Матео Трентин

италијански велосипедист

Матео Трентин (италијански: Matteo Trentin; р. 2 август 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Матео Трентин
Трентин на Трката околу Британија 2015
Лични податоци
Цело имеМатео Трентин
Роден2 август 1989(1989-08-02)(34 г.)
Борго Валсугана,  Италија
Висина1,79 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2007–2008
2009
2010
2011
Моро-Бајсикл Лајн-Скот
Тим Сперчениго
Тим Маркиол
Тим Брила
Професионални клубови
2011–2017
2018-2019
2020-
Квик Степ
Мичелтон-Скот
Сиркус-Ванти Гобер
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2016)
Тур де Франс
3 поединечни етапи (2013, 2014, 2019)
Вуелта а Еспања
4 поединечни етапи (2017)

Еднодневни трки и класици

Европско друмско првенство (2018)
Париз-Тур (2015, 2017)
ГП Импанис-Ван Петегем (2017)
Последна промена
28 март 2020

Кариера

уреди

Професионална кариера

уреди

Во 2014 година, Трентин однел победа на возбудливата седма етапа на Тур де Франс, каде победил во спринтот за неколку сантиметри пред Петер Саган.[2] Трентин исто така освоил етапа на истата трка на неговото деби во 2013 година, освојувајќи спринт во Лион против останатите членови на бегството. Во октомври 2015 година, Трентин победил на Париз-Тур во рекордно време за трка со над 200 километри, така станувајќи новиот жолта лента. Со освојувањето на четвртата етапа на Вуелта а Еспања 2017 станал 100. возач кој освоил најмалку една етапа на сите големи трки.

Трентин станал европски првак со победата на друмската трка на Европското првенство во Глазгов.

Во 2019 година, Трентин ја освоил својата трета етапа на Тур де Франс со соло-напад од бегство на етапата 17 до Гап.

Трентин се приклучил на Сиркус-Ванти Гобер во 2020 година.[1]

Допинг

уреди

Во декември 2006 година, Трентин се покажал позитивен на салбутамол и подоцна бил казнет со двомесечна суспензија поради нарушување на правилата за допинг.[3]

Достигнувања

уреди
2007
1.   Национално јуниорско велокрос првенство
2010
1. Етапа 1 Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
2. Трофео Алчиде де Гаспери
2. Руота д’Оро
3. Фае ди Одерцо
5. Трофео Џанфранко Бјанкин
6. Трофео Едил Ц
7. Гран Премио дела Либерационе
2011
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Гран Премио дела Либерационе
1. Трофео Алчиде де Гаспери
2. ГП Индустри дел Мармо
5. Трка околу Фландрија за младинци
2012
1. Гулегем Курсе
9. ГП Џеф Шеренс
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
10. Ле Самин
2013
1. Етапа 14 Тур де Франс
3. Јапонски куп
2014
1. Етапа 6 Тур де Свис
1. Етапа 7 Тур де Франс
4. Трофео Сес Салинес
9. Курне-Брисел-Курне
2015
Тур ди Поату-Шарант
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1.   Бодовен пласман
Трка околу Британија
1. Етапа 6
  Награда за борбеност на етапа 4
1. Париз-Тур
2. Гран Пиемонте
3. Е3 Харелбеке
3. Копа Берноки
6. Шелдепрејс
2016
1. Етапа 18 Џиро д’Италија
Тур де л’Ен
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
Тур де Валони
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
4. Париз-Тур
4. Минстерланд Џиро
5. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
9. ЈуроАјс Класик
9. ГП Западна Франција
10. Милано-Санремо
2017
1. Париз-Тур
1. ГП Импанис-Ван Петегем
Вуелта а Еспања
1. Етапа 4
1. Етапа 10
1. Етапа 13
1. Етапа 21
  Награда за борбеност на етапа 10
1. Етапа 2 Вуелта а Бургос
2. Бинше-Шиме-Биншеe
4. Светско друмско првенство
4. Трофео Лаигвелја
5. Курне-Брисел-Курне
9. Омлоп Хет Ниусблад
2018
1.   Европско друмско првенство
1. Етапа 5 Трка околу Гуангси
4. Вуелта а Мурсија
5. Јуроајс Класик
6. ГП Бруно Бегели
7. Гент-Вевелгем
2019
1. Трофео Матеоти
Тур де Франс
1. Етапа 17
  Награда за борбеност на етапите 12 и 17
Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 2 Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Краен пласман Трка околу Британија
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
2.   Светско друмско првенство
7. Вуелта а Мурсија
7. Европско друмско првенство
7. Е3 Бинкбенк Класик
7. Гент-Вевелгем
7. Јуроајс Класик
9. Омлоп Хет Ниусблад
10. Милано-Санремо
10. Амстел Голд Рејс
2020
4. Омлоп Хет Ниусблад

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 117 74
  Тур 142 93 117 СО 52
  Вуелта 84 125

Распоред на резултатите на класиците

уреди
Монумент 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо СО СО 10 55 37 10
Трка околу Фландрија СО 58 88 34 13 45 21
Париз-Рубе СО 95 51 36 88 СО 43
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во кариерата
Џиро ди Ломбардија СО СО СО
Класик 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад СО СО 72 47 9 55 9 4
Курне-Брисел-Курне 9 106 5 16 СО
Е3 Харелбеке 90 3 12 22 11 7
Гент-Вевелгем 64 15 28 47 51 7 7
Амстел Голд Рејс 58 10
Париз-Тур 1 4 1

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „Матео Трентин победи на седмата етапа на Тур де Франс“. AP. CBC. 11 јули 2014. Посетено на 13 септември 2014.
  3. Bjorn Haake: Italian U23 champion Matteo Trentin gets stagiaire contract with Quick Step, velonation.com, 25 јуни 2011

Надворешни врски

уреди