Андрони Џокатоли-Сидермек

италијанска велосипедска екипа

Андрони Џокатоли-Сидермек (италијански: Androni Giocattoli-Sidermec; кратенка според UCI: AND) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Италија, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

Андрони Џокатоли-Сидермек
Инфомации за тимот
UCI кодAND
ЛоциранИталија
Основан1996 (1996)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиБотекија
Клучни кадри
Извршен директорЏани Савио
Историја на тимското име
1996
1997–1998
1999
2000
2001
2002–2005
2006

2007

2008–2009

2010–2011
2012–2014
2015
2016–2017
2017
2018
Гасеосас Глацијал-Селе Италија
Крос-Селе Италија
Селе Италија
Аквардиенте Нектар-Селе Италија
Селе Италија-Пацифик
Колумбија-Селе Италија
Селе Италија-Сераменти Диквиџовани
Сераменти ПВЦ Диквиџовани-Селе Италија
Сераменти ПВЦ Диквиџовани-Андрони Џокатоли
Андрони Џокатоли
Андрони Џокатоли-Венецуела
Андрони-Сидермек
Андрони Џокатоли-Сидермек
Андрони-Сидермек-Ботекија
Андрони Џокатоли-Сидермек
Дрес на Андрони Џокатоли-Сидермек
Дрес на Андрони Џокатоли-Сидермек

Дрес

Главниот спонзор е производителот на играчки од Италија, Андрони Џокатоли.

Состав на екипата уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Давиде Балерини 21 септември 1994
  Марко Бенфато 6 јануари 1988Astana City (2014)
  Еган Бернал 13 јануари 1997
  Рафаело Бонузи 31 јануари 1992General Store-Essegibi-F.lli Curia (2016)
  Матија Катанео 25 октомври 1990ОАЕ Емирати (2016)
  Марко Фрапорти 30 март 1985Idea 2010 ASD (2012)
  Матија Фрапорти 2 јули 1994U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2016)
  Франческо Гаваци 1 август 1984Вини Забу (2015)
  Матео Малучели 20 октомври 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2016)
  Фаусто Маснада 6 ноември 1993Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Лука Пачони 13 август 1993ОАЕ Емирати (2015)
  Андреа Палини 16 јуни 1989Skydive Dubai-Al Ahli (2016)
  Кевин Ривера 28 јуни 1998Scott-TeleUno (2016)
  Иван Соса 31 октомври 1997Maltinti Lampadari-Banca di Cambiano (2016)
  Матео Спреафичо 15 февруари 1993Kolss-BDC (2016)
  Алесио Талијани 11 октомври 1990Futura Matricardi (2013)
  Родолфо Торес 21 март 1987Колумбија (2015)
  Марко Д’Урбано  (15 мар–31 дек)15 август 1991Рот (2016)
  Андреа Вендраме 20 јули 1994Zalf Euromobil Fior (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Давиде Балерини 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Давиде Балерини 21 септември 1994
  Мануел Белети 14 октомври 1985Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Марко Бенфато 6 јануари 1988Astana City (2014)
  Алесандро Бизолти 7 март 1985Нипо-Вини Фантини (2017)
  Рафаело Бонузи 31 јануари 1992General Store-Essegibi-F.lli Curia (2016)
  Матија Катанео 25 октомври 1990ОАЕ Емирати (2016)
  Лука Чирико  (1 јан–14 мај)16 јули 1992Torku Şekerspor (2017)
  Марко Фрапорти 30 март 1985Idea 2010 ASD (2012)
  Матија Фрапорти 2 јули 1994U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2016)
  Франческо Гаваци 1 август 1984Вини Забу (2015)
  Матео Малучели 20 октомври 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2016)
  Фаусто Маснада 6 ноември 1993Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Кевин Ривера 28 јуни 1998Scott-TeleUno (2016)
  Иван Соса 31 октомври 1997Maltinti Lampadari-Banca di Cambiano (2016)
  Матео Спреафичо 15 февруари 1993Kolss-BDC (2016)
  Родолфо Торес 21 март 1987Колумбија (2015)
  Андреа Вендраме 20 јули 1994Zalf Euromobil Fior (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Давиде Балерини 

Надворешни врски уреди