Лука Мезгец

словенечки велосипедист

Лука Мезгец (словенечки: Luka Mezgec; р. 27 јуни 1988) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[1]

Лука Мезгец
Мезгец на Три дена Ден Пане 2017
Лични податоци
Цело имеЛука Мезгец
Роден27 јуни 1988(1988-06-27)(35 г.)
Крањ, СФРЈ СФР Југославија
Висина1,83 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2015
2016-
Зероквадро Раденска
Сава
Аргос-Шимано
Орика-БајкЕксчејнџ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2014)

Етапни трки

Куп де насионс Вил Сагене (2010)

Еднодневни трки и класици

Класик Хандзаме (2014)
Национален друмски првак (2017)
Последна промена
31 август 2020

По бројни завршувања на подиум во 2013, Мезгец конечно ја осетил победата на петтата етапа на Трката околу Пекинг.[2]

Во септември 2015 година било објавено дека Мезгец потпишал двегодишен договор со Орика-ГринЕЏ од сезоната 2016.[3]

Во август 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2020.[4]

Достигнувања уреди

2009
1. Взпрон на Мохор
2010
1.   Краен пласман Куп на народите Вил де Сагене
5. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
2011
1. Етапа 1 Истарски пролетен трофеј
1. Меморијал Хенрика Ласака
2. ВН ХајФај-Колор Студио
2. ГП Крањ
3. Бања Лука - Белград II
3. Будимпешта ГП
2012
2. Меморијал Невио Валчиќ
2. Бања Лука - Белград I
3. Трофеј Пореч
4. Бања Лука - Белград II
4. Гран при на Москва
5. Краен пласман Пет прстена околу Москва
1. Етапа 5
5. ГП Јужна Корушка
5.   Словенија Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу езерото Кукунор
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 6
1. Етапа 11
1. Етапа 13
1.   Бодовен пласман
2013
1. Етапа 5 Трка околу Пекинг
2. Хале-Ингоигем
7. Хандзаме Класик
2014
1. Хандзаме Класик
Волта а Каталуња
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 21 Џиро д’Италија
2. Фландриско првенство
2015
1. Етапа 2 Тур ди От Вар
2016
2. Национално друмско првенство
9. Париз-Тур
2017
1.   Национално друмско првенство
1.   Национално кроскантри првенство
1.   Национално велокрос првенство
1. Класик Арнем-Венендал
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
5. Европско друмско првенство
2019
Трка околу Словенија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
Трка околу Полска
1. Етапа 2
1. Етапа 5
3. Класика де Алмерија
8. Европско друмско првенство
8. Три дена Брухе-Де Пане
2020
1.   Спринтерски пласман Трка околу Полска
2. Класик Бретања
5. Класика де Алмерија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 123 136 138 СО 107
  Тур
  Вуелта 108 141 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Wins from January to October: Mitchelton-Scott men confirm roster and goals for 2020“. Мичелтон-Скот. New Global Cycling Services. 11 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2020-01-02. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. Бен Аткинс (15 октомври 2013). „Трка околу Пекинг: Лука Мезгец ја освои последната етапа, додека Инчаусти ја освои трката“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 16 октомври 2013.
  3. Кларк, Стјуарт (11 септември 2015). „Transfers: Van Den Broeck joins Katusha; Mezgec to Orica-GreenEdge“. Cycling Weekly. Посетено на 20 септември 2015.
  4. „107th Tour de France: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 август 2020.

Надворешни врски уреди