Катјуша-Алпесин

руска велосипедска екипа

Катјуша-Алпесин (руски: Катюша, кратенка на екипата според UCI: KAT) — поранешна руска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува со велосипедите Кањон.[1] Тим Катјуша настапувала во склоп на Светската турнеја помеѓу 2009 и 2012 година. Во јануари 2013 година, екипата добила професионална континентална лиценца, меѓутоа во февруари 2013 година, Спортскиот арбитражен суд пресудил дека екипата треба повторно да добие лиценца за Светската турнеја. На 18 февруари 2013 година, UCI потврдил дека ќе има 19 екипи во рамки на Светската турнеја 2013.[2]

Катјуша-Алпесин
Инфомации за тимот
UCI кодKAT
ЛоциранРусија (2009–2016)
Швајцарија (2017–2019)
Основан2009 (2009)
СтатусUCI World Tour екипа (2009–2012)
Професионална континентална екипа (јан-фев 2013)
UCI World Tour екипа (2013–2019)
ВелосипедиКањон
Клучни кадри
Извршен директорВјачеслав Екимов
Спортски директорХосе Азеведо
Историја на тимското име
2009–2016
2017–2019
Тим Катјуша
Катјуша-Алпесин
Дрес на Катјуша-Алпесин
Дрес на Катјуша-Алпесин

