Свен Ерик Бистрем

норвешки велосипедист

Свен Ерик Бистрем (норвешки: Sven Erik Bystrøm; р. 21 јануари 1992) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1] Во 2014 година станал светски друмски првак под 23 години.

Свен Ерик Бистрем
Бистрем на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеСвен Ерик Бистрем
Роден21 јануари 1992 (1992-01-21) (29 г.)
 Норвешка
Висина1,89 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014
2015–2017
2018-
Катјуша (стажант)
Катјуша
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Jersey rainbow.svg Светски друмски првак под 23 години (2014)
Последна промена
14 мај 2019

Потпишал со континенталната екипа Тим Естер Хус-Ридли во 2012 година. За Катјуша потпишал како стажант во август 2014 година, додека со професионален договор почнал од 2015 година. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[2] Исто така возел на Вуелта а Еспања 2017, но се повлекол од трката поради скршено рамо на седмата етапа.[3]

Од 2018 година ќе вози за ОАЕ Тим Емирати со кој потпишал двегодишен договор.

ДостигнувањаУреди

2009
1. ГП Гренланд
1. Етапа 2
2. ГП Рингерике (јуниори)
2010
1. Етапа 3 Реџо Тур
3. Национално јуниорско друмско првенство
2012
1. Трка околу Франкфурт под 23 години
2. Национално друмско првенство под 23 години
2014
1.   Светско друмско првенство под 23 години
2. ГП Рингерике
3. Трка околу Франкфурт
2015
1. Младински пласман Сиркут Сиклуст Сарт
2016
7. Ле Самин
8. Краен пласман Трка околу Катар
2017
2. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур
  Вуелта 141 СО 113

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  3. http://cyclingpub.com/article/2870/Sven+Erik+Bystr%C3%B8m+out+of+Vuelta+a+Espa%C3%B1a%2C+World+Championships+in+doubt

Надворешни врскиУреди