Гијом ван Кејрсбулк

белгиски велосипедист

Гијом ван Кејрсбулк (холандски: Guillaume Van Keirsbulck; р. 14 февруари 1991 во Руселаре) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Алпесин-Декојнинк.[1]

Гијом ван Кејрсбулк
Ван Кејрсбулк на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеГијом ван Кејрсбулк
ПрекарХулио
Роден14 февруари 1991(1991-02-14)(33 г.)
Руселаре,  Белгија
Висина1,92 м
Маса85 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАлпесин-Декојнинк
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2010
2010
Беверен 2000
Квик Степ (стажант)
Професионални клубови
2011–2016
2017-2018
2019-2020
2021
2022-
Квик Степ
Ванти-Груп Гобер
Ванти-Гобер
Предлошка:Cycling data AFD
Алпесин-Феникс
Значајни победи
Етапни трки
Три дена Де Пане (2014)
Последна промена
15 ноември 2022

Кариера уреди

Роден во Руселаре, Ван Кејрсбулк е внук на Бенони Бехејт и ја имал својата прва поголема победа во 2011 година, освојувајќи ја трката Омлоп ван хет Хутланд.[2] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3]

Достигнувања уреди

2008
8. Европско хронометарско првенство
2009
1. Париз-Рубе за јуниори
6. Краен пласман Меѓународна јуниорска трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 2 (ITT)
2010
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1. Омлоп ван хет Хутланд
1. ГП Брик Шоте
3. ГП Џеф Схеренс
4. Ле Самин
7. Хале-Ингоигем
2012
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1.   Пласман за млад возач
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
6. Гулегем Курсе
8. Хејстсе Пејл
9. Краен пласман Три дена Де Пане
2014
1.   Краен пласман Три дена Де Пане
1. Етапа 7 Енеко Тур
2. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2
7. Краен пласман Трка околу Катар
1.   Пласман за млад возач
7. Курне-Брисел-Курне
2015
5. Дварс дор Вландерен
8. Ронде ван Зеланд
2017
1. Ле Самин
5. Дварс дор Вест-Вландерен
7. ГП Марсел Кинт
10. Де Кустпејл
  Награда за борбеност на етапа 4 Тур де Франс
2018
1. Антверпен Порт Епик
6. Дварс дор Вест-Вландерен

Grand Tour general classification results timeline уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро не настапил во текот на неговата кариера
  Тур 147 123 123
  Вуелта 125

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Alpecin–Fenix“. UCI. Архивирано од изворникот на 11 January 2022. Посетено на 11 January 2022.
  2. (холандски) Sporza race report
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски уреди