Мике Тенисен

холандски велосипедист

Мике Тенисен (холандски: Mike Teunissen; р. 25 август 1992) — холандски професионален велокрос и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[3]

Мике Тенисен
Тенисен на Минстерланд Џиро 2018
Лични податоци
Цело имеМике Тенисен
Роден25 август 1992(1992-08-25)(31 г.)
Иселстејн,  Холандија
Висина1,84 м[1]
Маса73 кг[2]
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам и велокрос
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2013–2014
2015–2016
2017–2018
2019-
Рабобанк Дивилопмент Тим
Лото НЛ-Џамбо
Тим Санвеб
Џамбо-Висма
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2019)
1 ТТТ етапа (2019)

Етапни трки

Четири дена Динкерк (2019)
Стер ЗЛМ Тур (2019)
Последна промена
3 март 2020

Возел на Светското друмско првенство и ја освоил трката под 23 години на Светското првенство во велокрос 2013. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[4] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[5] Во јули 2019 година, Тенисен ја освоил воведната етапа на Тур де Франс 2019, при што ја освоил и жолтата маичка.[6]

Достигнувања уреди

друмски велосипедизам уреди

2010
1. Етапа 2 Лиеж-Ла Глајзе
4. Омлоп Хет Ниусблад под 23 години
5. Ремушан-Ферје-Ремушан
2012
4. Трка околу Лимбург
8. Париз-Рубе за младинци
2013
1. Рабо Барони Бреда
Национални друмски првенства под 23 години
2. Друмска трка
4. Хронометар
2. Меморијал Арно Валард
5. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
8. Краен пласман Трка на Фјордовите
8. Краен пласман Крајц Брајц
10. Омлоп Хет Ниусблад под 23 години
2014
1. Париз-Рубе за младинци
1. Париз-Тур за младинци
1. Рабо Барони Бреда
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Краен пласман Букл де ла Мајен
1.   Пласман за млад возач
3. Омлоп дер Кемпен
5. Трка околу Фландрија под 23 години
6. Краен пласман Триптих на планините и замоците
10. ГП Џеф Схеренс
2015
1. Пролог Тур де л’Ен
2. Класик Лондон-Сари
7. ГП Импанис-Ван Петегем
9. Париз-Тур
2016
9. Дварс дор Вландерен
2017
9. Париз-Тур
2018
2. Дварс дор Вландерен
5. Национално друмско првенство
2019
1.   Краен пласман Четири дена Динкерк
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1.   Краен пласман ЗЛМ Тур
Тур де Франс
1. Етапа 1
1. Етапа 2 (ТТТ)
4. Класик Такс Про
5. Јуроајс Класик
6. Краен пласман БинкБенк Тур
6. Минстерланд Џиро
7. Краен пласман Трка околу Британија
7. Париз-Рубе
7. Класик Фамен Арден
9. Класик Примус
10. Три дена Брухе-Де Пане
2020
6. Омлоп Хет Ниусблад

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро
  Тур 129 101
  Вуелта 104 109

Распоред на резултатите на класиците уреди

Монумент 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 18
Трка околу Фландрија 56 81 18 31
Париз-Рубе 45 49 11 7
Лиеж-Бастоњ-Лиеж СО
Џиро ди Ломбардија
Класици 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад 33 12 33 6
Е3 Харелбеке СО 38 51
Гент-Вевелгем 68 79 34 25
Дварс дор Вландерен СО 9 16 2 18
Париз-Тур 9 16 9

СО = се откажал; — = не учествувал

Велокрос уреди

2008–2009
Јуниорски Суперпрестиж
3. Суперпрестиж Гитен
2009–2010
3. Краен пласман Јуниорски Суперпрестиж
1. Суперпрестиж Дигем
2. Велокрос Рудерворде
2. Болекескрос
2. Суперпрестиж Гитен
Јуниорски ГВА Трофеј
2. Азенкрос
3. Копенбергкрос
2. Велокрос Калмтхут
Јуниорски Светски куп
3. ГП Ерик де Влеминк
3. Национално јуниорско првенство
3. Велокрос Синт-Михилсгестел
2010–2011
2. Светско првенство под 23 години
2. Државно првенство под 23 години
2011–2012
Суперпрестиж под 23 години
1. Болекескрос
3. Суперпрестиж Гитен
3. Суперпрестиж Дигем
3. Вламсе Ардбејенкрос
2.   Европско првенство под 23 години
ГВА Трофеј под 23 години
2. ГП Свен Нис
Светски куп под 23 години
3. Велокрос Табор
2012–2013
1.   Светско првенство под 23 години
1.   Европско првенство под 23 години
Суперпрестиж под 23 години
1. Велокрос Рудерворде
1. Суперпрестиж Дигем
Светски куп под 23 години
1. Велокрос Табор
2. Меморијал Романо Скоти
3. Државно првенство под 23 години
3. Велокрос Калмтхут
2013–2014
Суперпрестиж под 23 години
1. Зонховен
2. Нахт ван Верден
3. Центрумскрос Сурхејстервен
Светски куп под 23 години
3. ГП Ерик де Влеминк
3. Државно првенство под 23 години

Наводи уреди

  1. „Team Jumbo-Visma - Mike Teunissen“. Архивирано од изворникот на 2020-09-21. Посетено на 15 јули 2019.
  2. „Mike Teunissen“. ProCyclingStats. Посетено на 15 јули 2019.
  3. „Team Jumbo-Visma 2020 roster presented in Amsterdam“. Бјанки. F.I.V. Edoardo Bianchi S.p.A. 20 декември 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
  4. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  5. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  6. „Mike Teunissen pips Peter Sagan to line in Tour de France stage one photo finish“. The Guardian. Посетено на 6 јули 2019.

Надворешни врски уреди