Лауренс де Вресе

белгиски велосипедист

Лауренс де Вресе (холандски: Laurens De Vreese; р. 29 септември 1988 во Гент) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој професионално возел за периодот 2011-2021.

Лауренс де Вресе
Де Вресе на Четири дена Динкерк 2014
Лични податоци
Цело имеЛауренс де Вресе
Роден29 септември 1988(1988-09-29)(35 г.)
Гент,  Белгија
Висина1,90 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009
2010
Профел-Прорејс
Беверен 2000
Професионални клубови
2011–2013

2014
2015-2020
2021
Топспорт Вландерен-Меркатор
Ванти-Груп Гобер
Астана
Алпесин-Феникс

Де Вресе бил национален друмски првак под 23 години во 2010 година.[1]

Кариера

уреди

Де Вресе започнал како професионален на почетокот на сезоната 2011, возејќи како член на Топспорт Вландерен-Меркатор. На Лиеж-Бастон-Лиеж 2012, Де Вресе бил еден од возачите кои биле дисквалификувани од трката како последица на тоа што си скратиле дел од рутата.[2]

Де Вресе го напуштил Топспорт Вландерен-Балоас на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на Ванти-Груп Гобер за сезоната 2014.[3] Подоцна, во август 2014 година, Астана објавиле дека Де Вресе потпишал едногодишен договор со екипата за 2015 година.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[5]

Достигнувања

уреди
2009
1. Омлоп Хет Ниувсблад за младинци
2. Флеш Ардене
2010
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Краен пласман Топкомпетити
1. Краен пласман Триптик Ардене
1. Зилебеке-Вестутер-Зилебеке
2. Омлоп Хет Ниусблад за младинци
3. Флеш Ардене
4. Краен пласман Тур де Лиеж
1. Етапа 4
4. Сиркут ди Валони
5. Хесден Ост-Вландерен
7. Светско друмско првенство под 23 години
10. ГП Стад Гел
2011
3. ГП Пол Бореманс
3. Хесден Ост-Вландерен
5. Хале-Ингоигем
7. ГП Жосе Дибоа
10. Краен пласман Тур де Валони-Пикард
2012
1.   Борбен пласман Енеко Тур
2. Париз-Тур
4. ГП Ванзеле
2013
1.   Борбен пласман Трка околу Белгија
1.   Борбен пласман Енеко Тур
6. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
9. ГП Кантон Аргау
9. Бинше-Шиме-Бинше
10. Трка околу Келн
10. Копа Берноки
2014
3. Гоиксе Пејл
8. ГП Џеф Схеренс
2016
8. Краен пласман Трка околу Данска
  Награда за борбеност на етапа 3 Тур Даун Андер

Наводи

уреди
  1. „De Vrees tops Eijssen for U23 title“. Cycling News. Future Publishing Limited. 23 август 2010. Посетено на 8 август 2012.
  2. Худ, Ендру (22 април 2012). „Valverde, others disqualified for steering off Liege route“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 8 август 2012.
  3. „De Vreese going on at Wanty in 2014“. RTBF.be (француски). Radio Télévision Belge Francophone. 6 октомври 2013. Посетено на 10 декември 2013.
  4. „Договор 2015 - Лауренс де Вресе“. Астана. 30 август 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-13. Посетено на 5 октомври 2014.
  5. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.

Надворешни врски

уреди