Јулиус ван ден Берг

холандски велосипедист

Јулиус ван ден Берг (холандски: Julius van den Berg; р. 23 октомври 1996) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Јулиус ван ден Берг
Лични податоци
Цело имеЈулиус ван ден Берг
Роден23 октомври 1996(1996-10-23)(27 г.)
Пурмеренд,  Холандија
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015–2018
2018–
СЕГ Рејсинг
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Последна промена
16 август 2020

Во јули 2018 година, Ван ден Берг се приклучил на ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак, откако поминал три години со СЕГ Рејсинг Академи.[2]

Достигнувања

уреди
2014
1.   Краен пласман Куп ди Пресидент де ла Вил де Груѓонѕ
1. Етапа 3
1. Етапа 2b Меѓународна трка околу Долна Саксонија за јуниори
2. Национално јуниорско друмско првенство
2. Краен пласман Синт-Мартинуспрејс Контих
3. Трофео Комуне ди Вертова
2016
5. Ронде ван Норд-Холанд
2017
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка Олимпија
6. Ронде ван Норд-Холанд
10. Слаг ом Норг
2018
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Ронде ван Норд-Холанд
1. Миден-Брабант Порт Омлоп
2. Париз-Рубе за млади
4. Краен пласман Тур де Норманди
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 5
7. Краен пласман Тур де Бретањ
1. Етапа 6

Наводи

уреди
  1. Bacon, Ellis (1 January 2020). „2020 Team Preview: EF Education First“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 January 2020.
  2. „Julius van den Berg“. ProCyclingStats. Посетено на 12 June 2018.

Надворешни врски

уреди