ОАЕ Тим Емирати

италијанска велосипедска екипа

ОАЕ Тим Емирати (кратенка на екипата според UCI: UAD) — поранешна италијанска друмска велосипедска екипа, а денес со седиште во Обединетите Арапски Емирати. Во 2005 година била основана како Лампре-Кафита, настанато со спојување на претходните екипи Лампре и Саеко Машине пер Кафе. Лампре е италијански производител на недоработени челични производи. Мерида е тајвански велосипедски производител. Екипата е член на Светската турнеја и била нејзин член откако екипата била создадена. Меѓутоа, Лампре била привремено суспендирана во 2010 година, пропуштајќи една трка.[1]

ОАЕ Тим Емирати
Инфомации за тимот
UCI кодUAD
ЛоциранИталија (1991–2016)
ОАЕ (2017–денес)
Основан2005 (2005)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКолнаго
Клучни кадри
Извршен директорЏузепе Сарони
Спортски директорФабрицио Бонтемпи
Историја на тимското име
2017-
2017
2013–2016
2011–2012
2010
2009
2008
2006–2007
2005
2003–2004
1999–2002
1994–1995
1993
1992
1991
ОАЕ Тим Емирати
ОАЕ Абу Даби
Лампре-Мерида
Лампре-ИСД
Лампре-Фарнезе Вини
Лампре-НГЦ
Лампре
Лампре-Фондитал
Лампре-Кафита
Лампре
Лампре-Даикин
Лампре-Панарија
Лампре-Полти
Лампре-Колнаго
Колнаго-Лампре
Дрес на ОАЕ Тим Емирати
Дрес на ОАЕ Тим Емирати

Дрес

Екипата главно се состои од италијански возачи и има солиден настап на големите трки, особено на Џиро д’Италија. Генералниот менаџер Џузепе Сарони бил познат професионален велосипедист и освојувач на две изданија на Џиро.

