Јаспер Филипсен

белгиски велосипедист

Јаспер Филипсен (холандски: Jasper Philipsen; р. 2 март 1998) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[2]

Јаспер Филипсен
Филипсен на Париз-Рубе за млади во 2016 г.
Лични податоци
Цело имеЈаспер Филипсен
Роден2 март 1998 (1998-03-02) (22 г.)
Мол,  Белгија
Висина1,76 м[1]
Маса69 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Последна промена
1 февруари 2020

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[3]

ДостигнувањаУреди

2015
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2016
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Е3 Харелбеке јуниори
1. Класик Гвидо Рејбрук
2017
1.   Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шату
1. Етапа 2
1. Париз-Тур за млади
Џиробио
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 2 Тур Алзас
1. Етапа 5 Трка Олимпија
2. Трка околу Фландрија за млади
2. ЗЛМ Тур
2018
1.   Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шату
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Гилне Гутуер
1. Етапа 4 Трка околу Јута
1. Етапа 3 Џиробио
3. Три дена Де Пане
4. Тур де л’Еурометропол
4. Париз-Рубе за млади
5. Дорпеномлоп Рукфен
6. ГП Џеф Схеренс
7. Гран при д’Исберг
8. ГП Импанис-Ван Петегем
9. ГП Лилехамер
2019
1. Етапа 5 Тур Даун Андер
2. Гран При де Фурмје
2. Хејстсе Пејл
3. Нокере Курсе
3. Елфстеденронде
3. Бриселски велосипедски класик
5. Дварс дор хет Хагеланд
6. Краен пласман Трка околу Белгија
9. Схелдепрејс
9. Национално друмско првенство
2020
1.   Спринтерски пласман Тур Даун Андер

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Jasper Philipsen - UAE team Emirates". Посетено на 4 јули 2019.
  2. "UAE Team Emirates complete 2020 roster with re-signing of former world champion Rui Costa". Cyclingnews.com. Future plc. 8 октомври 2019. Посетено на 3 јануари 2020.
  3. "2019: 106th Tour de France: Start List". ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врскиУреди