Салваторе Пучо

италијански велосипедист

Салваторе Пучо (италијански: Salvatore Puccio; р. 31 август 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Салваторе Пучо
Пучо на Шелдепрејс 2015
Лични податоци
Цело имеСалваторе Пучо
Роден31 август 1989(1989-08-31)(34 г.)
Менфи,  Италија
Висина1,82 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2008
2009–2010
2011
Монсуманезе
Бедоњи Граси Наталини Анико
Хопла Трак ИТ
Професионални клубови
2012– Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 ТТТ етапа (2013)
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2016)
Последна промена
10 јули 2019

Кариера

уреди
 
Салваторе Пучо на првата (хронометар) етапа на Трката околу Словенија 2015.

Се приклучил на Тим Скај во сезоната 2012, по успешната сезона 2011 кога победил на Трката околу Фландрија во категоријата под 23 години.[2][3]

Пучо го имал своето деби на некоја голема трка на Џиро д’Италија 2013. Откако екипата Тим Скај го освоила екипниот хронометар на втората етапа, Пучо го преземал водството на трката и ја носел розовата маичка на третата етапа, откако бил највисоко пласиран возач од Тим Скај на првата етапа.[4]

Пучо ќе ја започне сезоната 2018 со настап на Тур Даун Андер 2018.[5]

Достигнувања

уреди
2007
1. Етапа 2 Џиро дела Тоскана (јуниори)
2010
5. ГП Претола
5. ГП Сан Џузепе
6. ГП Индустри дел Мармо
9. Трофео Едил Ц
2011
1. Ронде ван Вландерен Белофтен
2. ГП Претола
2. Џиро дел Белведере ди Вила ди Кордињано
2. ГП Палио дел Речото
4. Трофео Банка Пополаре Пива
4. Краен пласман Џиро дела Тоскана
1. Етапа 3
5. Гп Каподарко
2012
6. Трофео Деја
2013
1. Етапа 2 (ТТТ) Џиро д’Италија
2014
8. Гран Премио Чита ди Камаиоре
2015
7. Краен пласман Трка околу Словенија
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро д’Италија 73 98 68 86 64 86
  Тур
  Вуелта СО 77 121 78 96

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Cycling Weekly (2 јануари 2012). „Пучо потпиша за Скај“. Cyclingweekly.com. Посетено на 2 јануари 2012.
  2. „Puccio wins U23 Flanders“. Cycling News. Future Publishing Limited. 9 април 2011. Посетено на 6 јануари 2012.
  3. „Salvatore Puccio won the Tour of Flanders 2011 Espoirs“. Трка околу Фландрија (француски). Flanders Classics NV. 11 април 2011. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 6 јануари 2012.
  4. „Тим Скај го освои екипниот хронометар“. BBC Sport. BBC. 5 мај 2013. Посетено на 6 мај 2013.
  5. „Team sky team for Tour down under“. Cyclingnews.com. 8 јануари 2018. Посетено на 8 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди