Мирко Маестри

италијански велосипедист

Мирко Маестри (италијански: Mirco Maestri; р. 26 октомври 1991) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Грин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[1] Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Мирко Маестри
Лични податоци
Цело имеМирко Маестри
Роден26 октомври 1991(1991-10-26)(32 г.)
Гуастала,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубГрин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014–2015 Генерал Стор Ботоли Ѕардини
Професионални клубови
2016– Бардијани-ЦСФ
Последна промена
18 април 2018

Достигнувања уреди

2014
6. Парма-Ла Специја
2015
2. Трофео Чита ди Бреша
2. Меморијал Винченцо Мантовани
6. Џиро дел Медио Брента
7. Копа Колекио
2017
1.   Планински пласман Трка околу Турција
2018
1.   Краен пласман Меѓународна трка на Родос
1. Етапа 4
2019
1.   Бодовен пласман Тирено-Адријатико

Наводи уреди

  1. „Mirco Maestri“. ProCyclingStats. Посетено на 17 октомври 2015.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски уреди