Лукаш Вишњовски

полски велосипедист

Лукаш Вишњовски (полски: Łukasz Wiśniowski; р. 7 декември 1991) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Лукаш Вишњовски
Вишњовски на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело имеЛукаш Вишњовски
Роден7 декември 1991(1991-12-07)(32 г.)
Ќеханув,  Полска
Висина1,90 м
Маса79 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2013–2014 Етикс ИХНед
Професионални клубови
2015–2016
2017-2018
2019-
Етикс-Квик Степ
Тим Скај
Ванти-Гобер
Последна промена
26 мај 2019

Возел на Светското друмско првенство. Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2] Во август 2016 година, Вишњовски потпишал со Тим Скај за сезоната 2017.[3]

Достигнувања

уреди
2013
1. Етапа 1 Трка околу Тирингија под 23 години
2014
1.   Краен пласман Сиркут де Арден
1. Катекурс
1. Етапа 4 Тур де Норманди
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Чешка
2. ГП Брик Схоте
3. Ронде ван Зеланд
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Сан Луис
2. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
4. Национално друмско првенство
5. Курне-Брисел-Курне
2017
7. Трофео Плаја де Палма
9. Трофео Поререс-Феланит-Сес Салинес-Кампос
2018
2. Омлоп Хет Ниусблад
8. Курне-Брисел-Курне

Наводи

уреди
  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „Team Sky confirm signing of Etixx-Quick Step rider“. 25 август 2016. Посетено на 26 април 2017.

Надворешни врски

уреди