Санремо

општина во Лигурија, Италија

Санремо (италијански: Sanremo, лигурски: Sanrœmu) или Сан Ремо (San Remo) — град во покраината Империја со околу 57.000 жители кој кежи на средоземниот брег во западна Лигурија, северозападна Италија. Основан во римско време, градот е најдобро познат како туристичко одредиште на Италијанската ривиера. Домаќин е на бројни културни настани, како што е фестивалот „Санремо“ и велосипедскиот класик Милано-Санремо.

Санремо
Sanremo
општина
Città di Sanremo
Панорама на Санремо од пристаништето
Панорама на Санремо од пристаништето
ЗемјаИталија
РегионЛигурија
ПокраинаИмперија
ПоделоциБорело, Бусана, Бусана Векија, Колдироди, Гоцо Супериоре, Гоцо Инфериоре, Поџо, Сан Бартоломео, Сан Џамоко, Сан Џовани, Сан Ромоло, Верецо, Верецо Сан Донато, Верецо Сант’Антонио
Управа
 • ГрадоначалникМаурицио Ѕокарато
Површина
 • Вкупна54,7 км2 (211 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001500000015 м
Население (30 април 2009)
 • Вкупно56.864
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.18038
Повик. бр.0184
Светец-заштитникСв. Ромул
Слава13 октомври
Мреж. местоМатична страница

Клима уреди

Санремо се одликува со средоземна клима (Кепен Csa).

Градот вообичаено има здрава клима со пристојно топли денови придружени со студени утра и ноќи.

Клима на Санремо
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 13,4 13,8 15,7 18,5 21,7 25,0 27,8 27,6 25,4 21,6 17,0 14,6 20,2
Просечна минимална (°C) 6,8 7,0 8,6 11,1 14,2 17,5 20,0 19,8 17,8 14,4 10,6 8,3 13,0
Просечно кол. врнежи (мм) 102 89 91 81 76 38 20 43 56 107 97 79 879

Меѓународни односи уреди

Збратимени градови уреди

Санремо е збратимен со:

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди