Томс Скујињш

латвиски велосипедист

Томс Скујињш (латински: Toms Skujiņš; р. 15 јуни 1991) — латвиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лидл-Трек.[1]

Томс Скујињш
Скујињш во 2015 година
Лични податоци
Цело имеТомс Скујињш
Роден15 јуни 1991(1991-06-15)(33 г.)
Сигулда,  Латвија
Висина1,80 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛидл-Трек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2011–2012
2013
2014-2015
2016-2017
2018-
Ла Пом Марсеј
Предлошка:Cycling data RBD
Хинкапи Спортвер Дивилопмент Тим
Канондејл
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2019)
Национален хронометарски првак (2018)
Тре Вали Варезине (2018)

Други

Американска турнеја (2015)
Последна промена
2 мај 2020

Кариера

уреди

Во 2013 и во 2015 година, Скујињш ја добил наградата „велосипедист на годината“ доделувана од Латвиската велосипедска федерација.[2]

Во 2014 година, Скујињш преовладувал на канадската трка Тур де Бос, освојувајќи ја кралската етапа и последната етапа. Ја освоил трката, како и бодовниот пласман и пласманот за млад возач.[3]

Ја освоил третата етапа на Трката околу Калифорнија откако ја поминал цела етапа во бегство, преземајќи ја водечката маичка и маичката за планински пласман, која ја носел до хронометарот.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[5]

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018, каде ја освоил точкастата маичка по петтата етапа.[6]

Достигнувања

уреди
2010
1. Етапа 1 Тур де Мозел
2. ГП Тарту
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Меморијал Олег Дјаченко
5. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
6. Париз-Тур за младинци
7. Краен пласман Синтуро де л’Емпорда
7. Мајор Куп
7. Куп де Карпати
8. ЗЛМ Тур
2011
2. Трка околу Фландрија за млади
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Класик Лоар Атлантик
8. ГП Талин-Тарту
2012
5. ГП Рига
2013
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Краен пласман Мировна трка
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Тур де Блида
3.   Европско друмско првенство
3. Национално друмско првенство
3. Скандинавска трка
5. Светско друмско првенство под 23 години
7. Краен пласман Тур де Гваделуп
7. Трка околу Фландрија за млади
8. Рингерике ГП
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
9. ГП Хаделанд
10. Краен пласман Трка околу Норвешка
2014
1.   Краен пласман Тур де Бос
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 5
6. Меѓународно првенство Филаделфија
2015
1. Краен пласман Американска турнеја
1. Етапа 3 Трка околу Калифорнија
1. Класик Винстон Салем
2. Краен пласман Тур де Бос
8. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2016
1. Етапа 5 Трка околу Калифорнија
2017
2. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
1. Етапа 2
Национални првенства
2. Хронометар
10. Друмска трка
10. ГП Мигел Индураин
2018
1.   Национално хронометарско првенство
1. Тре Вали Варезине
Трка околу Калифорнија
1.   Планински пласман
1. Етапа 3
1. Трофео Љосета-Андрат
7. ГП Јеф Схеренс
8. Краен пласман Класик Колорадо
  Награда за борбеност на етапа 5 на Тур де Франс
2019
1.   Национално друмско првенство
3. Тре Вали Варезине
9. Страде Бјанке
10. Краен пласман Трка околу Германија
  Награда за борбеност на етапа 5 на Тур де Франс

Наводи

уреди
  1. „Trek-Segafredo announce complete 2020 men's roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 9 ноември 2019. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. Skujiņš atzīts par 2013. gada Latvijas labāko riteņbraucēju Sportacentrs.com
  3. Чарлс Брајер (15 јуни 2014). „Tour de Beauce 2014: Skujins wins final stage and overall, Britton finishes second“. Canadian Cycling Magazine. 2013 Gripped Publishing Inc. Посетено на 14 мај 2015.
  4. Емил Акселгард (12 мај 2015). „Fantastic Skujins denies Sagan the victory in California“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 12 мај 2015.
  5. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  6. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски

уреди