Кристоф Лапорт

француски велосипедист

Кристоф Лапорт (француски: Christophe Laporte; р. 11 декември 1992) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис,[1] каде е член од 2014 година.

Кристоф Лапорт
Лапорт на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеКристоф Лапорт
Роден11 декември 1992.(1992-12-11)(30 г.)
Ла Сен сир Мер,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2011
2012–2013
2012
ВС Хиероа
АВЦ Екс ан Прованс
Ла Пом Марсеј (стажант)
Професионални клубови
2014– Кофидис
Последна промена
16 јуни 2019

Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс во 2015 година,[2] во 2016 година,[3] во 2017 година и во 2018 година.

Достигнувања уреди

2012
1. Етапа 2 Тур де Мозел
2013
1. Етапа 3 Тур де ла Манш
2.   Средоземни игри - друмска трка
2014
6. Ла Руе Туранжел
2015
1. Тур де Вандеја
3. Ле Самин
3. Гран при де Валони
9. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2016
6. Париз-Бурж
2017
1. Тур де Вандеја
5. Париз-Бурж
7. Краен пласман Етоал де Бесеже
8. Краен пласман Трка околу Данска
2018
1. Тро-Бро Леон
Тур Ла Прованс
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Трка околу Луксембург
1. Етапа 3 (ITT) Трка околу Белгија
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 2
2. Гран при д’Изберг
3. Париз-Бурж
4. Гент-Вевелгем
5. Гран при де Фурмје
2019
1.   Краен пласман Етоал де Бесеже
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4 (ITT)
Трка околу Луксембург
1. Пролог
1. Етапа 1
9. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 127 157 133 124
  Вуелта

СО = се откажал; — = не настапил

Наводи уреди

  1. Рецин, Фредерик (8 декември 2017). „Les premières photos du stage de l'équipe Cofidis en Espagne“ [The first photos of the Cofidis team in Spain]. La Voix du Nord (француски). Groupe Rossel. Посетено на 9 јануари 2018.
  2. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  3. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски уреди