Лилијан Калмежан

француски велосипедист

Лилијан Калмежан (француски: Lilian Calmejane; р. 6 декември 1992) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Лилијан Калмежан
Калмежан во 2015 година
Лични податоци
Цело имеЛилијан Калмежан
Роден6 декември 1992(1992-12-06)(31 г.)
 Франција
Висина1,84 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011–2013
2014–2015
Окситан ЦФ
Вандеја У
Професионални клубови
2016– Директ Енержи
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2017)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
24 мај 2018

Кариера

уреди

Ја освоил четвртата етапа на Вуелта а Еспања 2016,[2] негов прв настап на некоја голема трка. Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3] Ја остварил својата прва победа на Тур де Франс со соло бегство на 17 километри до целта на осмата етапа, и покрај тоа што се борел со грчеви во нозети во последните 5 километри.[4]

Достигнувања

уреди
2014
4. Краен пласман Ронд де л’Изар Арјеж
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ТТТ)
2015
1.   Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 2
5. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 3
8. Краен пласман Тур Алзас
1.   Планински пласман
2016
1. Етапа 4 Вуелта а Еспања
3. Краен пласман Тур Ла Прованс
8. Краен пласман Ла Медитеранен
1.   Пласман за млад возач
8. Тур ди Финистер
10. Класик Ла Дром
2017
1.   Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
1.   Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
Тур де Франс
1. Етапа 8
  Награда за борбеност на етапа 3 и 8 на Тур де Франс
1.   Планински пласман Париз-Ница
3. Гран при д’Увертир ла Марсејез
5. Краен пласман Тур ди О Вар
6. Краен пласман Тур ди Лимузен
9. Класик Сид-Ардеш
10. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2018
1. Париз-Камемберт
1. Класик Ла Дром
3. Класик Сид-Ардеш
3. Гран при Сиклист ла Марсејез
5. Краен пласман Тур Ла Прованс
6. Краен пласман Етоал де Бесеже
8. ГП Мигел Индураин
9. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Тур ди Финистер

Наводи

уреди
  1. „Lilian Calmejane“. ProCyclingStats. Посетено на 20 септември 2015.
  2. „71st Vuelta a España: Stage 4: Betanzos › San Andrés de Teixido“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2016.
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  4. „Stage 8 - Dole > Station des rousses - Tour de France 2017“. Letour.fr. Посетено на 9 јули 2017.

Надворешни врски

уреди