Мовистар Тим

шпанска велосипедска екипа

Мовистар Тим (кратенка на екипата според UCI: MOV) — шпанска професионална велосипедска друмска екипа, која учествува во Светската турнеја и има постигнати дванаесет победи во генералниот пласман на големите трки. Главен спонзор на екипата е шпанскиот мобилен оператор Телефоника, а екипата настапува под име на еден од брендовите на телефонското претпријатие Мовистар.[1]

Мовистар Тим
Инфомации за тимот
UCI кодMOV
ЛоциранШпанија
Основан1980 (1980)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКањон
Клучни кадри
Извршен директорЕузебио Унзуе
Спортски директорХосе Висенте „Ченте“ Гарсија Акоста
Историја на тимското име
1980–1989
1990–2000
2001–2003
2004–2005
2005
2006
2007–2010
2011–
Рејнолдс
Банесто
iBanesto.com
Ил Балеарс-Банесто
Ил Балеарс-Кејс д’Епарњ
Кејс д’Епарњ-Ил Балеарс
Кејс д’Епарњ
Мовистар Тим
Дрес на Мовистар Тим
Дрес на Мовистар Тим

Дрес

Екипата била создадена како Рејнолдс, предводена од Анхел Аројо и подоцна од Педро Делгадо, кој победил на Тур де Франс и на Вуелта а Еспања, а подоцна спонзорирана од Банесто. Под ова име екипата ги забележала најголемите успеси, а во нејзе биле петкратниот победник на Тур де Франс Мигел Индураин и Алекс Циле, двократен победник на Вуелта а Еспања. Подоцнежен спонзор на екипата бил Кејс д’Епарњ, француска банкарска група.

Претходно ги користеле велосипедите Пинарело, но од 2014 година екипата ги користи велосипедите Кањон со делови на Кампањоло. Од 2008 година, Еузебио Унзуе бил предводник на екипата, заменувајќи го долгогодишниот менаџер, Хосе Мигел Ечавари. Спортски директори на екипата се Нил Стивенс, Алфонсо Галилеа и Хосе Луис Хаимерена.

Состав на екипата уреди

2016 уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Андреј Амадор (КРИ) (1986-08-29)29 август 1986 (воз. 29)
  Винер Анакона (КОЛ) (1988-08-11)11 август 1988 (воз. 27)
  Хорхе Аркас (ШПА) (1992-07-08)8 јули 1992 (воз. 23)
  Карлос Бетанкур (КОЛ) (1989-10-13)13 октомври 1989 (воз. 26)
  Алехандро Валверде (ШПА) (1980-04-25)25 април 1980 (воз. 35)
  Франсиско Вентосо (ШПА) (1982-05-06)6 мај 1982 (воз. 33)
  Џовани Висконти (ИТА) (1983-01-13)13 јануари 1983 (воз. 32)
  Алекс Даусет (ВБР) (1988-10-03)3 октомври 1988 (воз. 27)
  Хесус Ерада (ШПА) (1990-07-26)26 јули 1990 (воз. 25)
  Хосе Ерада (ШПА) (1985-10-01)1 октомври 1985 (воз. 30)
  Иманол Ервити (ШПА) (1983-11-15)15 ноември 1983 (воз. 32)
  Јаша Зитерлин (ГЕР) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
  Горка Изагире (ШПА) (1987-10-07)7 октомври 1987 (воз. 28)
  Јон Изагире (ШПА) (1988-02-04)4 февруари 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
  Џонатан Кастровјехо (ШПА) (1987-04-27)27 април 1987 (воз. 28)
  Дајер Кинтана (КОЛ) (1992-08-10)10 август 1992 (воз. 23)
  Наиро Кинтана (КОЛ) (1990-02-04)4 февруари 1990 (воз. 25)
  Хуан Хосе Лобато (ШПА) (1988-12-28)28 декември 1988 (воз. 27)
  Адријано Малори (ИТА) (1988-01-28)28 јануари 1988 (воз. 27)
  Даниел Морено (ШПА) (1981-09-05)5 септември 1981 (воз. 34)
  Хавиер Морено (ШПА) (1984-07-18)18 јули 1984 (воз. 31)
  Нелсон Оливеира (ПОР) (1989-03-06)6 март 1989 (воз. 26)
  Антонио Педреро (ШПА) (1991-10-23)23 октомври 1991 (воз. 24)
  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) (1985-06-08)8 јуни 1985 (воз. 30)
  Рори Сатерленд (АВС) (1982-02-08)8 февруари 1982 (воз. 33)
  Марк Солер (ШПА) (1993-11-22)22 ноември 1993 (воз. 22)
  Рубен Фернандес (ШПА) (1991-03-01)1 март 1991 (воз. 24)

