Стив Камингс

британски велосипедист

Стивен Филип „Стив“ Камингс (англиски: Stephen Philip "Steve" Cummings; р. 19 март 1981) — англиски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[2]

Стив Камингс
Камингс на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеСтивен Филип Камингс
ПрекарСтив-о
Роден19 март 1981 (1981-03-19) (41 г.)
Клетербриџ, Вирал, Обединето Кралство
Висина1,90 м[1]
Маса75 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
Биркенхед Нортх Енд СС
Професионални клубови
2005–2006
2007
2008–2009
2010–2011
2012–2014
2015-
Ландбувкредит-Колнаго
Дискавери Канал
Барловорлд
Тим Скај
БМЦ Рејсинг Тим
Тим Кубека Асос
Значајни победи
Друмски

Големи трки

Тур де Франс
2 поединечни етапи (2015, 2016)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2012)

Етапни трки

Трка околу Британија (2016)
Медитеранска трка (2014)

Еднодневни трки и класици

MaillotReinoUnido.PNG Национален друмски првак (2017)
MaillotReinoUnido.PNG Национален хронометарски првак (2017)
Велодромски
Светски велодромски првенства UCI
Екипна потера (2005)
Комонвелтски игри
Екипна потера (2006)
Последна промена
31 мај 2019

ЖивотописУреди

Камингс ја освоил екипната потера на Светските велодромски првенства 2005 во Лос Анџелес и на Комонвелтските игри 2006. Исто така освоил бронза во поединечна потера. На Олимпијадата 2004 во Атина, Камингс и Велика Британија оствариле време од 3:59.

Во 1999 година возел за Биркенхед Норт Енд СС како јуниор, со 17 години, Камингс ја освоил друмската трка Меморијал Еди Сенс, трка отворена за сите категории. Тоа било првпат во период од 46 години да победи јуниор. Истата година го освоил националното друмско првенство за јуниори.

Во 2006 година возел за Ландбувкредит-Колнаго и бил втор на Трофео Лаигвелја, зад Алесандро Балан од Лампре-Фондитал. Во 2007 се префрлил во екипата Дискавери Ченл, пред да замине во Барловорлд во 2008 година.

Негова прва професионална победа била во 2008, на втората етапа на Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија.

Тим СкајУреди

 
Камингс на етапата 1 на Џиро д’Италиjа 2010

Камингс му се приклучил на новосоздадениот британски Тим Скај за сезоната 2010.

Во 2011, возејќи за Скај, ја имал најуспешната трка за него во професионална кариера, на Волта ао Алгарве. Ја освоил третата етапа која завршувала на нагорнина пред Алберто Контадор, со што го преземал водството на трката, кое го задржал до последниот хронометар; завршил на седмото место.

Во септември, Камингс завршил втор на Трката околу Британија. Подоцна истиот месец објавил дека ќе му се приклучи на БМЦ Рејсинг Тим за сезоната 2012.[3]

Камингс бил дел од екипата на Велика Британија, која му помогнала на Марк Кевендиш да победи на друмската трка на Светското друмско првенство во Копенхаген. Потоа завршил 4. во генералниот пласман на првото издание на Трката околу Пекинг.

БМЦ Рејсинг ТимУреди

Во февруари 2012, Камингс ја скршил својата карлица во несреќа додека настапувал на Волта ао Алгарве. [4] Во април повторно имал лоша среќа, откако се здобил со фрактура на левиот зглоб на Трката околу Баскија.[5] Повторно се вратил од овие повреди и настапил на Тур де Франс, каде бил помошник за неговиот водач Кедел Еванс и завршил 95. во генералниот пласман.[6] На Вуелта а Еспања 2012 стигнал до првата победа на Гранд Тур. На етапата 13, се одвоил со шест други возачи во првиот час на етапата. Бегството се одржало до самиот крај, а на 4 километри пред целта нападнал и направил разлика. Го одржал неговото водство и победил со четири секунди предност пред останатите членови на бегството, Камерон Мајер од Орика-ГринЕЏ и возачот на Тим Скај Хуан Антонио Флеча.[7]

МТН-КубекаУреди

 
Камингс на Тур де Франс 2015

Во октомври 2014 година, Камингс објавил дека ќе се приклучи на МТН Кубека за сезоната 2015.[8]

На 18 јули 2015 година, Камингс ја освоил четиринаесеттата етапа на Тур де Франс 2015, победувајќи ги француските возачи Тибо Пино и Ромен Барде, 1,5 километри по искачувањето од втора категорија. Тоа било прва етапна победа на Тур де Франс за Камингс и неговата африканска екипа МТН Кубека.[9] На 8 јули 2016 имал уште една победа од бегство на Тур де Франс, овој пат на седмата етапа, со разлика од 65 секунди пред Дарил Импи и Даниел Наваро.[10]

