Групама-ФДЖ

француска велосипедска екипа

Групама-ФДЖ (кратенка на екипата според UCI: FDJ) — француска професионална велосипедска друмска екипа, именувана по нејзиниот спонзор, француската национална лотарија. Екипата е предводена од Марк Мадио, поранешен друмски велосипедист и поранешен победник на класикот Париз-Рубе. Екипата главно е составена од француски велосипедисти.

Групама-ФДЖ
Инфомации за тимот
UCI кодFDJ
ЛоциранФранција
Основан1997 (1997)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиЛапјер
Клучни кадри
Извршен директорМарк Мадио
Историја на тимското име
1997–2002
2003–2004
2005–јуни 2010
јули 2010–2011
2012
јан-јуни 2013
јуни 2013–2014
2015-2018
2018-
Ла Франсе де Жу
FDJeux.com
Ла Франсе де Жу
ФДЖ
ФДЖ-БигМет
ФДЖ
FDJ.fr
ФДЖ
Групама-ФДЖ
Дрес на Групама-ФДЖ
Дрес на Групама-ФДЖ

Дрес

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Вилијам Боне (ФРА) (1982-06-25)25 јуни 1982 (воз. 33)
  Артур Вишо (ФРА) (1988-11-26)26 ноември 1988 (воз. 27)
  Беноа Вогренар (ФРА) (1982-01-05)5 јануари 1982 (воз. 33)
  Микаел Делаж (ФРА) (1985-08-06)6 август 1985 (воз. 30)
  Арно Демар (ФРА) (1991-08-26)26 август 1991 (воз. 24)
  Од Кристијан Еикинг (НОР) (1994-12-28)28 декември 1994 (воз. 21)
  Кени Елисонд (ФРА) (1991-07-22)22 јули 1991 (воз. 24)
  Александар Жење (ФРА) (1988-04-16)16 април 1988 (воз. 27)
  Игнатас Коноваловас (ЛИТ) (1985-12-08)8 декември 1985 (воз. 30)
  Арно Куртеј (ФРА) (1989-03-13)13 март 1989 (воз. 26)
  Матје Ладању (ФРА) (1984-12-12)12 декември 1984 (воз. 31)
  Жоан Ле Бон (ФРА) (1990-10-03)3 октомври 1990 (воз. 25)
  Оливје Ле Гак (ФРА) (1993-08-27)27 август 1993 (воз. 22)
  Пјер Анри Лекусинје (ФРА) (1993-06-30)30 јуни 1993 (воз. 22)
  Лоренцо Манзен (ФРА) (1994-07-26)26 јули 1994 (воз. 21)
Велосипедист Датум на раѓање
  Жереми Месон (ФРА) (1993-07-21)21 јули 1993 (воз. 22)
  Стив Морабито (ШВА) (1983-01-30)30 јануари 1983 (воз. 32)
  Јоан Офредо (ФРА) (1986-11-12)12 ноември 1986 (воз. 29)
  Седрик Пино (ФРА) (1985-05-08)8 мај 1985 (воз. 30)
  Тибо Пино (ФРА) (1990-05-29)29 мај 1990 (воз. 25)
  Лорен Пишон (ФРА) (1986-07-19)19 јули 1986 (воз. 29)
  Себастјен Рајхенбах (ШВА) (1989-05-28)28 мај 1989 (воз. 26)
  Кевин Реза (ФРА) (1988-05-18)18 мај 1988 (воз. 27)
