Зико Вејтенс

белгиски велосипедист

Зико Вејтенс (холандски: Zico Waeytens; р. 29 септември 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Верандас Вилемс-Крелан.[1]

Зико Вејтенс
Вејтенс на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеЗико Вејтенс
Роден29 септември 1991 (1991-09-29) (30 г.)
Ледегем,  Белгија
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВерандас Вилемс-Крелан
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010-2011 Лото-Белисол под 23 години
Професионални клубови
2012-2014

2015-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Џајант-Алпецин
Последна промена
21 февруари 2018

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[2]

ДостигнувањаУреди

2008
3. Национално јуниорско друмско првенство
2009
1. Трка околу Истра
1. Етапа 2
1. Лиеж-Ла Глез
4. Ремушамп-Фериер-Ремушамп
2010
3. Гран при де Варегем
10. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
2011
1. Флеш Арденес
5. Де Вламсе Пејл
9. Краен пласман Трка околу Данска
2012
6. Омлоп ван хет Васланд
7. Схал Селс
2013
3. Трка на Фјордовите
7. Гран при де Валони
2014
3. ГП Стад Зотегем
5. Краен пласман Тур де Валони
9. Ле Самин
9. Катекурс
9. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
2015
3. ПроРејс Берлин
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2016
1. Етапа 4 Трка околу Белгија

НаводиУреди

  1. „Guardini signs with Bardiani-CSF“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 септември 2017. Посетено на 4 јануари 2018.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.

Надворешни врскиУреди