Давиде Балерини

италијански велосипедист

Давиде Балерини (италијански: Davide Ballerini; р. 21 септември 1994) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[1]

Давиде Балерини
Балерини на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Цело имеДавиде Балерини
Роден21 септември 1994(1994-09-21)(29 г.)
 Италија
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010
2011
2012
2016
Г.С.Ц. Капјагезе
Кантурино 1902
У.С. Бјасоно
Хопла Петроли Фиренце
Професионални клубови
2013–2014
2015
2016
2017-2018
2019
2020-
Тим Идеја
Униеуро-Вилиер
Тинкоф (стажант)
Андрони Џокатоли-Сидермек
Астана
Декојнинк-Квик Степ
Последна промена
31 август 2020

Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[2]

Достигнувања уреди

2012
3.   Европско јуниорско друмско првенство
2014
1. Етапа 8 Рас Таилтин
3. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
1.   Пласман за млад возач
2015
3. Трофео Алсиде Дегаспери
10. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2016
4. КОпа деи Лаги-Трофео Алмар
7. Пиколо Џиро ди Ломбардија
9. Трка околу Фландрија за млади
2017
1.   Планински пласман Тирено-Адријатико
2018
1. Меморијал Марко Пантани
1. Трофео Матеоти
1. Пролог Велосипедска трка Сибиу
3. Гран Пиемонт
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди ларчано
2019
1.   Европски игри - друмска трка
1.   Планински пласман Трка околу Калифорнија
4. Бриселски велосипедски класик
2020
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2. Национално друмско првенство
2. Бриселски велосипедски класик
4. Дрејвенкурс Оверејсе
6. Европско друмско првенство

Наводи уреди

  1. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски уреди