Нан Петер

француски велосипедист

Нан Петер (италијански: Nans Peters; 12 март 1994 во Гренобл) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

Нан Петер
Петер на Тур де л’Ен 2015
Лични податоци
Цело имеНан Петер
Роден12 март 1994(1994-03-12)(30 г.)
Гренобл,  Франција
Висина1,77 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2016

2017-
Аг2р-Ла Мондијал (стажант)
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2019)
Последна промена
5 јануари 2020

Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[2] Во мај 2019 бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019,[3] каде ја освоил етапата 17.[4]

Достигнувања уреди

2013
1.   Краен пласман Тур ди Валроми
1. Етапа 3 Ронде де Вале
2014
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2015
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Тур де л’Ен
4. Трка околу Фландрија за млади
2016
10. Краен пласман Трка ЗЛМ Ромпот
2018
5. Краен пласман Тур де л’Ен
2019
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
3. Гран Пиемонт
3. Париз-Шони
3. Токио 2020 тест-трка
5. Трофео Лаигвелја
9. Краен пласман Рут д’Окситан
9. Гран при Монтреал

Наводи уреди

  1. „Official presentation of the AG2R LA MONDIALE professional cycling team 2020“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 10 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  3. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.
  4. „Giro d'Italia: Nans Peters wins stage 17 as Richard Carapaz extends lead“. BBC Sport. Посетено на 29 мај 2019.

Надворешни врски уреди