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Андреј Амадор 29 август 1986
  Винер Анакона 11 август 1988ОАЕ Емирати (2014)
  Хорхе Аркас 8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
  Карлос Барберо 29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Даниеле Бенати 24 септември 1980Тинкоф (2016)
  Карлос Бетанкур 13 октомври 1989АГ2Р Ситроен Тим (2015)
  Нуно Бико 3 јули 1994Klein Constantia (2016)
  Ричард Карапас 29 мај 1993Equipo Finisher (2016)
  Ектор Каретеро 28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
  Џонатан Кастровјехо 27 април 1987Euskaltel-Euskadi (2011)
  Виктор де ла Парте 22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)
  Алекс Даусет 3 октомври 1988Инеос Гренадиерс (2012)
  Иманол Ервити 15 ноември 1983
  Рубен Фернандес  1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Хосе Ерада 1 октомври 1985Каха Рурал (2011)
  Хесус Ерада 26 јули 1990Caja Rural-Seguros RGA amateur (2010)
  Горка Исагире 7 октомври 1987Euskaltel-Euskadi (2013)
  Адријано Малори  (1 јан–10 јул, Фуснота)28 јануари 1988ОАЕ Емирати (2013)
  Даниел Морено 5 септември 1981Катјуша (2015)
  Нелсон Оливеира 6 март 1989ОАЕ Емирати (2015)
  Антонио Педреро 23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
  Дајер Кинтана 10 август 1992Equipo Finisher (2013)
  Наиро Кинтана 4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
  Хосе Хоакин Рохас 8 јуни 1985ONCE (2006)
  Марк Солер 22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
  Рори Сатерленд 8 февруари 1982Тинкоф-Саксо (2014)
  Јаша Зитерлин 4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
  Алехандро Валверде 25 април 1980Kelme (2004)
Извор: UCI

Фуснота: Андреј Амадор 
Фуснота: Алехандро Валверде , крај на кариера

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Андреј Амадор 29 август 1986
  Винер Анакона 11 август 1988ОАЕ Емирати (2014)
  Хорхе Аркас 8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
  Карлос Барберо 29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Даниеле Бенати 24 септември 1980Тинкоф (2016)
  Карлос Бетанкур 13 октомври 1989АГ2Р Ситроен Тим (2015)
  Нуно Бико 3 јули 1994Klein Constantia (2016)
  Ричард Карапас 29 мај 1993Equipo Finisher (2016)
  Ектор Каретеро 28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
  Хајме Кастрилјо 13 март 1996Equipo Finisher (2017)
  Виктор де ла Парте 22 јуни 1986ЦЦЦ Спранди Полковице (2016)
  Иманол Ервити 15 ноември 1983
  Рубен Фернандес  1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Микел Ланда 13 декември 1989Инеос Гренадиерс (2017)
  Нелсон Оливеира 6 март 1989ОАЕ Емирати (2015)
  Антонио Педреро 23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
  Дајер Кинтана 10 август 1992Equipo Finisher (2013)
  Наиро Кинтана 4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
  Хосе Хоакин Рохас 8 јуни 1985ONCE (2006)
  Хајме Росон 13 јануари 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2017)
  Едуардо Сепулведа 13 јуни 1991Аркеа-Самсик (2017)
  Марк Солер 22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
  Јаша Зитерлин 4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
  Рафаел Валс 25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
  Алехандро Валверде 25 април 1980Kelme (2004)
Извор: UCI

