Лото-Судал

белгиска велосипедска екипа

Лото-Судал (кратенка на екипата според UCI: LTB) — белгиска професионална велосипедска друмска екипа, спонзорирана од белгиската лотарија и Судал, производител на лепила. Екипата настапува во рамките на Светската турнеја.

Лото-Судал
Lotto–Soudal logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодLTS
ЛоциранБелгија
Основан1985 (1985)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиРидли
Клучни кадри
Извршен директорБил Оливје
Спортски директорМарк Сержан
Историја на тимското име
1985
1986
1987
1988
1988–1989

1990
1991
1992
1993–1994
1995
1996
1997
1998–1999
2000–2002
2003–2004
2005–2006
2007
2008–2009
2010–2011
2012–2014
2015–
Лото
Лото-Емерксил-Меркс
Лото-Меркс
Лото
Лото-Вландерен-Јонг-Мбк-Меркс
Лото-Суперклуб
Лото
Лото-Мавик-МБК
Лото
Лото-Исоглас
Лото
Лото-Мобистар-Исоглас
Лото-Мобистар
Лото-Адеко
Лото-Домо
Давитамон-Лото
Предиктор-Лото
Сајленс-Лото
Омега Парма-Лото
Лото-Белисол
Лото-Судал
Дрес на Лото-Судал

Дрес

Истата организација е спонзор и на женската велосипедска екипа.

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Сандер Арме (БЕЛ) (1985-12-10)10 декември 1985 (воз. 30)
  Ларс Бак (ДАН) (1980-01-16)16 јануари 1980 (воз. 35)
  Тиш Бенот (БЕЛ) (1994-03-11)11 март 1994 (воз. 21)
  Стиг Брукс (БЕЛ) (1990-05-10)10 мај 1990 (воз. 25)
  Крис Букманс (БЕЛ) (1987-02-13)13 февруари 1987 (воз. 28)
  Јеле Валајс (БЕЛ) (1989-05-11)11 мај 1989 (воз. 26)
  Рафаел Валс (ШПА) (1987-06-27)27 јуни 1987 (воз. 28)
  Тош ван дер Санде (БЕЛ) (1990-11-28)28 ноември 1990 (воз. 25)
  Јеле Ванендерт (БЕЛ) (1985-02-19)19 февруари 1985 (воз. 30)
  Тим Веленс (БЕЛ) (1991-05-10)10 мај 1991 (воз. 24)
  Луј Вервеке (БЕЛ) (1993-10-06)6 октомври 1993 (воз. 22)
  Тони Галопен (ФРА) (1988-04-19)19 април 1988 (воз. 27)
  Андре Грајпел (ГЕР) (1982-07-16)16 јули 1982 (воз. 33)
Велосипедист Датум на раѓање
  Шон де Би (БЕЛ) (1991-10-03)3 октомври 1991 (воз. 24)
  Јаспер де Бујст (БЕЛ) (1993-11-24)24 ноември 1993 (воз. 22)
  Томас де Гент (БЕЛ) (1986-11-06)6 ноември 1986 (воз. 29)
  Барт де Клерк (БЕЛ) (1986-08-26)26 август 1986 (воз. 29)
  Јенс Дебишер (БЕЛ) (1989-08-28)28 август 1989 (воз. 26)
  Герт Докс (БЕЛ) (1988-07-04)4 јули 1988 (воз. 27)
  Марсел Зиберг (ГЕР) (1982-04-30)30 април 1982 (воз. 33)
  Пим Лигтхарт (ХОЛ) (1988-06-16)16 јуни 1988 (воз. 27)
  Томаш Марчињски (ПОЛ) (1984-03-06)6 март 1984 (воз. 31)
  Максим Монфор (БЕЛ) (1983-01-14)14 јануари 1983 (воз. 32)
  Јирген Рулантс (БЕЛ) (1985-07-02)2 јули 1985 (воз. 30)
  Фредерик Фризон (БЕЛ) (1992-07-28)28 јули 1992 (воз. 23)
  Адам Хансен (АВС) (1981-05-11)11 мај 1981 (воз. 34)
  Грег Хендерсон (НЗЛ) (1976-09-10)10 септември 1976 (воз. 39)

