Израел-Премиер Тек

израелска велосипедска екипа

Израел–Премиер Тек (англиски: Israel–Premier Tech, хебрејски: ישראל - פרמייר טק ;UCI-код: IPT)) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Израел во 2015 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1] Екипата била основана во ноември 2014 година со цел развој на млади велосипедисти, особено од Израел.[2]

Инфомации за тимот
UCI кодIPT
Основан2015 (2015)
СтатусКонтинентални турнеи на UCI (2015–2016)
професионална континентална екипа (2017–2019)
Светска турнеја на UCI (2020–2022)
UCI ПроТим (2023–)
ВелосипедиФактор
Клучни кадри
Спортски директорШел Карлстрем
Ники Серенсен
Историја на тимското име
2015–2016 Екипа на Велосипедската академија
2017–2019 Израелска велосипедска академија
2020–2021 Израел старт-ат нејшн
2022– Израел-Премиер Тек

Состав на екипата уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2022 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Руди Барбје 18 декември 1992
  Себастијан Бервик 15 декември 1999St George Continental (2019)
  Патрик Бевин 15 февруари 1991ССС (2020)
  Јенте Бирманс 30 октомври 1995Катјуша-Алпесин (2019)
  Гијом Боавен 25 мај 1989Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Матијас Брендле 7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Александар Катафорд 1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Кубека НекстХаш (2021)
  Алесандро Де Марки  19 мај 1986ССС (2020)
  Алекс Даусет 3 октомври 1988Катјуша-Алпесин (2019)
  Итамар Ејнхорн 20 септември 1997Côtes d'Armor-Marie Morin (2019)
  Крис Фрум 20 мај 1985Инеос Гренадиерс (2020)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Астана-Премиер Тек (2021)
  Омер Голдштајн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Карл Фредрик Хаген 26 септември 1991Лото-Судал (2020)
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Рето Холенштајн 22 август 1985Катјуша-Алпесин (2019)
  Иго Ул 27 септември 1990Астана-Премиер Тек (2021)
  Дарил Импи 6 декември 1984Мичелтон-Скот (2020)
  Таџ Џонс 26 јули 2000Israel Premier Tech Academy (2021)
  Кристс Нејландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гај Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Џакомо Ницоло 30 јануари 1989Кубека НекстХаш (2021)
  Џејмс Пиколи 5 септември 1991Elevate–Webiplex Pro Cycling (2019)
  Гај Сагив  (12 авг–3 авг)5 декември 1994БМЦ Рејсинг Тим (2015)
  Корбин Стронг 30 април 2000SEG Racing Academy (2021)
  Том Ван Асбрук 19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988ЕФ Про Сајклинг (2020)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986ЕФ Про Сајклинг (2020)
  Мадс Вирц Шмит 31 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Рик Цабел 7 декември 1993Катјуша-Алпесин (2019)
  Дилан Тенс  (5 авг–31 дек)1 март 1992Бахреин Викториус (2022)
  Метју Ричитело  (1 авг–31 дек, стажант)5 март 2002Хагенс Берман Аксеон (2022)
Извор: UCI

