Елија Вивијани

италијански велосипедист

Елија Вивијани (италијански: Elia Viviani; р. 7 февруари 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Декојнинк-Квик Степ.[2]

Елија Вивијани
Вивијани на Џиро д’Италија 2018
Лични податоци
Цело имеЕлија Вивијани
Роден7 февруари 1989 (1989-02-07) (30 г.)
Изола дела Скала,  Италија
Висина1,77 м[1]
Маса70 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Професионални клубови
2010–2014
2015-2017
2018-2019
2020-
Ликвигас-Доимо
Тим Скај
Квик-Степ Флорс
Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2018)
5 поединечни етапи (2015, 2018)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2019)
Вуелта а Еспања
3 поединечни етапи (2018)

Етапни трки

Трка Дубаи (2018)

Еднодневни трки и класици

Европски друмски првак (2019)
MaillotItalia.svg Национален друмски првак (2018)
Јуроајс Класик (2017, 2018, 2019)
Класик Бретања (2017)
Три дена Де Пане (2018)
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2019)
Класик Лондон-Сари (2019)
Последна промена
21 јануари 2020

На 10 мај 2015 година, Вивијани ја освоил својата прва победа на некоја голема трка, на Џиро д’Италија, освојувајќи ја втората етапа во масовен спринт пред Морено Хофланд и Андре Грајпел.[3][4]

Во август 2016 година, Вивијани го освоил златниот медал во омниум на Летните олимписки игри.

КариераУреди

2018Уреди

Вивијани потпишал за екипата Декојнинк-Квик Степ пред сезоната 2018, заменувајќи го Марсел Кител, кој се приклучил на Катјуша-Алпесин.[5] Имал добар почеток со победа на третата етапа на Тур Даун Андер, 50. професионална победа од неговиот почеток во 2010 година. Продолжил со формата на Средниот Исток, каде ја освоил првата голема титула и две етапни победи на Трката Дубаи, како и една етапа на Трката Абу Даби. Се вратил во Европа за неговата прва цел во сезоната, каде завршил на 19. место на Милано-Сан Ремо. Имал успех во Белгија на Три дена Бриге-Де Пане, но доживеал емотивен пораз на Гент-Вевелгем, каде завршил втор зад Петер Саган.[6]

ДостигнувањаУреди

Велодромски велосипедизамУреди

2006
1.   Европско јуниорско првенство - скреч
3.   Светско јуниорско првенство - медисон
2007
Европски јуниорски првенства
1.   Бодовна трка
3.   Медисон
Национални јуниорски првенства
1.   Екипна потера
1.   Екипен спринт
3.   Скреч
3.   Светско јуниорско првенство - екипна потера
2008
Европски првенства под 23 години
1.   Скреч
3.   Омниум
3.   Екипна потера
2009
1.   Европско првенство под 23 години - скреч
2010
1.   Национално првенства - омниум
2011
Европски првенства под 23 години
1.   Омниум
1.   Бодовна трка
2.   Медисон (со Давиде Чимолаи)
Национални првенства
1.   Индивидуална потера
1.   Медисон (со Давиде Чимолаи)
1.   Бодовна трка
2.   Скреч
2.   Екипна потера
3.   Кило
2.   Светско првенство - скреч
3.   Европско првенство - омниум
3.   Светски куп - омниум (Астана)
2012
Европски првенства
1.   Бодовна трка
3.   Медисон (со Анџело Чиконе)
3.   Екипна потера
2013
Европски првенства
1.   Бодовна трка
1.   Медисон (со Лијам Бертацо)
Национални првенства
1.   Медисон (со Микеле Скартецини)
1.   Бодовна трка
2.   Индивидуална потера
2.   Кило
3.   Скреч
2014
1.   Европско првенство - омниум
Национални првенства
1.   Омниум
2.   Индивидуална потера
2015
1.   Европско првенство - омниум
1. Шест дена Фјоренцуола (со Алекс Бутацони)
Светски првенства
2.   Медисон (со Марко Коледан)
3.   Омниум
2016
1.   Олимписки омниум
1. Шест дена Фјоренцуола (со Микеле Скартецини)
3. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
2018
Европски велодромски првенства
1.   Екипна потера
2.   Омниум
1. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)

