Марко Халер (велосипедист)

австриски велосипедист

Марко Халер (германски: Marco Haller; р. 1 април 1991) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[2]

Марко Халер
Халер на Тур де Франс 2015 во националниот дрес
Лични податоци
Цело имеМарко Халер
Роден1 април 1991(1991-04-01)(33 г.)
Занкт Фајт на Глан,  Австрија
Висина1,78 м[1]
Маса72 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
еднодневни трки
Аматерски клубови

РЛМ Костел Радшоп
Графенштајн
Професионални клубови
2010
2011
2012-2019
2020-2021
2022-
Тирол-Тим Радланд Тирол
Адрија Мобил
Катјуша
Бахреин-Мекларен
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2015)
Класик БЕМЕР (2022)
Последна промена
1 ноември 2022

Кариера уреди

Халер е роден во Занкт Фајт на Глан.[3] Ја освоил првата победа во Светска турнеја, на Трката околу Пекинг 2012, во масовен спринт каде учествувале и познати спринтери како Алесандро Петаки (Лампре-ИСД) и Елија Вивијани (Ликвигас-Канондејл).[4] Во 2015 година станал изненадувачки победник на Трката на Фјордовите, откако се приклучил во бегството на последната етапа.[5]

Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2015 по првпат[6] каде бил дел од бегството на етапата 16 и бил достигнат од главната група пред последното искачување заедно со Адам Хансен.[7] Го освоил националното друмско првенство во 2015 година.[8] Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[9]

Достигнувања уреди

2009
Тур де л’Абитиби
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 6
3.   Светско јуниорско друмско првенство
4. Европско јуниорско друмско првенство
2011
2. Трофеј Пореч
5. Светско друмско првенство под 23 години
2012
1. Етапа 4 Трка околу Пекинг
2013
1.   Планински пласман Три дена Де Пане
7. Краен пласман Трка на Фјордовите
1. Етапа 3 (TTT)
7. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
10. Ле Самин
2014
1. Етапа 8 Трка околу Австрија
2. Национално друмско првенство под 23 години
2015
1.   Национално друмско првенство
1.   Краен пласман Трка на Фјордовите
1.   Пласман за млад возач
3. Гран Премио Нобили Рубинетери
2016
10. ГП Импанис-Ван Петегем
2018
10. Схелдепрејс
2019
1.   Краен пласман Заливски класик
1.   Спринтерски пласман
1. Етапа 1
7. Схелдепрејс
9. Трка околу Франкфурт
2020
8. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2021
2. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу Германија
10. Е3 Саксо Банк Класик
2022
1. Класик БЕМЕР
1. Етапа 4 Трка околу Норвешка
5. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Големи трки 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 116
  Тур 126 162 155 148 143 127 87
  Вуелта 118

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Marco Haller - Team KATUSHA ALPECIN“. Архивирано од изворникот на 2019-07-08. Посетено на 8 јули 2019.
  2. „BORA - HANSGROHE“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 18 February 2022.
  3. „Marco Haller ¦ Humanomed“. www.humanomed.at. Архивирано од изворникот на 2016-04-10. Посетено на 2016-03-22.
  4. Бен Аткинс (12 октомври 2012). „Tour of Beijing: Marco Haller takes first professional win on stage four to Chang Ping“. Velo Nation. Velo Nation LLC. Посетено на 13 октомври 2012.
  5. Жан Франсоа Кен (31 мај 2015). „Tour des Fjords: Boasson Hagen wins final stage“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 4 јуни 2015.
  6. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  7. „Five talking points from stage 16 of the Tour de France“. Cycling Weekly (англиски). Посетено на 2016-03-22.
  8. „National Championship, Road, Elite, Austria (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 30 јуни 2016.
  9. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски уреди