Тео Гејган Харт

британски велосипедист

Тео Гејган Харт (англиски: Tao Geoghegan Hart; р. 30 март 1995) — британски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој моментално настапува за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[2]

Тео Гејган Харт
Гејган Харт на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеТео Гејган Харт
Роден30 март 1995 (1995-03-30) (27 г.)
Лондон,  Обединето Кралство[1]
Висина1,83 м[1]
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување[1]
Аматерски клубови
ВК Хакни
Професионални клубови
2014–2016
→ 2015
2017-
Хагенс Берман Аксеон
Тим Скај (стажант)
Тим Скај
Последна промена
15 септември 2019

Возел за Тим Скај како стажант кон крајот на 2015 година[3] и се приклучил на екипата постојано во сезоната 2017.

Ран животУреди

Покрај велосипедист, како младинец бил посветен пливач. На 28 јули 2008 година бил дел од штафетата на каналот[4] со пливачкиот клуб Клисолд. Екипата од шестмина го завршила преминувањето за 11 часа и 34 минути.

КариераУреди

 
Гејган Харт на Трката околу Британија 2014.

Откако започнал со трки во 2010 година, Гејган Харт се приклучил на развојната програма на британската федерација, привлекувајќи внимание за победа надвор и места на подиумот на трки, како што биле третото место на Париз-Рубе за јуниори.[5] Исто така ги освоил планинскиот, бодовниот и генералниот пласман на Џиро Интернационале дела Луниџана во 2013 година.[6]

Во 2014 година, Гејган Харт возел за Развојната екипа Бисел на Аксел Меркс. Завршил трет на Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години и ја возел својата прва трка со ранкинг UCI 2. HC на Трката околу Калифорнија во мај пред да ја заврши втората на Трката околу Британија во септември, кога возејќи за британската национална екипа, завршил на 15. место во генералниот пласман.[6]

Во 2015 година повторно завршил трет на Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години, осми на Тур Џила, 13. на Трката околу Калифорнија и седми на САД Про Сајклинг Челинџ, освојувајќи го пласманот за најдобар млад возач.[7] Возел како помошник за Тим Скај во 2015 година, но избрал да остане во сегментот под 23 години за сезоната 2016.[8]

Во август 2016 година, Гејган Харт бил потврден од Тим Скај за сезоната 2017.[9] Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[10] Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[11]

ДостигнувањаУреди

2013
1.   Краен пласман Џиро дела Луниџана
1.   Бодовен пласман
1.   Планински пласман
1. Етапа 1
1.   Краен пласман Трка околу Истра
1. Етапа 2
3. Париз-Рубе за јуниори
3. Национално јуниорско друмско првенство
2014
3. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за младинци
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
2015
3. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за младинци
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
7. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
1.   Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка Џила
9. Трофеј Бомон
2016
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
2. Хронометар
1. Трофеј ПИВА
2. Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Етапа 5
2. Краен пласман Мировна трка под 23 години
6. Краен пласман Трка Џила
1.   Пласман за млад возач
6. Краен пласман Тур де л’Авенир
6. Краен пласман Волта ао Алентежо
9. Европско хронометарско првенство под 23 години
10. Руота д’Оро
2017
4. Национално хронометарско првенство
4. Трофео Сера де Трамунтана
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
8. Краен пласман Тур де Јоркшир
2018
1. Етапа 3 (ТТТ) Критериум ди Дофине
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
5. Краен пласман Вуелта а Бургос
2019
2. Краен пласман Трка на Алпите
1. Етапа 1
1. Етапа 4
5. Краен пласман Трка околу Полска
  Награда за борбеност на етапа 20 Вуелта а Еспања

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 Меклири, Џон (25 септември 2014). „Tao Geoghegan Hart answers twenty questions ahead of the UCI Road World Championships under-23 road race“. telegraph.co.uk. Посетено на 22 декември 2014.
 2. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
 3. „Young Brits join Team Sky“. Посетено на 1 август 2015.
 4. „Successful Relay Swim by Clissold Swimming Club“. Посетено на 2 февруари 2015.
 5. http://www.cyclingweekly.com/news/rise-tao-geoghegan-hart-311407#oeJMhgvzGSHqtTPr.99
 6. 6,0 6,1 https://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/11116703/Tao-Geoghegan-Hart-answers-twenty-questions-ahead-of-the-UCI-Road-World-Championships-under-23-road-race.html
 7. https://cyclingtips.com/2016/05/faces-of-the-future-eight-things-to-know-about-tao-geoghegan-hart/
 8. http://www.cyclist.co.uk/in-depth/2511/qa-tao-geoghegan-hart
 9. „Geoghegan Hart confirmed with Team Sky for 2017“. Cyclingnews.com.
 10. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
 11. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врскиУреди