Друмски велосипедизамУреди

2009
4. ЗЛМ Тур
7. Ла Кот Пикард
2010
1. Меморијал Марко Пантани
1. Бјанке-Турне-Бјанке
1. Етапа 7 Вуелта а Куба
1. Етапа 7 Трка околу Турција
3. Гран Премио Чита ди Мизано-Адријатико
7. Краен пласман Еурометропол
2011
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Трка околу Мумбај I
1. Копа Чита ди Стреза
САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 4
1. Етапа 5
Џиро ди Паданија
1. Етапа 2
1. Бодовен пласман
1. Спринтерски пласман
1. Етапа 4 Трка околу Пекинг
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
2. Трка околу Мумбај II
2012
1.   Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 6 Тур де Сан Луис
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Етапа 2a Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1 Трка околу Пекинг
2. Меморијал Марко Пантани
2013
1.   Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Дач Фуд Вали Класик
1. Етапа 2 Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 Трка околу Британија
5. Ватенфал Класик
7. ГП Западна Франција
7. ГП де Фурмие
2014
1. Копа Берноки
Трка околу Турција
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 3 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 Трка околу Словенија
1. Етапа 4 САД Про Сајклинг Челинџ
2. Бриселски велосипедски класик
3. Гран при де Фурмје
9. РајдЛондон-Сари Класик
2015
1. Етапа 2 Џиро д’Италија
Трка околу Британија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 8
Трка Абу Даби
1. Етапа 2
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1 Енеко Тур
1. Етапа 2 Дубаи Тур
1. Етапа 1 (TTT) Тур де Романди
2. Трофео Сантањи-Сес Салинес-Кампос
3. Курне-Брисел-Курне
2016
1. Етапа 2 Трка Дубаи
1. Етапа 2 Три дена Де Пане
2017
1. Јуроајс Класик
1. Класик Бретања
Трка околу Австрија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 3 Тур де Романди
1. Етапа 2 Рут ди Сид
1. Етапа 2 Трка околу Британија
2.   Европско друмско првенство
2. Схелдепрејс
3. ГП Бруно Бегели
5. Краен пласман Трка Дубаи
6. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
9. Милано-Сан Ремо
2018
1.   Национално друмско првенство
1. Јуроајс Класик
1. Три дена Де Пане
Џиро д’Италија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 13
1. Етапа 17
Вуелта а Еспања
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1. Етапа 21
1.   Краен пласман Трка Дубаи
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
Трка Адријатика Јоника
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 5
Трка Абу Даби
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Тур Даун Андер
2. Гент-Вевелгем
2. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2. Класик Лондон-Сари
2. Дварс дор хет Хагеланд
6. Светска турнеја UCI
2019
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
Трка ОАЕ
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 1 Тур Даун Андер
1. Етапа 3 Тирено-Адријатико
3. Три дена Брухе-Де Пане

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 119 145 125 СО 132
  Тур 162
  Вуелта 128 145

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elia Viviani, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. конс. 15 јули 2019. 
  2. Team Sky's Elia Viviani to leave for Quick-Step Floors at end of season“, „Sky Sports“ (посет. 16 август 2017 г).
  3. Елија Вивијани ја освои втората етапа; Мајкл Метјус го презема водството на Џиро“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 10 мај 2015 (посет. 10 мај 2015 г).
  4. Џиро д’Италија: Елија Вивијани ја освои втората етапа додека Мајкл Метјус го презема водството“, „Sky Sports“, 2015 Sky, 11 мај 2015 (посет. 1 јуни 2015 г).
  5. Elia Viviani signs for Quick Step Floors through 2019“, „quickstepfloorscycling“, 16 август 2017 (посет. 3 јули 2018 г).
  6. Tearful Viviani rues missed chance as Sagan wins Gent-Wevelgem“, „cyclingnews“, 26 март 2018 (посет. 3 јули 2018 г).

Надворешни врскиУреди