Матеј Мохорич

словенечки велосипедист

Матеј Мохорич (словенечки: Matej Mohorič; р. 19 октомври 1994 во Крањ) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мекларен.[1] Мохорич станал професионалец во 2014 година.[2]

Матеј Мохорич
Мохорич на Трката околу Австрија 2018
Лични податоци
Цело имеМатеј Мохорич
Роден19 октомври 1994 (1994-10-19) (25 г.)
Крањ,  Словенија
Висина1,85 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБахреин-Мекларен
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2013 Сава
Професионални клубови
2014
2015
2016-2017
2018-
Канондејл
Канондејл-Гармин
Лампре-Мерида
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2018)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2017)

Етапни трки

БинкБенк Тур (2018)
Трка околу Германија (2018)

Еднодневни трки и класици

MaillotEslovenia.PNG Национален друмски првак (2018)
ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано (2018)
Последна промена
21 април 2019

КариераУреди

Мохорич го освоил Светското јуниорско друмско првенство 2012[3] и Светското друмско првенство 2013 под 23 години,[4][5] станувајќи првиот возач кој ги освоил титулите на јуниорското и на првенството под 23 години во последователен редослед.[3]

Потпишал за екипата Канондејл за сезоната 2014.[6][7]

Потпишал со екипата Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[8][9][10][2] Бил именуван во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2015,[11] но се повлекол на шестата етапа.[12] Подоцна било објавено дека ќе се приклучи на Лампре-Мерида од 2016 година со двегодишен договор.[3] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[13] Мохорич стигнал до првата своја етапна победа на некоја голема трка со соло победа на седмата етапа на Вуелта а Еспања 2017. На десеттата етапа на Џиро д’Италија 2018 стигнал до својата втора етапна победа на некоја голема трка, освојувајќи го меѓусебниот спринт против Нико Денц.

ДостигнувањаУреди

2011
7. Краен пласман Реџо Тур
2012
1.   Краен пласман Џиро дела Луниџана
1.   Планински пласман
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ITT)
1. Етапа 4
1.   Светско јуниорско друмско првенство
2. Светско јуниорско хронометарско првенство
3. Европско јуниорско хронометарско првенство
4. Европско јуниорско друмско првенство
2013
1.   Светско друмско првенство под 23 години
4. Национално друмско првенство
4. Национално хронометарско првенство
2014
5. Национално друмско првенство
2015
5. Национално друмско првенство
6. Јапонски куп
2016
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 6
2017
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
1. Хонг Конг Челинџ
3. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу Гуангси
8. Трофео Лаигвелја
2018
1.   Национално друмско првенство
1.   Краен пласман БинкБенк Тур
1.   Краен пласман Трка околу Германија
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
1. Етапа 10 Џиро д’Италија
1. Етапа 1 Трка околу Австрија
3. Краен пласман Трка околу Словенија
7. Џиро ди Тоскана
2019
5. Милано-Сан Ремо
9. Гент-Вевелгем

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро 98 135 30
  Тур
  Вуелта СО 30

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. New signings for Bahrain-Merida“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 7 август 2017 (посет. 2 јануари 2018 г).
 2. 2,0 2,1 Матеј Мохорич“, „Канондејл-Гармин“, Slipstream Sports LLC (посет. 25 јануари 2015 г).
 3. 3,0 3,1 3,2 „Мохорич се приклучи на Лампре-Мерида“. Сyclingnews.com. 5 ноември 2015. конс. 7 ноември 2015. 
 4. Аласдер Фотерингем. „Мохорич го освоил Светското друмско првенство под 23 години“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 септември 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 5. Мохорич нападна за соло победа на Светското друмско првенства под 23 години“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 27 септември 2013 (посет. 2 декември 2014 г).
 6. Канондејл Про Сајклинг го заокружува составот на екипата за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 ноември 2013 (посет. 14 октомври 2014 г).
 7. Канондејл го откри составот од 27 возачи за 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 21 ноември 2013 (посет. 6 октомври 2014 г).
 8. Даниел Бенсон. „Mohoric signs with Cannondale team for 2015“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 септември 2014 (посет. 14 октомври 2014 г).
 9. Канондејл-Гармин Про Сајклинг го објави составот за 2015“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 октомври 2014 (посет. 14 октомври 2014 г).
 10. Тим Канондејл-Гармин (TCG) - САД“, „Светска турнеја UCI“, Меѓународен велосипедистички сојуз (посет. 25 јануари 2015 г).
 11. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. конс. 21 август 2015. 
 12. De La Cruz no toma la salida y se retira el esloveno Mohoric“, „El Mundo Deportivo“, Grupo Godó, 27 август 2015 (посет. 27 август 2015 г). (на шпански)
 13. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 

Надворешни врскиУреди