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Сандер Арме 10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
  Ларс Бак 16 јануари 1980HTC-Highroad (2011)
  Тиш Бенот 11 март 1994Lotto-Soudal U23 (2014)
  Крис Букманс 13 февруари 1987Vacansoleil-DCM (2013)
  Шон де Би 3 октомври 1991Leopard Pro Cycling (2013)
  Јаспер де Бејст 24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Барт де Клерк 26 август 1986Lotto-Soudal U23 (2010)
  Томас де Гент 6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
  Јенс Дебишер 28 август 1989Ovyta-Eijssen-Acrog (2010)
  Фредерик Фрисон 28 јули 1992Lotto-Soudal U23 (2015)
  Тони Галопен 24 мај 1988Трек-Сегафредо (2013)
  Андре Грајпел 16 јули 1982HTC-Highroad (2010)
  Адам Хансен 11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
  Морено Хофланд 31 август 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Николас Мес 9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
  Томаш Марчињски 6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
  Реми Мерц 17 јули 1995Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2016)
  Максим Монфор 14 јануари 1983Трек-Сегафредо (2013)
  Јирген Рулантс 2 јули 1985Ventilair-Steria (2007)
  Џејмс Шо 13 јуни 1996Lotto-Soudal U23 (2016)
  Марсел Зиберг 30 април 1982HTC-Highroad (2010)
  Рафаел Валс 25 јуни 1987Лампре-Мерида (2015)
  Тош ван дер Санде 28 ноември 1990Lotto-Soudal U23 (2011)
  Јеле Ванендерт 19 февруари 1985Групама-ФДЖ (2008)
  Луј Вервеке 6 октомври 1993Lotto-Soudal U23 (2014)
  Јеле Валајс 11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
  Тим Веленс 10 мај 1991Lotto-Soudal U23 (2012)
  Енцо Ваутерс 21 март 1996Lotto-Soudal U23 (2016)
  Сене Лејсен  (1 авг–31 дек, стажант)18 март 1996Lotto-Soudal U23 (2017)
  Емил Планкерт  (1 авг–31 дек, стажант)22 октомври 1996Lotto-Soudal U23 (2017)
  Матијас ван Гомпел  (1 авг–31 дек, стажант)24 септември 1995Lotto-Soudal U23 (2017)
Извор: UCI

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Сандер Арме 10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
  Ларс Бак 16 јануари 1980HTC-Highroad (2011)
  Тиш Бенот 11 март 1994Lotto-Soudal U23 (2014)
  Виктор Кампенертс 28 октомври 1991Лото НЛ-Џамбо (2017)
  Јаспер де Бејст 24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Томас де Гент 6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
  Јенс Дебишер 28 август 1989Ovyta-Eijssen-Acrog (2010)
  Фредерик Фрисон 28 јули 1992Lotto-Soudal U23 (2015)
  Андре Грајпел 16 јули 1982HTC-Highroad (2010)
  Адам Хансен 11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
  Морено Хофланд 31 август 1991Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Јенс Кекелејре 23 ноември 1988Орика-Скот (2017)
  Бјорг Ламбрехт 2 април 1997Lotto-Soudal U23 (2017)
  Николас Мес 9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
  Томаш Марчињски 6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
  Реми Мерц 17 јули 1995Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2016)
  Максим Монфор 14 јануари 1983Трек-Сегафредо (2013)
  Лауренс Насен 28 август 1992ВБ-Веранкласик-Аква Протект (2017)
  Џејмс Шо 13 јуни 1996Lotto-Soudal U23 (2016)
  Марсел Зиберг 30 април 1982HTC-Highroad (2010)
  Тош ван дер Санде 28 ноември 1990Lotto-Soudal U23 (2011)
  Јеле Ванендерт 19 февруари 1985Групама-ФДЖ (2008)
  Јеле Валајс 11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
  Тим Веленс 10 мај 1991Lotto-Soudal U23 (2012)
  Енцо Ваутерс 21 март 1996Lotto-Soudal U23 (2016)
Извор: UCI

