Ив Ламперт

белгиски велосипедист

Ив Ламперт (холандски: Yves Lampaert; р. 10 април 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[2]

Ив Ламперт
Ламперт на Четири дена Динкерк 2016
Лични податоци
Цело имеИв Ламперт
Прекар
 • Лампи
 • Бикот од Ингелмунстер
Роден10 април 1991(1991-04-10)(33 г.)
Изегем,  Белгија
Висина1,80 м[1]
Маса75 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2013–2014
2015-
Топспорт Вландерен-Балоас
Етикс-Квик Степ
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2022)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2018)
Национален хронометарски првак (2017, 2021)
Дварс дор Вландерен (2017, 2018)
Три дена Брухе-Де Пане (2020)
Последна промена
23 ноември 2022

Кариера уреди

 
Ламперт на Тур де Франс 2018

Возел на светските друмски првенства во 2014 и 2015 година. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3]

Ламперт ја освоил Дварс дор Вландерен 2017, локална трка за него,[4] откако сам се одвоил за победа по одлучувачкиот напад со колегата Филип Жилбер, Алексеј Луценко од Астана и возачот на Орика-Скот, Лук Дарбриџ.[5] Ламперт нападнал на 7,5 километри пред целта и ја освоил трката со 39 секунди пред Жилбер.

Ламперт ја освоил втората етапа на Вуелта а Еспања 2017 откако се одвоил од групата при силен ветер на три километри до целта со тројца колеги, Ники Терпстра, Жилијан Алафилип и Матео Трентин. Потоа, Ламперт нападнал за победа и со тоа ја презел водечката црвена маичка.[6]

Во 2018 година, Ламперт ја освоил Дварс дор Вландерен, втора година по ред, станувајќи прв возач кој ја освоил трката две години по ред.[7] Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[8]

Ламперт ја освоил првата етапа на Тур де Франс 2022, пред Ваут ван Ерт и Тадеј Погачар.[9] Во ноември 2022 година, Ламперт потпишал продолжување на договорот за уште три години со Квик-Степ Алфа Винил Тим, до крајот на сезоната 2025.[10]

Личен живот уреди

Ламперт е син на земјоделец, а неговото семејство поседува 24 хектари земјиште во Ингелмунстер.[11]

Достигнувања уреди

2012
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Париз-Рубе за млади
7. Париз-Тур за млади
2013
1. ГП Ван де стад Гел
5. Национално хронометарско првенство
5. Класик Шатору
9. Дрејвенкурс Оверејсе
10. Краен пласман Трка на Фјордовите
2014
1. Класик Дач Фуд Вали
4. Курне-Брисел-Курне
5. Национално друмско првенство
5. Ронде ван Дренте
6. Ронде ван Зеланд
9. Хале-Ингоигем
2015
1.   Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1.   Пласман Западна Фландрија
1. Етапа 1
2.   Светско првенство во екипен хронометар
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2. Национално хронометарско првенство
4. Ронде ван Зеланд Сипортс
5. Ле Самин
6. Париз-Тур
7. Париз-Рубе
9. Краен пласман Три дена Де Пане
9. Трка околу Келн
10. Класик РајдЛондон-Сари
2016
Светски друмски првенства
1.   Екипен хронометар
7. Поединечен хронометар
2. Национално хронометарско првенство
5. Трка околу Франкфурт
6. Европско хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2017
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
1. Дварс дор Вландерен
1. Гулегем Курсе
7. Париз-Тур
2018
1.   Светско првенство во екипен хронометар
Национални првенства
1.   Друмска трка
3. Хронометар
1. Дварс дор Вландерен
2. Бинше-Шиме-Бинше
4. Европско хронометарско првенство
5. Трка за сеќавање на Големата војна
2019
1.   Краен пласман Трка околу Словачка
1. Гулегем Курсе
1. Етапа 8 (ITT) Тур де Свис
Европско друмско првенство
2.   Друмска трка
7. Хронометар
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Германија
3. Париз-Рубе
5. Курне-Брисел-Курне
7. Омлоп Хет Ниусблад
8. Дварс дор Вландерен
2020
1. Три дена Брухе-Де Пане
2. Омлоп Хет Ниусблад
4. Краен пласман Трка БинкБенк
5. Трка околу Фландрија
7. Гент-Вевелгем
8. Краен пласман Трка околу Словачка
2021
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 7 Трка околу Британија
2. Краен пласман Трка околу Белгија
2. Хејстсе Пејл
3. Дварс дор хет Хагеланд
4. Дварс дор Вландерен
5. Париз-Рубе
6. Класик Примус
2022
1. Етапа 1 (ITT) Тур де Франс
1. Етапа 3 (ITT) Трка околу Белгија
2. Национално хронометарско првенство
6. Гран при де Фурмје
9. Светско хронометарско првенство
10. Париз-Рубе

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро не настапил во текот на кариерата
  Тур 80 133 120
  Вуелта 113 136

Распоред на резултатите на класиците уреди

 
Во 2018 година, Ламперт ја освоил Дварс дор Вландерен втора година по ред, прв возач кој освоил последователни изданија.
Монумент 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Милано-Санремо 66 54
Трка околу Фландрија СО 24 36 29 17 5 17 30
Париз-Рубе 108 7 82 28 3 НСО 5 10
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во текот на својата кариера
Џиро ди Ломбардија
Класик 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Омлоп Хет Ниусблад 97 36 7 2 56 72
Курне-Брисел-Курне НСО 4 72 83 12 5 52 68 76
Е3 Харелбеке СО 36 21 17 18 НСО 13
Гент-Вевелгем СО 49 20 77 7 14 39
Дварс дор Вландерен 37 27 17 СО 1 1 8 НСО 4 27
Париз-Тур 6 7 73

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „Yves Lampaert, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 15 јули 2019.
 2. „Deceuninck - Quick-Step“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
 3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
 4. Decaluwé, Brecht (22 март 2017). „Exuberant victory for local boy Lampaert in Dwars door Vlaanderen“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
 5. Decaluwé, Brecht; O'Shea, Sadhbh (22 март 2017). „Dwars door Vlaanderen: Lampaert parlays Quick-Step tactics to victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
 6. „Vuelta a Espana: Lampaert zips away for stage win and overall lead“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 мај 2018.
 7. Hickmott, Larry (28 март 2018). „Dwars door Vlaanderen: Yves Lampaert Makes History“. VeloUK. WordPress. Посетено на 28 март 2018.
 8. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.
 9. „Yves Lampaert wins stage one as Tadej Pogacar starts strongly“. BBC. BBC. 1 July 2022. Посетено на 1 July 2022.
 10. Hood, Andrew (4 November 2022). „Yves Lampaert staying put at Quick-Step team for three more years“. VeloNews. Outside Media. Посетено на 8 November 2022.
 11. Pickering, Edward (2 July 2022). „Yves Lampaert: the cycle of life“. Rouleur. Gruppo Media Ltd. Посетено на 8 November 2022.

Надворешни врски уреди