Џакомо Ницоло

италијански велосипедист

Џакомо Ницоло (италијански: Giacomo Nizzolo; р. 30 јануари 1989 во Милано) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[1]

Џакомо Ницоло
Ницоло на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеЏакомо Ницоло
Роден30 јануари 1989(1989-01-30)(35 г.)
Милано,  Италија
Висина1,84 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2011–2018
2019-
Леопард Трек
Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2015, 2016)

Етапни трки

Тур де Валони (2012)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2016)
ГП Кантон Аргау (2016)
Гран Пиемонте (2016)
Гран Премио Нобили Рубинетери (2015)
Последна промена
4 април 2020

Кариера уреди

Леопард Трек (2011–2018) уреди

Ницоло ја освоил својата прва победа на трка од Светската турнеја во август 2012, на петтата етапа на Енеко Тур. Го започнал својот спринт на 300 метри пред целта и бил скоро одминат на самата линија од Јирген Рулантс (Лото-Белисол), кој помислил дека победил, но со фотофинишот се покажало дека Ницоло бил победник.[2]

Го освоил бодовниот пласман две години по ред во 2015 и 2016 без да освои ниту една етапа.

Во 2018 година, Ницоло бил именуван во почетниот состав на Вуелта а Еспања, каде завршил на подиум на три различни етапи.

Дименжн Дата (2019-) уреди

Ницоло потпишал двегодишен договор со Тим Дименжн Дата на 21 септември 2018 година; ова било прва промена на екипа на Ницоло во неговата кариера.[3] Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[4]

Достигнувања уреди

2011
1. Етапа 5 Трка околу Баварија
2. ПроРејс Берлин
3. Трка околу Келн
5. Трофео Магалуф-Палманова
9. Трофео Кала Милор
2012
1. Краен пласман Трка околу Валонија
1. Етапа 3
1. Пласман за млад возач
Енеко Тур
1. Етапа 5
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3 Тур ду Поату-Шарент
3. Ватенфал Класик
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2013
Трка околу Луксембург
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Бодовен пласман Волта ао Алгарве
2. ГП Уест-Франција
2014
1. Етапа 3 Тур де Сан Луис
1. Етапа 2 Тур де Валони
2. Ватенфал Класик
3. Париз-Бурж
9. ГП Западна Франција
2015
1.   Бодовен пласман Џиро д’Италија
1. Гран Премио Нобили Рубинетери
3. Ватенфал Класик
3. Тре Вали Варезине
3. Париз-Бурж
4. Копа Уго Агостони
5. Европски игри - друмска трка
6. ГП Кантон Аргау
7. Копа Берноки
10. Бриселски велосипедски класик
2016
1.   Национално друмско првенство
1.   Бодовен пласман Џиро д’Италија
1. Гран Пиемонте
1. ГП Кантон Аргау
1. Копа Берноки
Трка околу Хрватска
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Трка Абу Даби
2. Краен пласман Трка Дубаи
3. ЈуроАјс Класик
5. Светско друмско првенство
6. Дварс дор Вландерен
8. ГП Западна Франција
2018
1. Етапа 7 Вуелта а Сан Хуан
3. Класик Лондон-Сари
6. Јуроајс Класик
9. Гран При Черами
2019
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
1. Етапа 5 Трка околу Словенија
1. Етапа 6 Трка околу Оман
3. Јуроајс Класик
6. Класик Лондон-Сари
8. Класик Примус
8. Фландриско првенство
9. Три дена Брухе-Де Пане
2020
1. Етапа 2 Париз-Ница
1. Етапа 5 Тур Даун Андер
2. Курне-Брисел-Курне
2. Трка Торкеј
6. Ле Самин

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Големи трки 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 130 130 141 137 110 СО СО
  Тур СО
  Вуелта 140

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „NTT Pro Cycling Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. Аткинс, Бен (10 август 2012). „Енеко Тур: Џакомо Ницоло ја освоил својата прва победа на Светската турнеја на етапата пет“. Velo Nation. Velo Nation LLC. Посетено на 10 август 2012.
  3. „Nizzolo signs for Dimension Data“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 21 септември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  4. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски уреди