Тим БајкЕксчејнџ

австралиска велосипедска трка

Мичелтон-Скот (англиски: Orica-Scott; кратенка според UCI: MTS) — австралиска професионална велосипедска друмска екипа, која била основана во јануари 2011 година. Настапува во рамките на Светската турнеја. Екипата е под водство на Ендру Рајан и Шејн Банан со Нил Стивенс и Мет Вајт[1] како спортски директори.[2] Екипата вози со Скот велосипеди,[3] носат дресови Крафт и очиле Боле.[4] Екипата има финансиска поддршка од австралискиот стопанственик Гери Рајан[5], кој ги поседува Џајко Австралија, претпријатие за приколки.[6]

Мичелтон-Скот
Инфомации за тимот
UCI кодMTS
ЛоциранАвстралија
Основан2011 (2011)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСкот
Клучни кадри
Извршен директорШејн Банан
Историја на тимското име
2012
2012-2016
2016–2017
2017
2018-
ГрунЕЏ Сајклинг
Орика-ГринЕЏ
Орика-БајкЕкчејнџ
Орика-Скот
Мичелтон-Скот
Дрес на Тим БајкЕксчејнџ
Дрес на Тим БајкЕксчејнџ

Дрес

Повеќето возачи во екипата се Австралијци, а екипата соработува со Тим Џајко-АИС.[7] Екипата исто така има женска екипа и ги поддржува возачите кои настапуваат во велодромскиот велосипедизам.[8]

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Михаел Албасини (ШВА) (1980-12-20)20 декември 1980 (воз. 35)
  Сем Були (НЗЛ) (1987-07-22)22 јули 1987 (воз. 28)
  Сајмон Геранс (АВС) (1980-05-16)16 мај 1980 (воз. 35)
  Лук Дарбриџ (АВС) (1991-04-09)9 април 1991 (воз. 24)
  Мичел Докер (АВС) (1986-10-02)2 октомври 1986 (воз. 29)
  Александер Едмондсон (АВС) (1993-12-22)22 декември 1993 (воз. 22)
  Дарил Импи (ЈАР) (1984-12-06)6 декември 1984 (воз. 31)
  Адам Јејтс (ВБР) (1992-08-07)7 август 1992 (воз. 22)
  Сајмон Јејтс (ВБР) (1992-08-07)7 август 1992 (воз. 22)
  Кејлеб Јуан (АВС) (1994-07-11)11 јули 1994 (воз. 21)
  Кристофер Јул-Јенсен (ДАН) (1989-07-06)6 јули 1989 (воз. 26)
  Јенс Кекелејре (БЕЛ) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
  Магнус Корт (ДАН) (1993-01-16)16 јануари 1993 (воз. 22)
  Кристијан Мајер (КАН) (1985-09-02)2 септември 1985 (воз. 30)
  Лука Мезгец (СЛО) (1988-06-27)27 јуни 1988 (воз. 27)
  Мајкл Метјус (АВС) (1990-09-26)26 септември 1990 (воз. 25)
  Роберт Пауер (АВС) (1993-09-06)6 септември 1993 (воз. 22)
  Рубен Плаза (ШПА) (1980-02-29)29 февруари 1980 (воз. 35)
  Свен Тафт (КАН) (1977-05-19)19 мај 1977 (воз. 38)
  Дамјен Хаусон (АВС) (1992-08-13)13 август 1992 (воз. 23)
  Џек Хејг (АВС) (1993-09-06)6 септември 1993 (воз. 22)
  Метју Хејман (АВС) (1978-04-20)20 април 1978 (воз. 37)
  Мајкл Хепберн (АВС) (1991-08-17)17 август 1991 (воз. 24)
  Естебан Чавес (КОЛ) (1990-01-17)17 јануари 1990 (воз. 25)
  Аметс Чурука (ШПА) (1982-11-10)10 ноември 1982 (воз. 33)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Михаел Албасини 20 декември 1980
  Сем Були 22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
  Естебан Чавес 17 јануари 1990Колумбија (2013)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Cult Energy (2014)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Тим ДСМ (2011)
  Лук Дарбриџ 9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Александер Едмондсон 22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Кејлеб Јуан 11 јули 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2014)
  Сајмон Геранс 16 мај 1980Тим Скај (2011)
  Џек Хејг  6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Метју Хејман 20 април 1978Тим Скај (2013)
  Мајкл Хепберн 17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Дамјен Хаусон 13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
  Дарил Импи 6 декември 1984Тим НетАп (2011)
  Кристофер Јул-Јенсен 6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
  Јенс Кекелејре 23 ноември 1988Кофидис (2011)
  Ченг Кинг Лок 8 февруари 1991HKSI Pro Cycling Team (2016)
  Роџер Клуге 5 февруари 1986ИАМ (2016)
  Роман Кројцигер 6 мај 1986Тинкоф (2016)
  Лука Мезгец 27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
  Рубен Пласа 29 февруари 1980Лампре-Мерида (2015)
  Роберт Пауер 11 мај 1995Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Свен Тафт 9 мај 1977SpiderTech-C10 (2011)
  Карлос Верона 4 ноември 1992Етикс-Квик Степ (2016)
  Адам Јејтс  7 август 1992CC Étupes (2013)
  Сајмон Јејтс  7 август 1992Team Inspired (2013)
Извор: UCI