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Јукија Араширо (ЈАП) (1984-09-22)22 септември 1984 (воз. 31)
  Матео Боно (ИТА) (1983-11-11)11 ноември 1983 (воз. 32)
  Сју Ганг (КИН) (1984-01-28)28 јануари 1984 (воз. 31)
  Тсгабу Грмај (ЕТИ) (1991-08-25)25 август 1991 (воз. 24)
  Кристијан Ѓурасек (ХРВ) (1987-07-26)26 јули 1987 (воз. 28)
  Матија Катанео (ИТА) (1990-10-25)25 октомври 1990 (воз. 25)
  Валерио Конти (ИТА) (1993-03-30)30 март 1993 (воз. 22)
  Марио Кошта (ПОР) (1985-11-15)15 ноември 1985 (воз. 30)
  Руј Кошта (ПОР) (1986-10-05)5 октомври 1986 (воз. 29)
  Илија Кошевој (БЛР) (1991-03-20)20 март 1991 (воз. 24)
  Марко Кумп (СЛО) (1988-09-09)9 септември 1988 (воз. 27)
  Луис Мејнчес (ЈАР) (1992-02-21)21 февруари 1992 (воз. 23)
Велосипедист Датум на раѓање
  Сака Модоло (ИТА) (1987-06-19)19 јуни 1987 (воз. 28)
  Мануеле Мори (ИТА) (1980-08-09)9 август 1980 (воз. 35)
  Матеј Мохорич (СЛО) (1994-11-19)19 ноември 1994 (воз. 21)
  Пшемислав Њемјец (ПОЛ) (1980-04-11)11 април 1980 (воз. 35)
  Симоне Петили (ИТА) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
  Лука Пиберник (СЛО) (1993-11-23)23 ноември 1993 (воз. 22)
  Јан Поланц (СЛО) (1992-05-06)6 мај 1992 (воз. 23)
  Диего Улиси (ИТА) (1989-07-15)15 јули 1989 (воз. 26)
  Чуен Кај Фенг (Тајван) (1988-11-02)2 ноември 1988 (воз. 27)
  Роберто Ферари (ИТА) (1983-03-09)9 март 1983 (воз. 32)
  Федерико Цурло (ИТА) (1994-02-25)25 февруари 1994 (воз. 21)
  Давиде Чимолаи (ИТА) (1989-08-13)13 август 1989 (воз. 26)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Дарвин Атапума 15 јануари 1988
  Матео Боно 11 ноември 1983
  Симоне Консони 12 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Валерио Конти 30 март 1993
  Руј Кошта  5 октомври 1986Мовистар (2013)
  Кристијан Ѓурасек 26 јули 1987Adria Mobil (2012)
  Роберто Ферари  9 март 1983Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2012)
  Филипо Гана 25 јули 1996Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Андреја Гвардини 12 јуни 1989Астана (2016)
  Марко Кумп 9 септември 1988Adria Mobil (2015)
  Вегард Стаке Ленген 7 февруари 1989ИАМ (2016)
  Марко Маркато 11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
  Луис Мејнчес 21 февруари 1992МТН-Кубека (2015)
  Јусеф Мирза Бани Хамад 8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
  Саша Модоло 19 јуни 1987Грин Проџект Бардијани ЦСФ Фаизане (2013)
  Матеј Мохорич 19 октомври 1994ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
  Мануеле Мори 8 септември 1980Geox-TMC (2008)
  Пшемислав Њемјец 11 април 1980Miche-Guerciotti (2010)
  Симоне Петили 4 мај 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2015)
  Јан Поланц 6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
  Едвард Равази 5 јуни 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Бен Свифт 5 ноември 1987Тим Скај (2016)
  Оливиеро Троја 1 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Диего Улиси 15 јули 1989
  Федерико Цурло 25 февруари 1994ЈунајтедХелткеар (2015)
  Анас Аит Ел Абдија 21 март 1993World Cycling Centre (2016)
  Seid Lizde  (1 авг–31 дек, стажант)8 јули 1995Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2017)
  Александар Рјабушенко  (1 авг–31 дек, стажант)12 октомври 1995
  Франческо Романо  (1 авг–31 дек, стажант)9 јули 1997ОАЕ Емирати (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Дарвин Атапума 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Анас Аит Ел Абдија 21 март 1993
  Фабио Ару 3 јули 1990Астана (2017)
  Дарвин Атапума 15 јануари 1988БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Матео Боно 11 ноември 1983
  Свен Ерик Бистрем 21 јануари 1992Катјуша-Алпесин (2017)
  Симоне Консони 12 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Валерио Конти 30 март 1993
  Руј Кошта  5 октомври 1986Мовистар (2013)
  Кристијан Ѓурасек 26 јули 1987Adria Mobil (2012)
  Роберто Ферари  9 март 1983Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2012)
  Филипо Гана 25 јули 1996Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Александер Кристоф 5 јули 1987Катјуша-Алпесин (2017)
  Вегард Стаке Ленген 7 февруари 1989ИАМ (2016)
  Марко Маркато 11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
  Даниел Мартин  20 август 1986Квик-Степ Флорс (2017)
  Јусеф Мирза Бани Хамад 8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
  Мануеле Мори 8 септември 1980Geox-TMC (2008)
  Симоне Петили 4 мај 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2015)
  Јан Поланц 6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
  Едвард Равази 5 јуни 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Александар Рјабушенко 12 октомври 1995
  Рори Сатерленд 8 февруари 1982Мовистар (2017)
  Бен Свифт 5 ноември 1987Тим Скај (2016)
  Оливиеро Троја 1 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Диего Улиси 15 јули 1989
  Пшемислав Њемјец 11 април 1980Miche-Guerciotti (2010)
Извор: UCI

