Мануел Белети

италијански велосипедист

Мануел Белети (италијански: Manuel Belletti; р. 14 октомври 1985 во Чезена) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ГВ Шимано-Сидермек.

Мануел Белети
Лични податоци
Цело имеМануел Белети
Роден14 октомври 1985(1985-10-14)(38 г.)
Чезена,  Италија
Висина1,75 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2008–2009
2010–2011
2012–2013
2014
2015-2017
2018-
Диквиџовани-Андрони
Колнаго-ЦСФ Инокс
Аг2р-Ла Мондијал
Андрони Џокатоли-Венецуела
Саутист Про Сајклинг
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2010)

Еднодневни трки и класици

Копа Берноки (2010)
Последна промена
6 април 2018

Достигнувања уреди

2004
2. Државно првенство во екипна потера
2006
1. Етапа 41 Џиро Сиклисто Песке Нетарине ди Ромања
1. Етапа 1 Џиро дел Венето
2. Мецано Инфериоре
2. Сан Дона ди Пјаве
2. Сома Ломбардо
2. ГП дела Либерационе
3. Ронколева ди Тревенцуола
3. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
3. Сан Бернардино ди Луго
2007
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
1. Меморијал Данило Фурлан
Џиро Сиклисто Песке Нетарине ди Ромања
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 5 Џиро дел Венето
2. Трофео Алчиде Дегаспери
2. ГП Чементицило
3. Сома Ломбардо
7. Копа Чита ди Асти
2008
1. Етапа 1 Класико Сиклистико Банфоандес
2009
2. Џиро ди Тоскана
2. Гран при де Фурмие
3. Џиро дел Фриули
8. ГП Индустрија Артиџанато е Комерчо Карнагезе
2010
1. Копа Берноки
1. Етапа 13 Џиро д’Италија
2. Гран Премио Чита ди Модена
3. Меморијал Марко Пантани
4. Дач Фуд Вали Класик
2011
1. Етапа 3 Џиро дела Пронвинча ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1а Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 3 Трка околу Турција
1. Етапа 3 Трка Бриксија
2. Копа Берноки
2. Гран Премио Бруно Бегели
3. ГП Индустрија Артиџанато е Комерчо Карнагезе
6. ГП Индустрија & Комерчо ди Прато
7. ГП Коста дељи Етруски
2012
Рут ду Суд
1. Етапа 4
1. Бодовен пласман
5. Шелдепрејс
7. ГП Коста дељи Етруски
2013
4. Гран Премио Бруно Бегели
2014
1. Етапа 4 Тур ду Лимузен
5. Рут Адели
7. Гран Премио Нобили Рубинетери
2015
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Дварс дор Дренте
1. Етапа 1а Сетимана Копи & Бартали
2. ГП Бруно Бегели
6. Ронде ван Дренте
8. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2016
1. Етапа 1а Сетимана Копи & Бартали
5. Гран при де Фурмје
2017
2. Гран Премио дела Коста Етруски
2. Трофео Матеоти
8. Бриселски велосипедски класик

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО СО СО 144 СО СО СО
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски уреди

  • „Достигнувања на Мануел Белети“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Мануел Белети“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Мануел Белети“. ProCycling.