Шарл Плане

француски велосипедист

Шарл Плане (француски: Charles Planet; р. 30 октомври 1993 во Ремирмон) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Ново Нордиск.[1]

Шарл Плане
Плане на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеШарл Плане
Роден30 октомври 1993 (1993-10-30) (28 г.)
Ремирмон,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клубТим Ново Нордиск
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011
2013
2013
Лок-Бом де Венис
Ремирмон ВТТ
Ново Нордиск Дивилопмент
Професионални клубови
2014– Тим Ново Нордиск
Последна промена
25 мај 2020

ДостигнувањаУреди

2018
8. Краен пласман Трка околу Естонија
2019
1.   Пласман за активен возач Трка околу Полска
7. Краен пласман Трка околу Естонија

НаводиУреди

  1. „Team Novo Nordisk Announces 2020 Roster“. Тим Ново Нордиск. Sportyfied. 31 October 2019. Посетено на 11 January 2020.

Надворешни врскиУреди