
9. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО 64
  Тур
  Вуелта СО 102

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Fatta l'Androni Sidermec per il 2018: è Bisolti l'ultimo rinforzo“ [Androni Sidermec complete for 2018: Bisolti is the last reinforcement]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 28 ноември 2017. Посетено на 5 јануари 2018.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.

Надворешни врски

уреди