Кристијан Корен

словенечки велосипедист

Кристијан Корен (словенечки: Kristijan Koren; р. 25 ноември 1986 во Постојна) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мекларен.[1] Корен станал професионалец во 2010 година.[2]

Кристијан Корен
Лични податоци
Цело имеКристијан Корен
Роден25 ноември 1986 (1986-11-25) (33 г.)
Постојна,  Словенија
Висина1,83 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБахреин-Мекларен
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2009 Ботоли Норделетрика Рамонда
Професионални клубови
2005–2007
2008
2010–2014
2015-2017
2018-
Сава
Перутнина Птуј
Ликвигас-Доимо
Канондејл-Гармин
Бахреин-Мерида
Последна промена
11 јануари 2019

БиографијаУреди

Станал професионалец со екипата Ликвигас-Доимо во 2010 година.[3][4] Останал со екипата за 2011 година,[5][6] 2012 година,[7][8] 2013 година,[9][10] и 2014 година.[11][12]

За 2015 година потпишал со екипата Канондејл-Гармин.[13][14]

Тој го направил неговото деби на некоја голема трка на Тур де Франс 2010, завршувајќи 94. на крај. Тој постигнал бегство на 17. етапа на трката, која завршувала на врвот на Кол ду Турмале. Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[15]

ДостигнувањаУреди

2007
1. Национално хронометарско првенство
2008
1. Ла Кот Пикарди
1. Пролог Истерејн Спринг Трофи
Вуелта а Куба
1. Етапа 5
1. Етапа 13
2009
1. Етапа 7 Џиро дела Вале д’Аоста Монблан
Џиро д’Италија под 27
1. Етапа 8
1. Етапа 9
1. Етапа 3 Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
2010
1. Гран Премио Сита ди Камеоре
94. Тур де Франс
2012
3. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4 (ITT)
10. Национално друмско првенство
2014
2. Гран Премио Бруно Бегели
4. Краен пласман Трка околу Словенија
5. Класик РајдЛондон-Сари
6. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Класик Дач Фуд Вали
2017
8. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 128
  Тур 93 86 98 100 135 69 152 102
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. Kristijan Koren is joining Bahrain Merida Pro Cycling Team“, „Бахреин-Мерида“, Bahrain World Tour Cycling Team, 9 август 2017 (посет. 1 јануари 2018 г).
 2. Кристијан Корен“, „Канондејл-Гармин“, Slipstream Sports LLC (посет. 25 јануари 2015 г).
 3. Грегор Браун. „Ликвигас го потврди младиот талент за составот 2010“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 октомври 2009 (посет. 16 ноември 2014 г).
 4. Ричард Тајлер. „Ликвигас го потврди составот за 2010“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 ноември 2009 (посет. 16 ноември 2014 г).
 5. Бери Рајан. „Кинг, Дуган и Вурф потврдиле со Ликвигас-Канондејл“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 октомври 2010 (посет. 16 ноември 2014 г).
 6. Бен Аткинс. „Ликвигас-Канондејл потпиша уште седун возачи за заокружување на екипата за 2011 година“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 октомври 2010 (посет. 16 ноември 2013 г).
 7. Ликвигас-Канондејл го потврди Бетанкур за составот 2012“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 ноември 2011 (посет. 16 ноември 2014 г).
 8. Бен Аткинс. „Ликвигас-Канондејл го заокружи составот, шест нови лица за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 23 ноември 2011 (посет. 16 ноември 2014 г).
 9. Планови на Тим Канондејл за 2013 година“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 ноември 2012 (посет. 16 ноември 2014 г).
 10. Cannondale and Zani slated to take over Liquigas“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 10 септември 2012 (посет. 16 ноември 2014 г).
 11. Cannondale Pro Cycling finalizes 2014 team roster“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 ноември 2013 (посет. 16 ноември 2014 г).
 12. Потврден составот: Саган, Мозер, Басо и Вивијани во Канондејл за 2014 година“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 21 ноември 2013 (посет. 16 ноември 2014 г).
 13. Канондејл-Гармин Про Сајклинг го објавија составот за 2015 година“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 ноември 2014 (посет. 16 ноември 2014 г).
 14. Грегор Браун. „Cannondale-Garmin announces 2015 team line-up“, „Cycling Weekly“, Time, 14 ноември 2014 (посет. 16 ноември 2014 г).
 15. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 2 мај 2017. 

Надворешни врскиУреди