Јакопо Гварниери

италијански велосипедист

Јакопо Гварниери (италијански: Jacopo Guarnieri; р. 14 август 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.

Јакопо Гварниери
Гварниери на Тур Даун Андер 2009
Лични податоци
Цело имеЈакопо Гварниери
Роден14 август 1987(1987-08-14)(36 г.)
Вицоло Предабиси,  Италија
Висина1,85 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2007–2011
2012–2014
2015-2016
2017-
Ликвигас
Астана
Катјуша
ФДЖ
Последна промена
20 јануари 2019

Кариера

уреди

Во септември 2014 година било објавено дека Гварниери ќе ѝ се приклучи на Катјуша-Алпесин од 2015 година на двегодишен договор, најверојатно како главен помошник во спринтот за Александер Кристоф.[1] Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[2]

Достигнувања

уреди
2007
1. Трофео Алсиде Дегаспери
1. Трофео Арведи
1. Етапа 7 Трка Олимпија
1. Етапа 2b Џиро дел Венето
2008
1. ЗЛМ Тур
2009
1. Етапа 3 Трка околу Полска
2. Гран Премио дела Коста Етруски
10. Ватенфал Класик
2010
1. Етапа 1 Трка околу Полска
2. Џиро дел Фриули
4. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
1. Етапа 2
2011
1. Етапа 3а Три дена Де Пане
7. Гран Премио Нобили Рубинетерие
2012
4. ГП Стад Зотегем
2016
5. Париз-Бурж
6. ГП Бруно Бегели
8. Гент-Вевелгем

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 149 165 СО 144
  Вуелта 149 СО 150

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Трансфери: Гварниери потпиша со Катјуша“. Cyclingnews.com. 1 септември 2014. Посетено на 18 октомври 2014.
  2. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски

уреди