Фуснота: Андреј Амадор 

2019 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Андреј Амадор 29 август 1986
  Винер Анакона 11 август 1988ОАЕ Емирати (2014)
  Хорхе Аркас 8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
  Карлос Барберо 29 април 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Даниеле Бенати 24 септември 1980Тинкоф (2016)
  Карлос Бетанкур 13 октомври 1989АГ2Р Ситроен Тим (2015)
  Ричард Карапас 29 мај 1993Equipo Finisher (2016)
  Ектор Каретеро 28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
  Хајме Кастрилјо 13 март 1996Equipo Finisher (2017)
  Иманол Ервити 15 ноември 1983
  Рубен Фернандес  1 март 1991Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Микел Ланда 13 декември 1989Инеос Гренадиерс (2017)
  Љуис Мас 15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
  Нелсон Оливеира 6 март 1989ОАЕ Емирати (2015)
  Антонио Педреро 23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
  Едуард Прадес 9 август 1987Еускади Баскија-Муријас (2018)
  Наиро Кинтана 4 февруари 1990Манзана Постобон (2011)
  Јирген Рулантс 2 јули 1985ССС Team (2018)
  Хосе Хоакин Рохас 8 јуни 1985ONCE (2006)
  Едуардо Сепулведа 13 јуни 1991Аркеа-Самсик (2017)
  Марк Солер 22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
  Јаша Зитерлин 4 ноември 1992Thüringer Energie (2013)
  Рафаел Валс 25 јуни 1987Лото-Судал (2017)
  Алехандро Валверде 25 април 1980Kelme (2004)
  Карлос Верона 4 ноември 1992Тим Џејко АИУла (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Андреј Амадор 

2020 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Хуан Диего Алба 11 септември 1997
  Хорхе Аркас 8 јули 1992Equipo Finisher (2015)
  Карлос Бетанкур  (1 јан–31 авг)13 октомври 1989АГ2Р Ситроен Тим (2015)
  Ектор Каретеро 28 мај 1995Equipo Finisher (2016)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Астана Казахстан Тим (2019)
  Габриел Куло 8 април 1996Wiggins (2019)
  Ињиго Елосеги 6 март 1998Equipo Finisher (2019)
  Иманол Ервити 15 ноември 1983
  Јури Холман 30 август 1999Rad-Net Oßwald (2019)
  Јохан Јакобс 1 март 1997Lotto Dstny Development Team (2019)
  Матео Јоргенсон 1 јули 1999Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2019)
  Љуис Мас 15 октомври 1989Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
  Енрик Мас 7 јануари 1995Судал Квик-Степ (2019)
  Себастијан Мора 19 февруари 1988Каха Рурал-Сегурос РГА (2019)
  Матијас Норсгард 5 мај 1997Ривал Сајклинг Тим (2019)
  Нелсон Оливеира 6 март 1989ОАЕ Емирати (2015)
  Антонио Педреро 23 октомври 1991Inteja-Dominican (2015)
  Едуард Прадес 9 август 1987Еускади Баскија-Муријас (2018)
  Јирген Рулантс 2 јули 1985ССС Team (2018)
  Хосе Хоакин Рохас 8 јуни 1985ONCE (2006)
  Ејнер Рубио 22 февруари 1998Aran Cucine Vejus (2019)
  Серхио Самитиер 31 август 1995Еускади Баскија-Муријас (2019)
  Едуардо Сепулведа 13 јуни 1991Аркеа-Самсик (2017)
  Марк Солер 22 ноември 1993Equipo Finisher (2014)
  Алберт Торес 26 април 1990Inteja-Dominican (2018)
  Алехандро Валверде 25 април 1980Kelme (2004)
  Карлос Верона 4 ноември 1992Тим Џејко АИУла (2018)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991Астана Казахстан Тим (2019)
Извор: UCI

Фуснота: Хуан Диего Алба 

Наводи уреди

  1. „Телефоника ќе го преземе спонзорството од 2011 година на Кејс д'Епарњ“. Посетено на 13 август 2010.

Надворешни врски уреди