Амунд Грендал Јансен

норвешки велосипедист

Амунд Грендал Јансен (норвешки: Amund Grøndahl Jansen; р. 11 февруари 1994) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Амунд Грендал Јансен
Јансен во националниот дрес во 2019 г.
Лични податоци
Цело имеАмунд Грендал Јансен
Роден11 февруари 1994 (1994-02-11) (26 г.)
Висина1,87 м
Маса83 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013–2014
2015–2016
2017–
Тим Плусбанк
Тим Џокер
Лото НЛ-Џамбо
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2019)

Еднодневни трки и класици

MaillotNoruega.PNG Национално друмско првенство (2019)
Последна промена
11 јуни 2020

Во освоил националното друмско првенство во 2019 година.[2]

КариераУреди

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[3]

Во јуни 2019 година, Јансен ја освоил својата прва професионална етапна победа на третата етапа на Стер ЗЛМ Тур 2019, напаѓајќи од намалена група на еден километар до целта. Подоцна, истиот месец, станал норвешки друмски првак, освојувајќи го спринтот во тројца возачи.[2]

ДостигнувањаУреди

2011
1. Етапа 4 Меѓународна трка околу Долна Саксонија
2012
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
Европско јуниорско друмско првенство
4. Хронометар
10. Друмска трка
2014
1.   Планински пласман Трка околу Норвешка
5. Национално хронометарско првенство
2015
10. Национално друмско првенство под 23 години
2016
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Краен пласман ЗЛМ Ромпот Тур
1. Етапа 1 (TTT)
1.   Краен пласман Тур де Жиронда
1.   Планински пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
4. Трка околу Фландрија под 23 години
5. Светско друмско првенство под 23 години
7. Гран При д’Изберг
2017
2. Дрејвенкурс Оверејсе
4. Схал Селс
5. Бинше-Шиме-Бинше
8. Класик Примус
10. Тур де л’Еурометропол
2018
2. Гојксе Пејл
7. Краен пласман Трка на Фјордовите
2019
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 2 (TTT) Тур де Франс
2. Краен пласман ЗЛМ Тур
1. Етапа 3
2. Краен пласман Четири дена Денкерк
5. Класик Бретања
5. Класик Лондон-Сари
8. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
10. Краен пласман Трка околу Британија

НаводиУреди

  1. „Team Jumbo-Visma 2020 roster presented in Amsterdam“. Бјанки. F.I.V. Edoardo Bianchi S.p.A. 20 декември 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. 2,0 2,1 „AMUND GRØNDAHL JANSEN KROONT ZICH TOT NOORS KAMPIOEN“. Wielerflits (холандски). Посетено на 30 June 2019.
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.

Надворешни врскиУреди