Кристијан Збараљи

италијански велосипедист

Кристијан Збараљи (италијански: Kristian Sbaragli; р. 8 мај 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Алпесин-Декојнинк.[1]

Кристијан Збараљи
Збараљи на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеКристијан Збараљи
Роден8 мај 1990(1990-05-08)(34 г.)
Емполи,  Италија
Висина1,75 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАлпесин-Декојнинк
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009-2012 Хопла-Сеано-Белисима
Професионални клубови
2013-2017
2018-2019

2020-
МТН Кубека
Израелска велосипедска академија
Алпесин-Феникс
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2015)
Последна промена
12 август 2020

Возел на Вуелта а Еспања 2014[2] и бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[3]

Достигнувања

уреди
2011
5. Гран Премио дела Либерационе
2012
1. Трофео Едил Ц
3. Трка околу Фландрија под 23 години
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Гран Премио дела Либерационе
10. ГП Каподарко
2013
5. Меморијал Марко Пантани
5. Ле Самин
7. Ронде ван Зеланд
10. Краен пласман Трка околу Кореја
1. Етапа 1
1. Етапа 5 (ТТТ)
2014
2. ГП ди Прато
4. Тур ди Финистер
5. Ле Самин
7. Париз-Тур
10. Гран при де Денен
10. Гран при Пино Черами
10. Трофео Сес Салинес
2015
1. Етапа 10 Вуелта а Еспања
4. Меморијал Марко Пантани
5. ГП Кантон Аргау
5. Класик РајдЛондон-Сари
6. Тре Вали Варезине
7. Париз-Камамбер
8. Курне-Брисел-Курне
8. Гран Пиемонт
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
10. Краен пласман Трка на Фјордови
10. Трофео Плаја де Палма
2016
4. ГП Кантон Аргау
4. Трка околу Келн
8. Гран Премио Бруно Бегели
9. Копа Сабатини
9. Париз-Бурж
10. Тре Вали Варезине
2018
2. Гран Премио ди Лугано
4. Трофео Матеоти
8. Краен пласман Чешка велосипедска трка
10. ГП де Фурмје
10. ГП Бруно Бегели
2019
4. Копа Сабатини
5. Краен пласман Тур ди Лимузен
6. ГП Монтреал
7. Тре Вали Варезине
9. Гран Премио ди Лугано
9. Меморијал Марко Пантани

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 93 101 111 77
  Тур не настапил во кариерата
  Вуелта 104 105 82

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „De nieuwe speelkameraadjes van MVDP: "Er zal meer naar ons gekeken worden" [The new playmates for MVDP: "We will be looked at more"]. Sporza (холандски). Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. 2 January 2020. Посетено на 3 January 2020.
  2. „Kristian Sbaragli“. ProCyclingStats. Посетено на 27 август 2014.
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски

уреди