Во јули 2016 година бил додаден во репрезентацијата на Велика Британија за Летните олимписки игри, заменувајќи го Питер Кенох.[11]

Камингс ја имал својата најважна победа на етапна трка во кариерата на Трката околу Британија 2016. Завршил втор на втората етапа, освојувајќи минута пред неговите сопрници. Подоцна го презел водството на шестата етапа и ја задржал позицијата во останатите два дена.[12]

На Трката околу Баскија 2017, Камингс имал сериозен пад, завршувајќи на операција. По долг период на опоравување, ги освоил националните првенства, друмското и хронометарското, станувајќи само втор возач кој ги освоил обете титули по истиот подвиг на Дејвид Милар во 2007 година.[13]

ДостигнувањаУреди

1999
1. Друмска трка Меморијал Еди Сенс
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2001
1.   Национално велодромско првенство - екипна потера
2004
2.   Олимписки игри - екипна потера
2005
1.   Светско велодромско првенство - екипна потера
1.   Национално велодромско првенство - екипна потера
2. Национално друмско првенство
2006
1.   Комонвелтски игри 2002 - екипна потера
1.   Национално велодромско првенство - екипна потера
2. Трофео Лаигвелја
2008
1. Етапа 2 Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Копа Берноки
2. Краен пласман Трка околу Данска
2. Етапа 5
2. Краен пласман Трка околу Британија
4. Етапа 19 Џиро д’Италија
11. Хронометар Пекинг 2008
2009
1. Ден 3 Џиро дел Капо
4. Копа Берноки
7. Трофео Лаигвелја
2010
4. Краен пласман ГП Сиклисте ла Марселеза
15. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2011
1. Етапа 3 Волта ао Алгарве
2. Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Трка околу Британија
4. Краен пласман Трка околу Пекинг
9. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Медитеранска трка
2012
1. Етапа 13 Вуелта а Еспања
1. Етапа 5 Трка околу Пекинг
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Катар
2014
1.   Краен пласман Медитеранска трка
1. Етапа 4 (ITT)
2. Краен пласман Трка Дубаи
4. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
8. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2015
1. Трофео Андрат-Мирадор д’ес Коломер
1. Етапа 14 Тур де Франс
6. Краен пласман Тирено-Адријатико
6. Краен пласман Сиркут Сиклист Сарт
2016
1.   Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 7 Тур де Франс
1. Етапа 4 Тирено-Адријатико
1. Етапа 3 Трка околу Баскија
1. Етапа 7 Критериум ди Дофине
2017
Национални првенства
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
1. Етапа 1 Џиро ди Тоскана
  Награда за борбеност на етапа 12 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 110 96 55 149
  Тур 151 95 86 140 141
  Вуелта 156 102 124

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Биографија за спортист - КАМИНГС Стивен“. Официјална страница на Олимпијадата Пекинг.
 2. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
 3. Бул, Ник (30 септември 2011). „Стив Камингс го напушта Скај за БМЦ“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 1 јануари 2012.
 4. „Steve Cummings faces Olympic fitness battle after breaking pelvis“. BBC Sport. 18 февруари 2012. Посетено на 18 февруари 2012.
 5. Alasdair Fotheringham (31 август 2012). „Cummings puts injuries behind him for biggest career win“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 31 август 2012.
 6. „Tour de France 2012, stage 20: race details and standings“. The Telegraph. Telegraph Media Group Limited 2012. 22 јули 2012. Посетено на 31 август 2012.
 7. Бери Рајан (31 август 2012). „Камингс сам до победа во Ферол“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 31 август 2012.
 8. Вин, Најџел (1 октомври 2014). „Стив Камингс потпиша со МТН-Кубека“. Cycling Weekly. Посетено на 1 октомври 2014.
 9. „Cummings celebrates a big day out at the Tour de France“. Cyclingnews.com. 18 јули 2015. Посетено на 18 јули 2015.
 10. „Tour de France 2016: Steve Cummings wins stage seven“. BBC Sport. 8 јули 2016. Посетено на 8 јули 2016.
 11. „Rio 2016: Steve Cummings replaces Peter Kennaugh in GB road race team“. BBC Sport. Посетено на 19 јули 2016.
 12. Вилијам Фотерингем (11 септември 2016). „Steve Cummings claims Tour of Britain for biggest win of career“. The Guardian. Посетено на 12 септември 2016.
 13. „Steve Cummings: 'That was the worst race I have ever done in my life'. cyclingweekly.com. 25 јуни 2017. Посетено на 26 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди