Вјачеслав Кузнецов (велосипедист)

руски велосипедист

Вјачеслав Генадевич Кузнецов (руски: Вячесла́в Генна́дьевич Кузнецо́в; р. 24 јуни 1989) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Вјачеслав Кузнецов
Кузнецов на Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеВјачеслав Генадевич Кузнецов
Роден24 јуни 1989 (1989-06-24) (33 г.)
Тољати, СССР СССР
Висина1,84 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2010–2012
2012
Итера-Катјуша
Катјуша (стажант)
Професионални клубови
2013– Катјуша
Последна промена
23 февруари 2019

Во 2010 година ја освоил трката Ла Кот Пикард, една од трките во Националниот куп под 23 години. Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

ДостигнувањаУреди

2010
1. Ла Кот Пикард
6. Текстилпрејс
10. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2011
1. Национално друмско првенство под 23 години
2. Копа дела Паче
4. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид под 23 години
5. Краен пласман Трка Јероскипос
6. Омлоп ван хет Васланд
9. Гран при де ла Вил де Лилер
2012
1. Ла Ру Туранжел
2. Краен пласман Ронд де л’Оаз
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 1
2. Средноевропска трка Мишколц ГП
2. Руота д’Оро
3. Краен пласман Сиркуи де Арден
1. Етапа 3 (ТТТ)
3. Мајорс куп
3. Гран при де Марбрије
4. Краен пласман Трка околу Бугарија
1. Етапа 7
6. Краен пласман Трка Олимпија
2014
5. Краен пласман Тур де Валони
8. Краен пласман Трка околу Белгија
2016
3. Гент-Вевелгем
3. Краен пласман Тур де Валони
9. Краен пласман Трка околу Катар
2018
7. Краен пласман Тур де Валони

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2016 2017 2018
  Џиро 123 132 105
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Тим Катјуша (KAT) – РУС“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 14 февруари 2014.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врскиУреди