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Сандер Арме 10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
  Тиш Бенот 11 март 1994Lotto-Soudal U23 (2014)
  Адам Блајт 1 октомври 1989Аква Блу Спорт (2018)
  Виктор Кампенертс 28 октомври 1991Лото НЛ-Џамбо (2017)
  Јаспер де Бејст 24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Томас де Гент 6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
  Стан Девулф 20 декември 1997Lotto-Soudal U23 (2018)
  Кејлеб Јуан 11 јули 1994Мичелтон-Скот (2018)
  Фредерик Фрисон 28 јули 1992Lotto-Soudal U23 (2015)
  Карл Фредрик Хаген 26 септември 1991Joker Fuel of Norway (2018)
  Адам Хансен 11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
  Расмус Бириел Иверсен 16 септември 1997General Store Bottoli Zardini (2018)
  Јенс Кекелејре 23 ноември 1988Орика-Скот (2017)
  Роџер Клуге 5 февруари 1986Мичелтон-Скот (2018)
  Бјорг Ламбрехт  (1 јан–5 авг, Фуснота)2 април 1997Lotto-Soudal U23 (2017)
  Николас Мес 9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
  Томаш Марчињски 6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
  Реми Мерц 17 јули 1995Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2016)
  Максим Монфор 14 јануари 1983Трек-Сегафредо (2013)
  Лауренс Насен 28 август 1992ВБ-Веранкласик-Аква Протект (2017)
  Гербен Тејсен  (1 јул–31 дек)21 јуни 1998Lotto-Soudal U23 (2018)
  Тош ван дер Санде 28 ноември 1990Lotto-Soudal U23 (2011)
  Бријан ван Гутхем 16 април 1991Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
  Брент ван Мур  (4 јун–31 дек)12 јануари 1998Lotto-Soudal U23 (2018)
  Јеле Ванендерт 19 февруари 1985Групама-ФДЖ (2008)
  Харм Ванхауке 17 јуни 1997Lotto-Soudal U23 (2018)
  Јеле Валајс 11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
  Тим Веленс 10 мај 1991Lotto-Soudal U23 (2012)
  Енцо Ваутерс 21 март 1996Lotto-Soudal U23 (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Бјорг Ламбрехт , починал како последица на пад на трка

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Сандер Арме 10 декември 1985Топспорт Вландерен-Балоас (2013)
  Стеф Крас 13 февруари 1996Катјуша-Алпесин (2019)
  Јаспер де Бејст 24 ноември 1993Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
  Томас де Гент 6 ноември 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
  Џон Дегенколб 7 јануари 1989Трек-Сегафредо (2019)
  Стан Девулф 20 декември 1997Lotto-Soudal U23 (2018)
  Џонатан Дибен 12 февруари 1994Madison Genesis (2019)
  Кејлеб Јуан 11 јули 1994Мичелтон-Скот (2018)
  Фредерик Фрисон 28 јули 1992Lotto-Soudal U23 (2015)
  Филип Жилбер 5 јули 1982Декојнинк-Квик Степ (2019)
  Кобе Госенс 29 април 1996Lotto-Soudal U23 (2019)
  Карл Фредрик Хаген 26 септември 1991Joker Fuel of Norway (2018)
  Адам Хансен 11 мај 1981HTC-Highroad (2010)
  Метју Холмс 8 декември 1993Madison Genesis (2019)
  Расмус Бириел Иверсен 16 септември 1997General Store Bottoli Zardini (2018)
  Роџер Клуге 5 февруари 1986Мичелтон-Скот (2018)
  Николас Мес 9 април 1986Етикс-Квик Степ (2016)
  Томаш Марчињски 6 март 1984Torku Şekerspor (2015)
  Реми Мерц 17 јули 1995Bingoal Pauwels Sauces WB Development Team (2016)
  Стефано Олдани 10 јануари 1998Еоло-Комета (2019)
  Гербен Тејсен 21 јуни 1998Lotto-Soudal U23 (2018)
  Тош ван дер Санде 28 ноември 1990Lotto-Soudal U23 (2011)
  Бријан ван Гутхем 16 април 1991Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
  Брент ван Мур 12 јануари 1998Lotto-Soudal U23 (2019)
  Харм Ванхауке 17 јуни 1997Lotto-Soudal U23 (2018)
  Флоријан Вермерш  (1 јун–31 дек)12 март 1999Lotto-Soudal U23 (2020)
  Јеле Валајс 11 мај 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
  Тим Веленс 10 мај 1991Lotto-Soudal U23 (2012)
Извор: UCI

Надворешни врскиУреди