Михаел Шер

швајцарски велосипедист

Михаел Шер (германски: Michael Schär; р. 29 септември 1986) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Михаел Шер
Лични податоци
Цело имеМихаел Шер
Роден29 септември 1986(1986-09-29)(37 г.)
Гојензе,  Швајцарија
Висина1,96 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПомошник
Аматерски клубови
2006 Хадимек
Професионални клубови
2006
2007–2009
2010-
Фонак
Астана
Верандас Вилемс
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
2 TTT етапи (2015, 2018)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2013)
Последна промена
2 мај 2020

Настапил на девет големи трки во неговата кариера и го освоил националното друмско првенство во 2013 година.[2] Настапил на Летните олимписки игри 2012.[3] Неговиот татко Роланд исто така бил олимписки велосипедист.[3]

Достигнувања уреди

2004
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2005
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2006
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
10. Трка околу Фландрија за млади
2007
1.   Пласман за млад возач Трка околу Саксонија
2012
9. Фландриско првенство
2013
1.   Национално друмско првенство
7. Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 2 (TTT)
7. Краен пласман Трка околу Јута
2014
1. Етапа 2 Трка околу Јута
2015
1. Етапа 9 (ТТТ) Тур де Франс
1. Етапа 3 (ТТТ) Критериум ди Дофине
2016
2. Краен пласман Трка на Фјордовите
10. Краен пласман Трка околу Катар
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
Тур де Франс
1. Етапа 3 (ТТТ)
  Награда за борбеност на етапа 13 на Тур де Франс
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Свис
1. Етапа 3 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
3. Национално друмско првенство
9. Трка во чест на Големата војна
2019
  Награда за борбеност на етапа 4 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 99
  Тур 103 49 СО 43 56 76 72 90 70
  Вуелта 110

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „National Championship, Road, Elite, Switzerland (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 14 март 2015.
  3. 3,0 3,1 „Michael Schär Bio, Stats, and Results“. Olympics at Sports-Reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 1 мај 2016.

Надворешни врски уреди