Дрес

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Максим Белков (РУС) (1985-01-09)9 јануари 1985 (воз. 30)
  Свен Ерик Бистром (НОР) (1992-01-21)21 јануари 1992 (воз. 23)
  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) (1983-02-01)1 февруари 1983 (воз. 32)
  Анхел Висиосо (ШПА) (1977-04-13)13 април 1977 (воз. 38)
  Едуард Ворганов (РУС) (1982-12-01)1 декември 1982 (воз. 33)
  Антон Воробјев (РУС) (1990-10-12)12 октомври 1990 (воз. 25)
  Јакопо Гварниери (ИТА) (1987-08-14)14 август 1987 (воз. 28)
  Илнур Закарин (РУС) (1989-09-15)15 септември 1989 (воз. 26)
  Владимир Исајчев (РУС) (1986-04-26)26 април 1986 (воз. 29)
  Дмитри Козончук (РУС) (1984-04-05)5 април 1984 (воз. 31)
  Павел Кочетков (РУС) (1986-03-07)7 март 1986 (воз. 29)
  Александер Кристоф (НОР) (1987-07-05)5 јули 1987 (воз. 28)
  Вјачеслав Кузнецов (РУС) (1989-06-24)24 јуни 1989 (воз. 26)
  Сергеј Лагутин (РУС) (1981-01-14)14 јануари 1981 (воз. 34)
Велосипедист Датум на раѓање
  Алберто Лосада (ШПА) (1982-02-28)28 февруари 1982 (воз. 33)
  Матвеј Мамикин (РУС) (1994-10-31)31 октомври 1994 (воз. 21)
  Тијаго Машадо (ПОР) (1985-10-18)18 октомври 1985 (воз. 30)
  Михаел Меркев (ДАН) (1985-04-30)30 април 1985 (воз. 30)
  Нилс Полит (ГЕР) (1994-03-06)6 март 1994 (воз. 21)
  Александар Порсев (РУС) (1986-02-21)21 февруари 1986 (воз. 29)
  Јонатан Рестрепо (КОЛ) (1994-11-28)28 ноември 1994 (воз. 21)
  Хоаким Родригес (ШПА) (1979-05-12)12 мај 1979 (воз. 36)
  Егор Силин (РУС) (1988-06-25)25 јуни 1988 (воз. 27)
  Реин Тарамае (ЕСТ) (1987-04-24)24 април 1987 (воз. 28)
  Марко Халер (АВТ) (1991-04-01)1 април 1991 (воз. 24)
  Алексеј Цатевич (РУС) (1989-07-05)5 јули 1989 (воз. 26)
  Сергеј Чернецки (РУС) (1990-04-09)9 април 1990 (воз. 25)
  Симон Шпилак (СЛО) (1986-06-23)23 јуни 1986 (воз. 29)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Вјачеслав Кузнецов 24 јуни 1989Itera-Katusha (2012)
  Максим Белков 9 јануари 1985
  Јенте Бирманс 30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
  Свен Ерик Бистрем 21 јануари 1992Team Coop-Repsol (2014)
  Жозе Гонсалвеш  13 февруари 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Марко Халер  1 април 1991Adria Mobil (2011)
  Рето Холенштајн 22 август 1985ИАМ (2016)
  Роберт Кишерловски 9 август 1986Тинкоф (2016)
  Павел Кочетков 7 март 1986Гаспром-РусВело (2013)
  Александер Кристоф 5 јули 1987БМЦ Рејсинг Тим (2011)
  Мауриц Ламертинк 31 август 1990Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Алберто Лосада 28 февруари 1982Мовистар (2010)
  Тијаго Машадо 18 октомври 1985Тим НетАп-Ендура (2014)
  Матвеј Мамикин 31 октомври 1994Itera-Katusha (2015)
  Тони Мартин  23 април 1985Етикс-Квик Степ (2016)
  Марко Матис 7 април 1994Rad-Net Oßwald (2016)
  Михаел Меркев 30 април 1985Тинкоф-Саксо (2015)
  Баптист Планкерт 28 септември 1988Бингоал ВБ (2016)
  Нилс Полит 6 март 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
  Џонатан Рестрепо 28 ноември 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
  Мадс Вирц Шмит 31 март 1994Waoo (2016)
  Симон Шпилак 23 јуни 1986Лампре-ИСД (2011)
  Реин Тарамае 24 април 1987Астана (2015)
  Анхел Висиосо 13 април 1977Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2011)
  Рик Цабел 7 декември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Илнур Закарин 15 септември 1989Гаспром-РусВело (2014)
  Пјотр Хавик  (1 авг–31 дек, стажант)7 јули 19943M (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Максим Белков 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Вјачеслав Кузнецов 24 јуни 1989Itera-Katusha (2012)
  Максим Белков 9 јануари 1985
  Јенте Бирманс 30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
  Ијан Босвел 7 февруари 1991Тим Скај (2017)
  Стеф Крас 13 февруари 1996BMC Development (2017)
  Алекс Даусет 3 октомври 1988Мовистар (2017)
  Матео Фабро 10 април 1995CTF Victorious (2017)
  Жозе Гонсалвеш  13 февруари 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Нејтан Хас 12 март 1989Дименжн Дата (2017)
  Марко Халер  1 април 1991Adria Mobil (2011)
  Рето Холенштајн 22 август 1985ИАМ (2016)
  Марсел Кител 11 мај 1988Квик-Степ Флорс (2017)
  Роберт Кишерловски 9 август 1986Тинкоф (2016)
  Павел Кочетков 7 март 1986Гаспром-РусВело (2013)
  Мауриц Ламертинк 31 август 1990Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Тијаго Машадо 18 октомври 1985Тим НетАп-Ендура (2014)
  Тони Мартин  23 април 1985Етикс-Квик Степ (2016)
  Марко Матис 7 април 1994Rad-Net Oßwald (2016)
  Баптист Планкерт 28 септември 1988Бингоал ВБ (2016)
  Нилс Полит 6 март 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
  Џонатан Рестрепо 28 ноември 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
  Вили Смит 29 декември 1992
  Симон Шпилак 23 јуни 1986Лампре-ИСД (2011)
  Мадс Вирц Шмит 31 март 1994Waoo (2016)
  Рик Цабел 7 декември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Илнур Закарин 15 септември 1989Гаспром-РусВело (2014)
  Дмитриј Страхов  (1 авг–31 дек, стажант)17 мај 1995Lokosphinx (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Максим Белков 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Вјачеслав Кузнецов 24 јуни 1989Itera-Katusha (2012)
  Енрико Батаљин 17 ноември 1989
  Јенте Бирманс 30 октомври 1995SEG Racing Academy (2016)
  Ијан Босвел 7 февруари 1991Тим Скај (2017)
  Стеф Крас 13 февруари 1996BMC Development (2017)
  Јенс Дебишер 28 август 1989Лото-Судал (2018)
  Алекс Даусет 3 октомври 1988Мовистар (2017)
  Матео Фабро 10 април 1995CTF Victorious (2017)
  Жозе Гонсалвеш  13 февруари 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Рубен Гереиро 6 јули 1994Трек-Сегафредо (2018)
  Нејтан Хас 12 март 1989Дименжн Дата (2017)
  Марко Халер  1 април 1991Adria Mobil (2011)
  Рето Холенштајн 22 август 1985ИАМ (2016)
  Марсел Кител 11 мај 1988Квик-Степ Флорс (2017)
  Павел Кочетков 7 март 1986Гаспром-РусВело (2013)
  Даниел Наваро 18 јули 1983Кофидис (2018)
  Нилс Полит 6 март 1994Штелтинг Сервис Груп (2015)
  Вили Смит 29 декември 1992
  Симон Шпилак 23 јуни 1986Лампре-ИСД (2011)
  Дмитриј Страхов 17 мај 1995Lokosphinx (2018)
  Хари Танфилд 17 ноември 1994AT85 Pro Cycling (2018)
  Мадс Вирц Шмит 31 март 1994Waoo (2016)
  Рик Цабел 7 декември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Илнур Закарин 15 септември 1989Гаспром-РусВело (2014)
  Јури Холман  (1 авг–31 дек, стажант)30 август 1999Rad-Net Oßwald (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Енрико Батаљин 

Наводи уреди

  1. „Катјуша Тим + Кањон: пат до врвот“. Тим Катјуша. Katusha Management S.A. 1 јануари 2012. Архивирано од изворникот на 2012-01-10. Посетено на 3 јануари 2012.
  2. http://www.cyclingnews.com/news/uci-confirms-19-worldtour-teams-for-2013

Надворешни врски уреди