Фуснота: Анас Аит Ел Абдија 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Серхио Енао 10 декември 1987
  Хуан Себастијан Молано 4 ноември 1994Манзана Постобон (2018)
  Кристијан Муњос 20 март 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2018)
  Фабио Ару 3 јули 1990Астана (2017)
  Свен Ерик Бистрем 21 јануари 1992Катјуша-Алпесин (2017)
  Симоне Консони 12 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Валерио Конти 30 март 1993
  Кристијан Ѓурасек 26 јули 1987Adria Mobil (2012)
  Роберто Ферари  9 март 1983Дрон Хопер-Андрони Џокатоли (2012)
  Александер Кристоф 5 јули 1987Катјуша-Алпесин (2017)
  Марко Маркато 11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
  Даниел Мартин  20 август 1986Квик-Степ Флорс (2017)
  Симоне Петили 4 мај 1993U.C. Trevigiani Energiapura Marchiol (2015)
  Александар Рјабушенко 12 октомври 1995
  Јусеф Мирза Бани Хамад 8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
  Мануеле Мори 8 септември 1980Geox-TMC (2008)
  Рори Сатерленд 8 февруари 1982Мовистар (2017)
  Руј Кошта  5 октомври 1986Мовистар (2013)
  Диего Улиси 15 јули 1989
  Јан Поланц 6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
  Вегард Стаке Ленген 7 февруари 1989ИАМ (2016)
  Едвард Равази 5 јуни 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Оливиеро Троја 1 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Јаспер Филипсен 2 март 1998Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Фернандо Гавирија 19 август 1994Квик-Степ Флорс (2018)
  Иво Оливеира 5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Руј Оливејра 5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Том Боли 17 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Тадеј Погачар 21 септември 1998Ljubljana Gusto Santic (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Серхио Енао 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Андрес Камило Ардила 2 јуни 1999
  Фабио Ару 3 јули 1990Астана (2017)
  Микел Бјерг 3 ноември 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
  Том Боли 17 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Свен Ерик Бистрем 21 јануари 1992Катјуша-Алпесин (2017)
  Валерио Конти 30 март 1993
  Руј Кошта  5 октомври 1986Мовистар (2013)
  Алесандро Кови 28 септември 1998Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2019)
  Давид де ла Крус 6 мај 1989Инеос (2019)
  Џо Домбровски 12 мај 1991ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг (2019)
  Давиде Формоло 25 октомври 1992Бора-Хансгрое (2019)
  Фернандо Гавирија 19 август 1994Квик-Степ Флорс (2018)
  Серхио Енао 10 декември 1987Тим Скај (2018)
  Александер Кристоф 5 јули 1987Катјуша-Алпесин (2017)
  Вегард Стаке Ленген 7 февруари 1989ИАМ (2016)
  Марко Маркато 11 февруари 1984Ванти-Груп Гобер (2016)
  Брендон Мекналти 2 април 1998Рели УХЦ Сајклинг (2019)
  Јусеф Мирза Бани Хамад 8 октомври 1988Al Nasr Dubaï (2016)
  Хуан Себастијан Молано 4 ноември 1994Манзана Постобон (2018)
  Кристијан Муњос 20 март 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2018)
  Иво Оливеира 5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Руј Оливејра 5 септември 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Јаспер Филипсен 2 март 1998Хагенс Берман Аксеон (2018)
  Тадеј Погачар 21 септември 1998Ljubljana Gusto Santic (2018)
  Јан Поланц 6 мај 1992Ljubljana Gusto Santic (2013)
  Едвард Равази 5 јуни 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Александар Рјабушенко 12 октомври 1995
  Максимилијано Ричезе 7 март 1983Декојнинк-Квик Степ (2019)
  Оливиеро Троја 1 септември 1994Team MBH Bank Colpack Ballan CSB (2016)
  Диего Улиси 15 јули 1989
Извор: UCI

Фуснота: Андрес Камило Ардила 

Наводи уреди

Надворешни врски уреди