Оливје Ле Гак

француски велосипедист

Оливје Ле Гак (француски: Olivier Le Gac; р. 27 август 1993) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Оливје Ле Гак
Ле Гак на Тур ди Дуа 2014
Лични податоци
Цело имеОливје Ле Гак
Роден27 август 1993 (1993-08-27) (29 г.)
Брест,  Франција
Висина1,80 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2011
2012–2014
2013
ВС Плабенек
БИК 2000
FDJ.fr (стажант)
Професионални клубови
2014– FDJ.fr
Последна промена
7 октомври 2018

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[2] и за Џиро д’Италија 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

ДостигнувањаУреди

2010
1.   Светско јуниорско друмско првенство
1. ГП Генерал Патон
3. Трофеј Сентр Морбијан
2011
2.   Европско јуниорско друмско првенство
2. Трофеј Сентр Морбијан
2012
1. Етапа 1 Тур Ниверне Морван
3. Ла Генсбар
2013
1. Тур ди По ди Румоа
2. Париз-Конере
3. Париз-Тур за младинци
2014
1. Тур де ла Крес
2. Тур де Ванде
2017
8. Класик Лоар Атлантик
2018
6. Тро-Бро Леон
7. Класик Бретања
10. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Етапа 6

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро 133
  Тур 158 127
  Вуелта 120

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Olivier Le Gac » FDJ“. Посетено на 24 февруари 2015.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди