Дилан Тенс

белгиски велосипедист

Дилан Тенс (холандски: Dylan Teuns; р. 1 март 1992) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[3]

Дилан Тенс
Тенс на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеДилан Тенс
Роден1 март 1992 (1992-03-01) (29 г.)
Дист,  Белгија
Висина1,81 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување[2]
Аматерски клубови
2011–2013
2014
2014
Јонг Вландерен-Баукнехт
БМЦ Дивилопмент Тим
БМЦ Рејсинг Тим (стажант)
Професионални клубови
2015–2018
2019-
БМЦ Рејсинг Тим
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна трка (2019)

Етапни трки

Трка околу Полска (2017)
Тур де Валони (2017)
Арктичка трка на Норвешка (2017)
Последна промена
16 декември 2019

КариераУреди

Првично се приклучил на екипата како стажант[1] пред да биде објавен како дел од составот на екипата за сезоната 2015.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[5] и во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[6]

По четири години со БМЦ Рејсинг Тим, Тенс објавил дека ќе се приклучи на Бахреин-Мерида за сезоната 2019.[3] Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[7]

ДостигнувањаУреди

2009
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Трка околу Фландрија за јуниори
2010
1. Омлоп Хет Ниусблад за јуниори
2012
4. Краен пласман Ронд де л'Изар
2013
1. Етапа 1 Триптиш Арден
3. Краен пласман Ронд де л'Изар
5. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
9. Меморијал Ван Конингсло
2014
1. Етапа 5 Тур де л'Авенир
1. Етапа 3 Џиро дела Вале д’Аоста
1.   Пласман за млад возач Трка околу Јута
2. Краен пласман Тур де Бретањ
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2. Омлоп Хет Ниусблад под 23 години
2. Пикоо Џиро ди Ломбардија
6. Гран при де Валони
10. Краен пласман Трка околу Британија
2015
1. Етапа 3 (ТТТ) Критериум ди Дофине
3. Класик Волта Лимбург
4. Краен пласман Трка околу Белгија
2016
10. Класик Волта Лимбург
2017
1.   Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1.   Краен пласман Тур де Валони
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1.   Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 3
3. Флеш Валон
8. Гран при Пино Черами
2018
3. Џиро ди Ломбардија
3. Џиро дел’Емилија
5. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Париз-Ница
7. Брабантсе Пејл
2019
1. Етапа 6 Тур де Франс
5. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
5. Омлоп Хет Ниусблад
6. Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 2
9. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
10. Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро 75
  Тур 44
  Вуелта 100 33 12

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 http://www.bmcracingteam.com/index.php?id=365
  2. „Dylan Teuns“. BMC Switzerland. Посетено на 6 април 2015.
  3. 3,0 3,1 „Bahrain Merida Pro Cycling Team“. Merida Bikes. Merida Industry Co., Ltd. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2019. Посетено на 1 јануари 2019.
  4. Виндзор, Ричард (17 декември 2014). „BMC announces 2015 squad, with eight new signings“. Cycling Weekly. Посетено на 6 април 2015.
  5. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  6. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 2 мај 2017.
  7. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врскиУреди