  Жереми Роа (ФРА) (1983-06-22)22 јуни 1983 (воз. 32)
  Антони Ру (ФРА) (1987-04-18)18 април 1987 (воз. 28)
  Марк Саро (ФРА) (1993-06-10)10 јуни 1993 (воз. 22)
  Мурило Фишер (БРА) (1979-06-16)16 јуни 1979 (воз. 36)
  Марк Фурнје (ФРА) (1994-11-12)12 ноември 1994 (воз. 21)
  Даниел Хелгард (НОР) (1993-06-01)1 јуни 1993 (воз. 22)
  Себастјен Шаванел (ФРА) (1983-03-21)21 март 1983 (воз. 32)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Вилијам Боне 25 јуни 1982
  Давиде Чимолаи 13 август 1989ОАЕ Емирати (2016)
  Арно Куртеј 13 март 1989CIC U Nantes Atlantique (2010)
  Микаел Делаж 6 август 1985Лото Дстни (2010)
  Арно Демар 26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
  Од Кристијан Ејкинг 28 декември 1994Joker Fuel of Norway (2015)
  Марк Фурнје 12 ноември 1994CC Nogent-sur-Oise (2015)
  Давид Годи 10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
  Јакопо Гварниери 14 август 1987Катјуша (2016)
  Даниел Хуелгор 1 јули 1993Joker Fuel of Norway (2015)
  Игнатас Коноваловас 8 декември 1985Делко (2015)
  Матје Ладању 12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
  Жоан Ле Бон 3 октомври 1990Аркеа-Самсик (2012)
  Оливје Ле Гак 27 август 1993BIC 2000 (2014)
  Тобијас Лудвигсон 22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
  Жереми Месон 21 јули 1993CC Étupes (2015)
  Лоренцо Манзен 26 јули 1994CIC U Nantes Atlantique (2014)
  Руди Молар 17 септември 1989Кофидис (2016)
  Стив Морабито 30 јануари 1983БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Седрик Пино 8 мај 1985Van Rysel-Roubaix (2010)
  Тибо Пино 29 мај 1990CC Étupes (2009)
  Себастјен Рајхенбах 28 мај 1989ИАМ (2015)
  Кевин Реза 18 мај 1988ТоталЕнержи (2014)
  Антони Ру 18 април 1987UV Aube (2007)
  Жереми Роа 22 јуни 1983
  Марк Саро 10 јуни 1993Armée de terre (2014)
  Беноа Вогренар 5 јануари 1982
  Артур Вишо 26 ноември 1988CR4C Roanne (2009)
  Лео Вансан 6 ноември 1995CC Étupes (2016)
  Бруно Армирај  (1 авг–31 дек, стажант)11 април 1994Armée de terre (2016)
  Валентен Мадуа  (1 авг–31 дек, стажант)12 јули 1996BIC 2000 (2016)
  Ромен Сегл  (1 авг–31 дек, стажант)11 октомври 1994CC Étupes (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Вилијам Боне 

