Алберто Бетиол

италијански велосипедист

Алберто Бетиол (италијански: Alberto Bettiol; р. 29 октомври 1993) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Алберто Бетиол
Лични податоци
Цело имеАлберто Бетиол
Роден29 октомври 1993(1993-10-29)(30 г.)
Погибонси,  Италија
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2012
2013
Идеја Шус-М.Ц.С.-Мадрас
Мастромарко-Сенси-Бенедети-Довер
Професионални клубови
2014
2015-2017
2018
2019-
Канондејл
Канондејл-Гармин
Ванти-Груп Гобер
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Трка околу Фландрија (2019)
Последна промена
10 август 2020

Станал професионален возач во 2014 година,[2] а неговата прва професионална победа била на монументот Трка околу Фландрија 2019.[3]

Кариера

уреди

Бетиол потпишал со Канондејл за сезоната 2014.[4][5]

Потпишал со Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[6][7]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[8] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[9]

Потпишал со Ванти-Груп Гобер за сезоната 2018.[10]

По силниот резултат на Тирено-Адријатико, каде завршил трет на втората етапа и втор на завршната етапа (поединечен хронометар), по што ја освоил првата професионална трка, Трка околу Фландрија, еден од петте велосипедски монументи. По успешниот соло-напад на последното искачување на трката, Ауде Кваремонт, при што успеал да ја одржи разликата пред групата, во која биле претходните победници Александар Кристоф и Петер Саган.[11]

Достигнувања

уреди
2011
1.   Европско јуниорско хронометарско првенство
1.   Краен пласман Џиро дела Луниџана
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2013
Национални друмски првенства под 23 години
3. Друмска трка
5. Хронометар
3. Трофео Франко Балестра
3. Гран Премио дела Либерационе
4. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
7. Европско друмско првенство под 23 години
10. Трка околу Фландрија за млади
2015
10. Џиро дел Пиемонт
2016
2. ГП Западна Франција
3. Краен пласман Трка околу Полска
1.   Спринтерски пласман
4. ГП Квебек
7. ГП Монтреал
10. Џиро дел Пиемонт
2017
4. Копа Уго Агостони
5. Гран Премио Бруно Бегели
6. Класика де Сан Себастијан
10. Е3 Харелбеке
2018
1. Етапа 1 (TTT) Тирено-Адријатико
2019
1. Трка околу Фландрија
Национални првенства
2. Хронометар
3. Друмска трка
4. Е3 БинкБенк Класик
6. Брабантсе Пејл
2020
2. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 5 (ITT)
4. Страде Бјанке

Распоред на резултатите на класиците

уреди
Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 37 95 36
Трка околу Фландрија СО 24 СО 1
Париз-Рубе
Лиеж-Бастоњ-Лиеж СО СО СО
Џиро ди Ломбардија 89 СО СО СО
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Страде Бјанке 97 СО СО СО 78 4
Е3 Харелбеке СО 10 СО 4 НСО
Гент-Вевелгем СО 32 121 СО
Брабантсе Пејл СО 53 16 6
Класика де Сан Себастијан СО 6 НСО
Класика Бретања 32 2 49 СО
Гран при Квебек 4 15 12 НСО
Гран при Монтреал 7 54 51 НСО

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2016 2017 2018 2019
  Џиро 86
  Тур 90 69
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи

уреди
 1. Bacon, Ellis (1 January 2020). „2020 Team Preview: EF Education First“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 January 2020.
 2. „Alberto Bettiol“. Канондејл-Гармин. Колорадо: Slipstream Sports LLC. Архивирано од изворникот на 2015-01-25. Посетено на 24 јануари 2015.
 3. „Tour of Flanders: Alberto Bettiol takes shock first professional win“. BBC Sport. Посетено на 8 април 2019.
 4. „Cannondale Pro Cycling finalizes 2014 team roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 22 ноември 2013. Посетено на 6 октомври 2014.
 5. „Cannondale unveils 27-rider 2014 roster“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 21 ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 6 октомври 2014.
 6. Стивен Фаранд (11 септември 2014). „Viviani close to joining Team Sky in 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 12 ноември 2014.
 7. Грегор Браун (7 ноември 2014). „Italians aim for fresh start on new U.S.-based Cannondale squad“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 7 ноември 2014.
 8. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
 9. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
 10. „BMC Racing announces Alberto Bettiol signing“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
 11. „Alberto Bettiol wins Tour of Flanders“. www.cyclingnews.com. Посетено на 7 април 2019.

Надворешни врски

уреди