Фуснота: Михаел Албасини 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Михаел Албасини 20 декември 1980
  Џек Бауер  7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
  Сем Були 22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
  Естебан Чавес 17 јануари 1990Колумбија (2013)
  Лук Дарбриџ 9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Александер Едмондсон 22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Кејлеб Јуан 11 јули 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2014)
  Џек Хејг  6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Лукас Хамилтон 12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
  Метју Хејман 20 април 1978Тим Скај (2013)
  Мајкл Хепберн 17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Дамјен Хаусон 13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
  Дарил Импи 6 декември 1984Тим НетАп (2011)
  Кристофер Јул-Јенсен 6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
  Роџер Клуге 5 февруари 1986ИАМ (2016)
  Роман Кројцигер 6 мај 1986Тинкоф (2016)
  Камерон Мајер 11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
  Лука Мезгец 27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
  Микел Ниеве 26 мај 1984Тим Скај (2017)
  Роберт Пауер 11 мај 1995Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Матео Трентин 2 август 1989Квик-Степ Флорс (2017)
  Свен Тафт 9 мај 1977SpiderTech-C10 (2011)
  Карлос Верона 4 ноември 1992Етикс-Квик Степ (2016)
  Адам Јејтс  7 август 1992CC Étupes (2013)
  Сајмон Јејтс  7 август 1992Team Inspired (2013)
  Роберт Станард  (8 окт–31 дек)16 септември 1998Mitchelton–BikeExchange (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Михаел Албасини 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Едоардо Афини 24 јуни 1996
  Михаел Албасини 20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
  Џек Бауер  7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
  Сем Були 22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
  Брент Букволтер 16 февруари 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Естебан Чавес 17 јануари 1990Колумбија (2013)
  Лук Дарбриџ 9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Александер Едмондсон 22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Цгабу Грмај 25 август 1991Трек-Сегафредо (2018)
  Џек Хејг  6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Лукас Хамилтон 12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
  Мајкл Хепберн 17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Дамјен Хаусон 13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
  Дарил Импи 6 декември 1984Тим НетАп (2011)
  Кристофер Јул-Јенсен 6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
  Камерон Мајер 11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
  Лука Мезгец 27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
  Микел Ниеве 26 мај 1984Тим Скај (2017)
  Ник Шулц 13 септември 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
  Калум Скотсон 10 август 1996Mitchelton–BikeExchange (2018)
  Дион Смит 3 март 1993Ванти-Груп Гобер (2018)
  Роберт Станард 16 септември 1998Mitchelton–BikeExchange (2018)
  Матео Трентин 2 август 1989Квик-Степ Флорс (2017)
  Адам Јејтс  7 август 1992CC Étupes (2013)
  Сајмон Јејтс  7 август 1992Team Inspired (2013)
  Метју Хејман  (1 јан–21 јан)20 април 1978Тим Скај (2013)
Извор: UCI

Фуснота: Едоардо Афини 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Едоардо Афини 24 јуни 1996
  Михаел Албасини 20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
  Џек Бауер  7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
  Сем Були 22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
  Брент Букволтер 16 февруари 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Естебан Чавес 17 јануари 1990Колумбија (2013)
  Лук Дарбриџ 9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Александер Едмондсон 22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Цгабу Грмај 25 август 1991Трек-Сегафредо (2018)
  Кејден Гровс 23 декември 1998SEG Racing Academy (2019)
  Џек Хејг  6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
  Лукас Хамилтон 12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
  Мајкл Хепберн 17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
  Дамјен Хаусон 13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
  Дарил Импи 6 декември 1984Тим НетАп (2011)
  Кристофер Јул-Јенсен 6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
  Александар Коњшев 25 јули 1998Q36.5 Continental Cycling Team (2019)
  Камерон Мајер 11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
  Лука Мезгец 27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
  Микел Ниеве 26 мај 1984Тим Скај (2017)
  Барнабаш Пеак 29 ноември 1998SEG Racing Academy (2019)
  Ник Шулц 13 септември 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
  Калум Скотсон 10 август 1996Mitchelton–BikeExchange (2018)
  Дион Смит 3 март 1993Ванти-Груп Гобер (2018)
  Роберт Станард 16 септември 1998Mitchelton–BikeExchange (2018)
  Адам Јејтс  7 август 1992CC Étupes (2013)
  Сајмон Јејтс  7 август 1992Team Inspired (2013)
  Андреј Зејц 14 декември 1986Астана (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Едоардо Афини 

Наводи уреди

  1. „Како да направиш велосипедска екипа“. The Sydney Morning Herald. 20 август 2011. Посетено на 11 декември 2011.
  2. „Управа“. ГринЕЏ Сајклинг. Архивирано од изворникот на 2011-08-27. Посетено на 23 август 2011.
  3. „ГринЕЏ ќе вози на Скот велосипеди“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. 22 март 2011. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 22 август 2011.
  4. „Спонзори и поддржувачи“. ГринЕЏ Сајклинг. Посетено на 22 август 2011.
  5. Гинис, Руперт (20 август 2011). „Како да изградиш велосипедска екипа“. Sydney Morning Herald. Посетено на 24 август 2011.
  6. „GreenEDGE venture launched in Adelaide“. Cycling Central. AAP. 17 јануари 2011. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 22 август 2011.
  7. Смит, Софи (7 април 2011). „ГринЕЏ очекува маратон, не спринт“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. Архивирано од изворникот на 2012-11-09. Посетено на 22 август 2011.
  8. Рид, Рон (18 јануари 2011). „GreenEDGE will usher in a new era in Australian cycling“. Herald Sun. Посетено на 23 август 2011.

Литература уреди

Надворешни врски уреди