Фуснота: Руди Барбје 

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Гијом Боавен 25 мај 1989
  Ден Крејвен 1 февруари 1983ТоталЕнержи (2015)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Хосе Мануел Дијаз Галего 18 јануари 1995Extremadura-Spiuk (2016)
  Рој Голдстајн 20 мај 1993
  Луис Лемус 21 април 1992Illuminate (2015)
  Џејсон Лаундс 14 декември 1994Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Кристс Нејландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Бенџамин Пери 7 март 1994Silber (2016)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив 5 декември 1994БМЦ Рејсинг Тим (2015)
  Хамиш Шрерс 23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Даниел Турек 19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Денис ван Винден 2 декември 1987Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Тајлер Вилијамс 17 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Авив Јечезкел 21 април 1994Asfra Racing Oudenaarde (2016)
  Итамар Ејнхорн  (1 авг–31 дек, стажант)20 септември 1997Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny (2016)
  Гај Нив  (1 авг–31 дек, стажант)8 март 1994
  Николас Сеслер  (1 авг–31 дек, стажант)29 април 1994Equipo Finisher (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Гијом Боавен 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Едвин Авила 21 ноември 1989
  Гијом Боавен 25 мај 1989Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Хосе Мануел Дијаз Галего 18 јануари 1995Extremadura-Spiuk (2016)
  Нејтан Ирл 4 јуни 1988Team Ukyo (2017)
  Сондре Холст Енгер 17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Омер Голдштајн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Рој Голдстајн 20 мај 1993
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Огист Јенсен 29 август 1991Team Coop-Repsol (2017)
  Луис Лемус 21 април 1992Illuminate (2015)
  Кристс Нејландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гај Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Бенџамин Пери 7 март 1994Silber (2016)
  Рубен Пласа 29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив 5 декември 1994БМЦ Рејсинг Тим (2015)
  Кристијан Збараљи 8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
  Хамиш Шрерс 23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Даниел Турек 19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Денис ван Винден 2 декември 1987Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Тајлер Вилијамс 17 ноември 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Авив Јечезкел 21 април 1994Asfra Racing Oudenaarde (2016)
  Авет Гебремедин 5 февруари 1992Kuwait-Cartucho.es (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Едвин Авила 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Едвин Авила 21 ноември 1989
  Матео Бадилати 30 јули 1992Team Vorarlberg (2018)
  Руди Барбје 18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
  Гијом Боавен 25 мај 1989Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Матијас Брендле 7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Клеман Карисеј 23 март 1992Израелска велосипедска академија (2018)
  Александар Катафорд 1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
  Давиде Чимолаи 13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
  Зак Демпстер 27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Конор Дан 22 јануари 1992Аква Блу Спорт (2018)
  Нејтан Ирл 4 јуни 1988Team Ukyo (2017)
  Итамар Ејнхорн  (1 јун–31 дек)20 септември 1997Israel Cycling Academy U23 (2018)
  Сондре Холст Енгер 17 декември 1993АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Авет Гебремедин 5 февруари 1992Kuwait-Cartucho.es (2017)
  Омер Голдштајн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Рој Голдстајн 20 мај 1993
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Огист Јенсен 29 август 1991Team Coop-Repsol (2017)
  Рикардо Минали 19 април 1995Астана (2018)
  Кристс Нејландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гај Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Бенџамин Пери 7 март 1994Silber (2016)
  Рубен Пласа 29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив 5 декември 1994БМЦ Рејсинг Тим (2015)
  Кристијан Збараљи 8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
  Хамиш Шрерс 23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Даниел Турек 19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Том Ван Асбрук 19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Денис ван Винден 2 декември 1987Лото НЛ-Џамбо (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Едвин Авила 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Матео Бадилати 30 јули 1992
  Руди Барбје 18 декември 1992АГ2Р Ла Мондијал (2018)
  Јенте Бирманс 30 октомври 1995Катјуша-Алпесин (2019)
  Гијом Боавен 25 мај 1989Хјуман Пауеред Хелт (2015)
  Матијас Брендле 7 декември 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Александар Катафорд 1 септември 1993ЈунајтедХелткеар (2018)
  Давиде Чимолаи 13 август 1989Групама-ФДЖ (2018)
  Алекс Даусет 3 октомври 1988Катјуша-Алпесин (2019)
  Итамар Ејнхорн 20 септември 1997Côtes d'Armor-Marie Morin (2019)
  Омер Голдштајн 13 август 1996Ampo-Goierriko TB (2017)
  Андре Грајпел 16 јули 1982Аркеа-Самсик (2019)
  Бен Херманс 8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Иго Хофстетер 13 февруари 1994Кофидис (2019)
  Рето Холенштајн 22 август 1985Катјуша-Алпесин (2019)
  Даниел Мартин  20 август 1986ОАЕ Емирати (2019)
  Трејвис Мекејб 12 мај 1989Floyd's Pro Cycling (2019)
  Даниел Наваро 18 јули 1983Катјуша-Алпесин (2019)
  Кристс Нејландс 18 август 1994Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Гај Нив 8 март 1994Israel Cycling Academy Development Team (2017)
  Џејмс Пиколи 5 септември 1991Elevate–Webiplex Pro Cycling (2019)
  Нилс Полит 6 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Михкел Рјајм 3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Алексис Ренар 1 јуни 1999Côtes d'Armor-Marie Morin (2019)
  Гај Сагив 5 декември 1994БМЦ Рејсинг Тим (2015)
  Патрик Шелинг 1 мај 1990Team Vorarlberg (2019)
  Рори Сатерленд 8 февруари 1982ОАЕ Емирати (2019)
  Норман Вахтра 23 ноември 1996Voltas-Tartu 2024 by CCN (2019)
  Том Ван Асбрук 19 април 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2018)
  Мадс Вирц Шмит 31 март 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Рик Цабел 7 декември 1993Катјуша-Алпесин (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Матео Бадилати 

Наводи уреди

  1. „Cycling Academy Team“. Посетено на 7 февруари 2016.
  2. „Gallery: Sagan helps launch first Israeli pro team“. Cyclingnews.com. 26 ноември 2014. Посетено на 9 мај 2015.

Надворешни врски уреди