Фаусто Маснада

италијански велосипедист

Фаусто Маснада (италијански: Fausto Masnada; 6 ноември 1993 во Бергамо) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Фаусто Маснада
Лични податоци
Цело имеФаусто Маснада
Роден6 ноември 1993(1993-11-06)(30 г.)
Бергамо,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2016
2017-2019
2020-
Лампре-Мерида (стажант)
Андрони Џокатоли-Сидермек
Сиркус-Ванти Гобер
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2019)

Етапни трки

Трка околу Хајнан (2018)
Последна промена
5 јануари 2020

Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019,[2] каде ја освоил шестата етапа.[3]

Достигнувања уреди

2015
1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2. Копа Колекио
2016
1. Џиро дел Медио Брента
2017
3. Краен пласман Трка околу Турција
7. Џиро дел’Апенино
2018
1.   Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 8
1.   Планински пласман Трка околу Словенија
3. Џиро дел’Апенино
6. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
10. Трофео Лаигвелја
2019
1. Етапа 6 Џиро д’Италија
2. Џиро дел’Апенино
3. Краен пласман Џиро ди Сицијалија
5. Краен пласман Трка на Алпите
1. Етапа 3
1. Етапа 6
7. Краен пласман Трка околу Словенија
8. Копа Агостони
8. Токио 2020 (тест-трка)

Наводи уреди

  1. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  3. „Fausto Masnada wins stage six of Giro d'Italia“. Sky Sports. Посетено на 16 мај 2019.

Надворешни врски уреди