Сирил Лемоан

друмски велосипедист

Сирил Лемоан (француски: Cyril Lemoine; р. 3 март 1983 во Тур) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Сирил Лемоан
Лемоан на Четири дена Денкерк 2008
Лични податоци
Цело имеСирил Лемоан
Роден3 март 1983 (1983-03-03) (37 г.)
Тур,  Франција
Висина1,81 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005–2008
2009
2010–2013
2014–
Кредит Агрикол
Скил-Шимано
Сор-Сожасен
Кофидис
Последна промена
27 август 2017

Лемоан се приклучил на Кофидис за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа — Сожасен — се распаднала на крајот на сезоната 2013.[1]

ДостигнувањаУреди

2004
1. Етапа 3 Тур ду Тарн ет Гарона
2. Краен пласман Букл де ла Мајен
2006
8. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Пласман за млад возач
2009
3. Краен пласман Четири дена Денкерк
3. ГП Стад Зотегем
4. Класик Шатору
5. Краен пласман Критериум Интернасионал
2010
7. Тро-Бро Леон
10. Краен пласман Трка околу Белгија
2011
9. ГП де Фурмие
10. Краен пласман Три дена Де Пане
10. Париз-Брисел
2012
5. Краен пласман Париз-Корез
7. Краен пласман Сиркут де Лорена
7. Класик Шатору
8. Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Бодовен пласман
2013
5. Ла Руе Туранжел
6. Тро-Бро Леон
9. Париз-Бурж
2014
3. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
6. Краен пласман Трка околу Белгија
2015
7. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро
  Тур 144 136 112 110 137 128
  Вуелта 134 100 61

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Cofidis complete recruitment with the arrival of Simon and Lemoine". Yahoo! Eurosport (француски). TF1 Group. 2 октомври 2013. Посетено на 1 декември 2013.

Надворешни врскиУреди