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Бруно Армирај 11 април 1994
  Вилијам Боне 25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
  Давиде Чимолаи 13 август 1989ОАЕ Емирати (2016)
  Микаел Делаж 6 август 1985Лото Дстни (2010)
  Арно Демар 26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
  Антоан Дишен 12 септември 1991Директ Енержи (2017)
  Давид Годи 10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
  Јакопо Гварниери 14 август 1987Катјуша (2016)
  Даниел Хуелгор 1 јули 1993Joker Fuel of Norway (2015)
  Игнатас Коноваловас 8 декември 1985Делко (2015)
  Матје Ладању 12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
  Оливје Ле Гак 27 август 1993BIC 2000 (2014)
  Тобијас Лудвигсон 22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
  Валентен Мадуа 12 јули 1996BIC 2000 (2016)
  Руди Молар 17 септември 1989Кофидис (2016)
  Стив Морабито 30 јануари 1983БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Тибо Пино 29 мај 1990CC Étupes (2009)
  Георг Прајдлер 17 јуни 1990Тим ДСМ (2017)
  Себастјен Рајхенбах 28 мај 1989ИАМ (2015)
  Антони Ру 18 април 1987UV Aube (2007)
  Жереми Роа 22 јуни 1983
  Марк Саро 10 јуни 1993Armée de terre (2014)
  Ромен Сегл 11 октомври 1994CC Étupes (2017)
  Рамон Синкелдам 9 февруари 1989Тим ДСМ (2017)
  Бенжамен Тома 12 септември 1995Armée de terre (2017)
  Беноа Вогренар 5 јануари 1982
  Артур Вишо 26 ноември 1988CR4C Roanne (2009)
  Лео Вансан 6 ноември 1995CC Étupes (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Бруно Армирај 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Бруно Армирај 11 април 1994
  Микаел Делаж 6 август 1985Лото Дстни (2010)
  Антоан Дишен 12 септември 1991Директ Енержи (2017)
  Давид Годи 10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
  Даниел Хуелгор 1 јули 1993Joker Fuel of Norway (2015)
  Штефан Кинг 16 ноември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Оливје Ле Гак 27 август 1993BIC 2000 (2014)
  Валентен Мадуа 12 јули 1996BIC 2000 (2016)
  Стив Морабито 30 јануари 1983БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Георг Прајдлер  (1 јан–4 мар)17 јуни 1990Тим ДСМ (2017)
  Антони Ру 18 април 1987UV Aube (2007)
  Мајлс Скотсон 18 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Рамон Синкелдам 9 февруари 1989Тим ДСМ (2017)
  Беноа Вогренар 5 јануари 1982
  Вилијам Боне 25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
  Арно Демар 26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
  Килијан Франкини 26 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Јакопо Гварниери 14 август 1987Катјуша (2016)
  Игнатас Коноваловас 8 декември 1985Делко (2015)
  Матје Ладању 12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
  Тобијас Лудвигсон 22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
  Руди Молар 17 септември 1989Кофидис (2016)
  Тибо Пино 29 мај 1990CC Étupes (2009)
  Себастјен Рајхенбах 28 мај 1989ИАМ (2015)
  Марк Саро 10 јуни 1993Armée de terre (2014)
  Ромен Сегл 11 октомври 1994CC Étupes (2017)
  Бенжамен Тома 12 септември 1995Armée de terre (2017)
  Лео Вансан 6 ноември 1995CC Étupes (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Бруно Армирај 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Бруно Армирај 11 април 1994
  Вилијам Боне 25 јуни 1982ТоталЕнержи (2010)
  Алексис Бринел 10 октомври 1998Groupama–FDJ Continental Team (2019)
  Микаел Делаж 6 август 1985Лото Дстни (2010)
  Арно Демар 26 август 1991CC Nogent-sur-Oise (2011)
  Антоан Дишен 12 септември 1991Директ Енержи (2017)
  Килијан Франкини 26 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Давид Годи 10 октомври 1996Côtes d'Armor-Marie Morin (2016)
  Кевин Гениц 9 јануари 1997Groupama–FDJ Continental Team (2019)
  Јакопо Гварниери 14 август 1987Катјуша (2016)
  Симон Гијелми 1 јули 1997Groupama–FDJ Continental Team (2019)
  Игнатас Коноваловас 8 декември 1985Делко (2015)
  Штефан Кинг 16 ноември 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Матје Ладању 12 декември 1984Entente Sud Gascogne (2005)
  Оливје Ле Гак 27 август 1993BIC 2000 (2014)
  Фабијан Линхард 3 септември 1993IAM Excelsior (2019)
  Тобијас Лудвигсон 22 февруари 1991Тим ДСМ (2016)
  Валентен Мадуа 12 јули 1996BIC 2000 (2016)
  Руди Молар 17 септември 1989Кофидис (2016)
  Тибо Пино 29 мај 1990CC Étupes (2009)
  Себастјен Рајхенбах 28 мај 1989ИАМ (2015)
  Антони Ру 18 април 1987UV Aube (2007)
  Марк Саро 10 јуни 1993Armée de terre (2014)
  Мајлс Скотсон 18 јануари 1994БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Ромен Сегл 11 октомври 1994CC Étupes (2017)
  Рамон Синкелдам 9 февруари 1989Тим ДСМ (2017)
  Бенжамен Тома 12 септември 1995Armée de terre (2017)
  Лео Вансан 6 ноември 1995CC Étupes (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Бруно Армирај 

Надворешни врски уреди