Максимилијано Ричезе

аргентински велосипедист

Ариел Максимилијано Ричезе Аракистаин (шпански: Ariel Maximiliano Richeze Araquistain; р. 7 март 1983 во Буенос Аирес) — аргентински професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[3] Ричезе го освоил сребрениот медал на Панамериканските игри 2015 во Торонто (екипна потера). Неговите браќа Роберто, Мауро и Адријан се исто така велосипедисти.

Максимилијано Ричезе
Ричезе на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеАриел Максимилијано Ричезе Аракистаин
ПрекарАтомико[1]
Роден7 март 1983(1983-03-07)(41 г.)
Буенос Аирес,  Аргентина
Висина1,77 м[2]
Маса68 кг[2]
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2006–2009
2011–2012
2013–2015
2016-2019
2020-
Керамика Панарија-Навигаре
Д’Анџело & Антеники-Нипо
Лампре-Мерида
Етикс-Квик Степ
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2019)
Последна промена
10 ноември 2022

Животопис

уреди

Во првата сезона како професионалец завршил втор на последната етапа на Џиро д’Италија 2006, само неколку сантиметри зад Роберт Ферстер. Се смета за аргентински возач со најдобар резултат на некоја од трите големи трки, не сметајќи ги асимилираниот Лисје Пети Бретон кој возел за Франција, Хуан Антонио Флеча, роден во Аргентина, но возел за Шпанија и Алехандро Борахо, кој завршил како трет, исто така на Џиро.

На Џиро д’Италија 2007, Ричезе завршил трет на третата етапа и втор на етапите 18 и 21, сите освоени од Алесандро Петаки. Но, по дисквалификацијата на Петаки во мај 2008 година за допинг, Ричезе бил прогласен за победник на етапите 18 и 21 на Џиро.

Помеѓу неговите други достигнувања се првото место на првата етапа и други втори места на Тур де Лангкави 2006 и Трофео Арведи 2005. Исто така, во 2005 година го освоил Панамериканското друмско првенство под 23 години, а во 2003 година станал аргентински друмски првак под 23 години.

Во 2010 година ја добил наградата Конекс како еден од петте најдобри велосипедисти во последната деценија во Аргентина.

Во октомври 2015 година, по поминати 11 сезони со италијански екипи, белгиската екипа Етикс-Квик Степ објавила дека Ричезе ќе им се приклучи од 2016 година на двегодишен договор со улога за водечки помошник за Марсел Кител и Фернандо Гавирија.[4] По четири години без победи, ја освоил четвртата етапа на Тур де Свис 2016, како и бодовниот пласман за новата екипа.

Допинг

уреди

Пред почетокот на Џиро д’Италија 2008, Ричезе излегол позитивен на тестот за стероид станозолол, што предизвикало да биде исфрлен од трката. Иако бил прогласен за невин од Аргентинската велосипедска федерација, добил суспензија од две години од Арбитражниот суд за спорт.[5]

Достигнувања

уреди
2003
1.   Национално велодромско првенство - кило
2. Краен пласман Класика дел Оесте-Добле Брагадо
1. Етапа 6
2004
Вуелта Сиклиста Лидер ал Сур
1. Етапа 2а
1. Етапа 4а
1. Етапа 2 Класика дел Оесте-Добле Брагадо
2005
1.   Панамериканско друмско првенство под 23 години
1. Сиркуито дел Порто
Класика дел Оесте-Добле Брагадо
1. Етапа 1
1. Етапа 6б
1. Етапа 2 Џиро дел Венето
1. Етапа 9 Вуелта а Сан Хуан
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Пикола Копа Агостони
7. Гран Премио дела Либерационе
2006
1. Етапа 1 Тур де Лангкави
2007
1. Етапа 1 Трка околу Луксембург
1. Етапа 2 Тур де Лангкави
1. Етапа 4 Џиро дел Трентино
1. Етапа 4 Вуелта а Сан Хуан
4. Гран при де Рен
5. Гран Премио Чита ди Мизано - Адријатико
2008
1. Етапа 2 Тур де Сан Луис
1. Етапа 7 Трка околу Турција
3. Трофео Лаигвелја
4. Џиро ди Тоскана
6. Џиро дел Пиемонт
7. Гран при де Рен
9. Краен пласман Сиркуит де ла Сарт
1. Етапа 5
2011
Околу Словачка
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 6
1. Етапа 7
4. Краен пласман Тур де Кумано
1. Пролог
5. ГП Крањ
6. Гран Премио дела Коста Етруски
2012
1.   Панамериканско друмско првенство
1.   Краен пласман Тур де Хокаидо
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Трка околу Србија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Етапа 1 Трка околу Јапонија
3. Краен пласман Тур де Кореја
3. Копа Берноки
4. Краен пласман Џиро дела Провинчија ди Реџо Калабрија
5. Краен пласман Тур де Кумано
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
5. Гран Премио дела Коста Етруски
8. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 7
1. Етапа 8
1. Етапа 10
2013
Панамерикански велодромски првенства
1.   Скреч
1.   Екипна потера
1. Пролог Вуелта а Сан Хуан
2015
2.   Панамерикански игри - екипна потера
2016
Тур де Свис
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Сан Луис
2. Трка околу Франкфурт
3. ГП Импанис-Ван Петегем
2017
Вуелта а Сан Хуан
1. Етапа 6
1. Етапа 7
5. Париз-Тур
6. Јуроајс Класик
8. Трка околу Франкфурт
2018
1. Етапа 1 Трка околу Турција
1. Етапа 4 Вуелта а Сан Хуан
2.   Панамерикански игри - друмска трка
2019
1.   Панамерикански игри - друмска трка
1.   Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Големи трки 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 138 92 148 СО 137 142
  Тур 144 135 149
  Вуелта 141 138 152 148

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Maximiliano Richeze“. Квик-Степ Флорс. Архивирано од изворникот на 2018-03-17. Посетено на 17 March 2018.
  2. 2,0 2,1 „Maximiliano Richeze, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 15 July 2019.
  3. „UAE Team Emirates“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 January 2021. Посетено на 2 January 2021.
  4. „Etixx-QuickStep sign Richeze to lead out Kittel“. cyclingnews.com. 7 октомври 2015. Посетено на 7 октомври 2015.
  5. CQ Ranking

Надворешни врски

уреди